Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na politechniki! Bo kierunki techniczne to dobry start [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Politechnika Białostocka
W czwartek na Politechnice Białostockiej kolejna odsłona akcji Dziewczyny na Politechniki. – Są dziewczyny na politechnice. Ale liczymy, że będzie ich więcej – mówi dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, prorektor ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej PB.

Nie miałam wątpliwości, że wybiorę politechnikę – mówi Marlena Dobosz, studentka III roku budownictwa na Politechnice Białostockiej. Uczyła się w technikum budowlanym, wiec wybór kierunku był prosty.

Jak zapewnia, nie bała się stereotypów, że na politechnice studiują przeważnie mężczyźni. – Już w technikum w klasie były tylko trzy dziewczyny – śmieje się.

Zobacz też: Dyplomatoria 2019. 300 absolwentów Politechniki Białostockiej odebrało dyplomy z rąk rektora (zdjęcia)

W czwartek – po raz już kolejny PB zachęcała kobiety, by studiowały kierunki techniczne. To kolejna już odsłona akcji „Dziewczyny na Politechniki”. Zaproszono na nią uczennice i uczniów podlaskich szkół średnich. Fachowcy z PB opowiadali im o prywatność na Facebooku i Instagramie, bezpieczeństwie w sieci, programach stypendialnych wspierających dziewczyny chcące realizować się w IT. To była też okazja do spotkania ze studentkami i absolwentkami PB.

– Są dziewczyny na politechnice. Ale liczymy, że będzie ich więcej. – mówi dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, prorektor ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej PB. I wymienia te kierunki, gdzie pań jest najwięcej. To architektura, architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna. – Pań brakuje na elektrotechnice, mechanice i budowie maszyn czy nawet informatyka. A te kierunki powinny być otwarte i dla pań, i dla panów. Bo to jest dobry start do kształtowania swojej kariery zawodowej, to też rozbudzenie ciekawości życia.

Zobacz także: Prostota i wygoda. Wynalazek z Politechniki Białostockiej usprawni życie na wózku

Jak podaje najnowszy raport "Kobiety na politechnikach" przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na polskich uczelniach technicznych od kilku lat liczba dziewczyn zatrzymała się na poziomie 36%. Najmniejszy odsetek studentek obserwujemy na elektrotechnice, automatyce i robotyce oraz mechatronice (mniej niż 10%). Chętniej dziewczyny wybierają biotechnologię i architekturę (powyżej 70%) oraz inżynierię biomedyczną, grafikę, matematykę i zarządzanie (ok. 60%) - to dane z ogólnopolskiego badania.

Już w ubiegłym roku zaznaczył się trend większego zainteresowania dziewczyn kierunkami informatycznymi. Dziś przyszłe informatyczki stanowią prawie 15% ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2014/2015 - ok. 12%). W tym roku organizatorzy akcji chcą zwrócić szczególna uwagę właśnie na kierunki studiów związanych z IT.

Czytaj również: East Design Days na Politechnice Białostockiej. Tadeusz Jelec przyjechał jaguarem. I opowiedział, jak się je projektuje [ZDJĘCIA]

Prodziekan Wydziału Informatyki PB dr hab. Dorota Mozyrska podczas marcowej konferencji prasowej dotyczącej akcji "Dziewczyny na Politechniki" mówiła:

- Być może trzeba zacząć to działanie na niższym poziomie, czyli w sprofilowanych klasach licealnych. Prof. Mozyrska podkreślała, że przy obecnej strukturze kształcenia, młodzież decyzję o profilu studiów podejmuje wybierając profil klasy w liceum. Jako uczelnie powinniśmy zejść z piedestałów i otworzyć się jeszcze bardziej na szkoły, i podkreślać wagę kształcenia informatycznego, programistycznego i matematycznego w szkołach podstawowych. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej prowadzi obecnie projekt "Programowanie od podstaw" skierowany do nauczycieli i uczniów klas I-III korzystając ze środków programu "Polska cyfrowa". Policzyłam, że stanie się coś ważnego dopiero za 9 lat. Te wykształcone dzieci przez swoich wykształconych nauczycieli coś zmienią - prognozowała w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy prodziekan Wydziału Informatyki PB.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny