Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewięćdziesiąt lat harcerstwa

Janusz Bakunowicz [email protected] 0 85 730 34 90
Bronisława Burzyńska, organizatorka I Żeńskiej Drużyny Harcerek w Gimnazjum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim
Bronisława Burzyńska, organizatorka I Żeńskiej Drużyny Harcerek w Gimnazjum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim Foto ze zbiorów prywatnych
Jest rok 1919. Z Bielska wycofują się ostatnie oddziały żołnierzy niemieckich. Z Brześcia do wolnego już Bielska przyjeżdża ks. Fabian Szczerbicki. Powstaje pierwsza w mieście drużyna skautowo-harcerska.

Duże doświadczenie w organizowaniu organizacji harcerskich i ich kierowaniu ma ks. Szczerbicki. Był bowiem komendantem Harcerskiego Okręgu Brzeskiego. A miejscem, gdzie powstaje pierwsza drużyna jest nowopowstałe Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Za dzień jej utworzenia przyjmuje się 6 marca, zaraz po inauguracji roku szkolnego.

Harcerze i harcerki

Organizatorem pierwszego zastępu harcerskiego był Kazimierz Inojewicz, pracownik szkolnego sekretariatu. Pomagali mu Jan Kosiński, Leopold Wróblewski oraz Michał Burzyński, uczniowie tejże szkoły. Pierwszym drużynowym został Zygmunt Kłopotowski, urzędnik miejscowego starostwa. Drużyna otrzymała patronat Romualda Traugutta.

W organizacji pierwszych drużyn harcerskich nie pozostały obojętne również dziewczęta. W tym momencie należy wymienić nazwisko Bronisławy Burzyńskiej. Wielkimi literami wpisała się ona w annałach bielskiego harcerstwa. Ta 17-letnia uczennica, która doświadczenie w pracy harcerskiej zdobywała w Orle w Rosji, przystąpiła do tworzenia drużyny żeńskiej. I już 1 września na terenie miasta zaczyna działać I Drużyna Żeńska im. Emilii Plater.

Komendantura hufca mieściła się przy ulicy Litewskiej 25 (obecna Mickiewicza). Początkowo do harcerstwa należało 91 osób, w 1920 roku już drużyna męska i żeńska podzieliły się na cztery i liczyły 112 członków.

Odrodzenie po wojnie

Kolejne dwie drużyny, tym razem zuchowe pojawiają się wraz z otwarciem siedmioklasowej Szkoły Powszechnej przy ul. Poniatowskiego. 18-osobowa drużyna żeńska im. T. Kościuszki i 28-osobowa męska im. Bartosza Głowackiego znalazły swoją niszę w nowotworzonych organizacjach harcerskich.

Dobrą passę w tworzeniu się pierwszych drużyn harcerskich przerwał wybuch wojny polsko-bolszewickiej. W 1920 roku zostały rozwiązane wszystkie drużyny harcerskie, nawet te, powstałe na terenie powiatu bielskiego, w skład którego wchodziły wówczas Siemiatycze i Hajnówka. Bielscy harcerze wzięli czynny udział w tejże wojnie. Dziewczęta uczestniczyły w obronie Warszawy jako sanitariuszki, chłopcy natomiast uczestniczyli jako ochotnicy w oddziałach pomocniczych w Warszawie oraz w 20. Pułku Piechoty w Wilnie.

Harcerstwo na terenie miasta zaczęło się odradzać zaraz po wyzwoleniu, które do Bielska Podlaskiego przyszło po 20 sierpnia 1920 roku. Dawnych harcmistrzów jednak musieli zastąpić nowi.

Franciszek Kulikowski, zastępca starosty bielskiego przy gimnazjum organizuje drużynę męską. Wkrótce zostaje komendantem hufca. W innych szkołach zaczynają działać kolejne drużyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny