MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka 2020: Obchody inne niż wszystkie. Nie było osobistych wręczeń odznaczeń i awansów (zdjęcia)

Jarosław Sołomacha
Jarosław Sołomacha
Dzień Strażaka 2020 w KW PSP w Białymstoku
Dzień Strażaka 2020 w KW PSP w Białymstoku sekc. J. Kłusewicz, KW PSP w Białymstoku
Strażacy zawodowi i ochotnicy z woj. podlaskiego i całego kraju obchodzą dzisiaj Dzień Strażaka. W czasie epidemii koronawirusa obchody są jednak skromne, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Dzień Strażaka obchodzimy tradycyjnie 4 maja, kiedy to imieniny obchodzi św. Florian - patron strażaków. Jest to święto funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

O godzinie 10 na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku odbył się apel. W jego trakcie nadbrygadier podlaski komendant wojewódzki Jarosław Wendt złożył wszystkim strażakom życzenia i gratulacje.

Zobacz też: Piorun trafił w Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 3 w Białymstoku i wyrządził ogromne straty

Tegoroczny dzień Świętego Floriana z uwagi na stan związany z epidemią koronawirusa w kraju i związany z tym reżim sanitarny strażacy obchodzą skromnie, we własnym gronie. W uroczystości wzięły udział tylko osoby, które w tym szczególnym dniu pełnią służbę lub pracują. Pozostała część funkcjonariuszy i pracowników przebywających na pracy zdalnej lub interwale nie uczestniczyła w uroczystości, aby ograniczyć do minimum kontakt z pozostałymi zmianami.

Nie wręczano osobiście awansów i odznaczeń, a zostały jedynie odczytane wyciągi z rozkazów o nadaniu wyższych stopni służbowych, z postanowień o nadaniu odznaczeń i przyznaniu wyróżnień.

W kwietniu 2011 roku białostocka prokuratora umorzyła śledztwo w sprawie pożaru. Śledczy uznali, że przyczyną była nieszczelność komina.

Największe pożary ostatnich lat w województwie podlaskim. Pł...

Podczas obchodów Dnia Strażaka przyznano:

  • 58 awansów w korpusie oficerskim, w tym 10 w KW PSP w Białymstoku
  • 43 awanse w korpusie aspiranckim, w tym 3 w KW PSP w Białymstoku
  • 89 awansów w korpusie podoficerskim, w tym 2 w KW PSP w Białymstoku

odznaczono:

  • Złota Odznaką „zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” 4 funkcjonariuszy – w tym 2 z KW PSP
  • Srebrną Odznaką „zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” 19 funkcjonariuszy – w tym 3 z KW PSP

wyróżniono:

  • Nagrodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej 20 funkcjonariuszy – w tym 2 funkcjonariuszy KW PSP w Białymstoku
  • Nagrodą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej 42 funkcjonariuszy
Przypominamy największe akcje podlaskich strażaków w ciągu ostatnich lat. Niektóre kończyły się tragicznie, w innych strażacy wykazywali się ogromną ofiarnością, jeszcze inne interwencje choć z pozoru błahe, wpływały na życie mieszkańców.

Największe akcje podlaskich strażaków. Pożary, ewakuacje i w...

Strażacy pamiętali także o funkcjonariuszach, którzy stracili życie lub zdrowie podczas tej społecznej służby oraz byłych funkcjonariuszach i pracownikach, którzy przyczynili się do jej rozwoju.

Podobne apele z okazji Dnia Strażaka odbyły się także we wszystkich komendach powiatowych i miejskich PSP w województwie podlaskim.

Straż pożarna w woj. podlaskim

W szeregach Straży Pożarnej w województwie podlaskim służbę pełni 1 006 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, 55 pracowników cywilnych, 6 844 druhów Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) oraz 7 054 druhów Ochotniczych Straży Pożarnych spoza KSRG.

Tu oglądasz: Dzień Strażaka 2019. Strażak Roku i Jednostka OSP Roku. Strażacy mieli swoje święto. Nagrodziliśmy najlepszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny