Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennik elektroniczny zastąpił papierowy. Rewolucja w szkole.

Adrian Kuźmiuk
Tradycyjne dzienniki zniknęły z biurek wasilkowskiego gimnazjum. W każdej klasie jest komputer do którego nauczyciele wpisują oceny, nieobecności i uwagi.
Tradycyjne dzienniki zniknęły z biurek wasilkowskiego gimnazjum. W każdej klasie jest komputer do którego nauczyciele wpisują oceny, nieobecności i uwagi. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
W naszej szkole nauczyciele nie chodzą z dziennikami do klas. Wszędzie są komputery w których zapisują oceny, spóźnienia nieobecności i uwagi - mówi Barbara Borkowska, dyrektor Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Gimnazjum w Wasilkowie to jedna z nielicznych szkół w naszym regionie, w której zrezygnowano z tradycyjnych dzienników lekcyjnych.

- Pani włącza komputer i sprawdza listę obecności, która wyświetla się na monitorze - mówi Adrian Laskowski, uczeń. - Gdy odpowiadam, moja ocena trafia natychmiast do komputera i rodzice od razu mogą zobaczyć ją w domu.

- Rodzice mogą też sprawdzać uwagi, frekwencje i średnią ocen - dodaje Marta Dajnowska, jego koleżanka z klasy. - Wystarczy, że mają dostęp do internetu i są zarejestrowani w bazie danych.
Pomysł na dziennik elektroniczny pojawił się już dawno. - Działał już w ubiegłym roku, ale równolegle nauczycieli prowadzili też dzienniki papierowe - wyjaśnia Barbara Borkowska, dyrektor Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. - Zrezygnowaliśmy z nich, ponieważ program się sprawdził. Nauczyciele mają teraz o wiele mniej pracy.

- Nie muszą nosić dzienników ze sobą, ani przychodzić do pokoju nauczycielskiego na każdej przerwie - dodaje Joanna Nowik, odpowiedzialna za program. - Nie trzeba też wzywać za każdym razem rodziców do szkoły.

Wystarczy, że rodzic poda swój adres e-mailowy i nie zdradzi przed dzieckiem hasła. Przez całą dobę będzie miał dostęp do wszystkich informacji o wynikach nauki swego dziecka. Uczniowie również mogą sprawdzać oceny z własnych kont.

- Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy chcemy wyliczyć średnią lub poprawić oceny z jakiegoś przedmiotu- wyjaśnia Adrian Laskowski.

Szkoła twierdzi, że informacje o uczniach nie wydostaną się poza system.

- Program jest całkowicie bezpieczny i nie ma możliwości, aby dane dostały się w niepowołane ręce - zapewnia Joanna Nowik. - System jest sprawdzany na okrągło przez naszego informatyka. Dba on również o to, aby program nie uległ awarii. Wszelkie dane, które zapisane są w programie, z pewnością nie zaginą.

Gimnazjum uruchomiło także platformę e-learningową, na której zostaną zamieszczone materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli. Dzięki niej szkoła będzie wymieniać się też doświadczeniami z innymi gimnazjami w Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny