Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Uroczystości w Katowicach

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielenia wsparcia i nawiązania współpracy” – napisał prezydent Andrzej Duda
„Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielenia wsparcia i nawiązania współpracy” – napisał prezydent Andrzej Duda twitter.com/MON_GOV_PL
W Katowicach rozpoczęły się główne uroczystości centralnych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. „Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielenia wsparcia i nawiązania współpracy” – napisał prezydent Andrzej Duda. Odczytano także listy premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w centrum miasta został odczytany Apel Pamięci i odbyła ceremonia wręczenia wyróżnień.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał p.o. dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk. Mariusza Fryca.

Prezydent pozdrowił uczestników uroczystości i zaznaczył, że choć historia ich święta ma 10 lat, już od siedmiu dekad polska flaga obecna jest tam, gdzie zagrożone są pokój i bezpieczeństwo.

„O tym, jak ważny jest wspólny wysiłek dla pokoju, przekonujemy się dzisiaj, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wywołana przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie. Mimo że wielu z państwa, uczestników misji w różnych zakątkach świata, ma świadomość tragizmu wojen, to jednak skala tej agresji i brutalność, z jaką postępują rosyjscy najeźdźcy, jest dla każdego z nas trudna do wyobrażenia” – napisał.

Andrzej Duda zaznaczył, że z drugiej strony bohaterstwo ukraińskich żołnierzy pokazuje, jak wielką wartość ma doświadczenie bojowe. Przypomniał, że dla wielu polskich weteranów Ukraińcy byli towarzyszami broni, którzy nie tylko od wielu lat czynnie bronili swojego terytorium, lecz także brali udział w operacjach wspólnie z wojskami sojuszniczymi czy partnerskimi.

„Myślę, że teraz wykorzystują nabyte wówczas umiejętności i zdolności. Także państwa wiedza i kompetencje to niezwykle cenne atuty, które należy nie tylko docenić, ale też w pełni wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa i obronności Polski. Serdecznie dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za państwa wysiłek i poświęcenie. Tych nie szczędziliście, pomagając zaprowadzić pokój tam, gdzie wymagała tego sytuacja. Byliście w Iraku, Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach, w Afryce, na Morzu Śródziemnym. Chroniliście przestrzeń powietrzną krajów, które nie posiadają odpowiednich zdolności. Służyliście jako obserwatorzy w różnych zakątkach globu” – podkreślił.

„Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielenia wsparcia i nawiązania współpracy” – wskazał prezydent.

List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Szef polskiego rządu przekazał wyrazy szacunku wobec żołnierzy, policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy służb specjalnych, służących poza granicami kraju. Podkreślił, że obecnie nadal trwają polskie misje w Iraku, Rumunii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowo-Afrykańskiej, Turcji, Libanie, na Łotwie i na Sycylii.

„Misje zagraniczne to wielki wkład Polski w solidarność między państwami. Dzięki znakomitemu wyszkoleniu, profesjonalizmowi i wysokiemu morale, którymi charakteryzują się polscy żołnierze i funkcjonariusze, nasz kraj jest postrzegany jako odpowiedzialny i wiarygodny partner w stosunkach międzynarodowych, a polski mundur jest symbolem odwagi i męstwa na całym świecie” – napisał Mateusz Morawiecki.

List ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał wiceszef MON Marcin Ociepa. Szef MON napisał, że Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to święto tysięcy polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy, którzy w misjach godnie reprezentowali ojczyznę, wykazując się zaangażowaniem, odwagą i znajomością swojego fachu, wspierali sojuszników, stali na straży pokoju oraz stabilności. Pokazywali, że ich służba ma głęboki sens, a dzięki niej świat jest bezpieczniejszy.

„Żołnierze i funkcjonariusze, którzy wypełniając swoją przysięgę nie wahali się narażać zdrowia i życia, zasługują na szacunek oraz najwyższe uznanie. (…) Obowiązkiem Polaków jest troska o swoich bohaterów, a także pamięć o tych, którzy oddali życie pod Biało-Czerwoną” – napisał Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył, że to dzięki weteranom Polska jest uważana za solidnego sojusznika, na którym można polegać.

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zaznaczył, że weterani polskich służb są bohaterami naszych czasów i uczą szacunku dla polskiego munduru i ojczyzny. – Wzorowo współpracujecie z formacjami innych państw, profesjonalnie i z zaangażowaniem pełniliście swoje zadania w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Libii, Iraku, Pakistanie czy Afganistanie – przypomniał wiceszef MSWiA.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny