MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pandy 2022. 16 marca panda wielka obchodzi swoje międzynarodowe święto. Gdzie można zobaczyć tego uroczego drapieżnika na żywo?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Pandy znane są chyba każdemu. Te biało-czarne osobniki z rodziny niedźwiedziowatych (nazywane często “misiami”), przez długi czas były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzięki współpracy zoologów, populacja pand znacznie wzrosła, a odwiedzający ogrody zoologiczne i specjalne ośrodki badań tłumnie przybywają, by zobaczyć te zwierzęta. Czy w Polsce możemy zobaczyć pandy wielkie?
Pandy znane są chyba każdemu. Te biało-czarne osobniki z rodziny niedźwiedziowatych (nazywane często “misiami”), przez długi czas były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzięki współpracy zoologów, populacja pand znacznie wzrosła, a odwiedzający ogrody zoologiczne i specjalne ośrodki badań tłumnie przybywają, by zobaczyć te zwierzęta. Czy w Polsce możemy zobaczyć pandy wielkie? kennytong / 123RF.com
Pandy znane są chyba każdemu. Te biało-czarne osobniki z rodziny niedźwiedziowatych (nazywane często „misiami”), przez długi czas były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzięki współpracy zoologów, populacja pand znacznie wzrosła, a odwiedzający ogrody zoologiczne i specjalne ośrodki badań tłumnie przybywają, by zobaczyć te zwierzęta. Czy w Polsce możemy zobaczyć pandy wielkie?

Spis treści

Drapieżny zwierz, który je… bambusy

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Mfield / CC BY-SA 3.0

Chociaż panda wielka należy do gatunku ssaków drapieżnych, próżno szukać u niej instynktów tygrysa czy niedźwiedzia polarnego. Przedstawiciele tego gatunku to roślinożercy, a ich ulubionym przysmakiem są pędy bambusa - rośliny powszechnie występującej w Chinach. Niestety, bambus jest niezbyt odżywczym źródłem pokarmu, ale - na całe szczęście - organizm pandy jest przystosowany do jego spożywania. Pojedynczy osobnik jest w stanie zjeść nawet 12,5 kilograma bambusa dziennie! Oprócz tego, pandom zdarza się okazjonalnie spożywać inne specjały - jajka, ryby czy gryzonie. Przez długi czas naukowcy mieli duży problem ze sklasyfikowaniem pand wielkich - jedni uważali, że należą one z pewnością do rodziny niedźwiedzi, inni tej pewności nie mieli - jako krewniaka pand podawali… szopy. Ostatecznie, mimo że układ rozrodczy pand wielkich podobny jest do zwierząt z rodziny szopowatych, ssaka zakwalifikowano do rodziny niedźwiedziowatych.

Panda nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Joshua Doubek / CC BY-SA 3.0

Pandy są zwierzętami, które poświęcają aż do 16 godzin dziennie na szukanie pokarmu, a ich największa aktywność przypada na świt i zmierzch. Ruja samicy trwa jedynie trzy dni w roku, między marcem a majem. To wtedy samce, czyniąc popisy sprawności, zabiegają o względy przedstawicielki płci przeciwnej. Około sierpnia na świat przychodzą młode. Jest ich niewiele - od jednego do trzech. W warunkach naturalnych, w przypadku urodzenia kilku młodych, matka opiekuje się tylko jednym, a resztę pozostawia na śmierć. Samica może zajść w ciążę dopiero po dwóch latach od poprzedniej. Jedną z głównych przyczyn zagrożenia tego gatunku była - oprócz niskiej liczby urodzeń - działalność człowieka, a szczególnie wycinanie lasów pod pola uprawne. Na szczęście, dzięki interwencji zoologów, tworzeniu specjalnych ośrodków i rezerwatów, gatunek ten od niedawna nie jest już na liście zagrożonych wyginięciem. Populacja pand wielkich żyjących na wolności to 1800 osobników - należy dodać do nich także te, które przebywają w ośrodkach.

Gdzie żyją pandy wielkie?

Pandy wielkie naturalnie zamieszkują łańcuchy górskie w chińskich prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi - to właśnie tamtejsze tereny obfitują w pędy bambusa. Ze względu na zmniejszającą się populację pand, na terenie Chin utworzono specjalne ośrodki mające chronić te zwierzęta i zwiększyć ich populację. Filmy z udziałem pand robią furorę w sieci - okazuje się, że niedźwiedzie, choć urocze, mogą okazać się także psotne. Żeby stanąć z pandą oko w oko, należy zostać wolontariuszem w jednym z chińskich ośrodków. Co ciekawe, trzeba za to zapłacić! Dzień pomagania to dla wolontariusza koszt ok. 300 dolarów.

Zobaczcie, jak pandy wielkie płatają figle swojej opiekunce w Bazie Badawczej Hodowli Pand Wielkich w Chengdu:

Czy pandę można zobaczyć w Polsce?

Na razie żaden ogród zoologiczny nie może pochwalić się biało-czarnym mieszkańcem przybyłym prosto z Chin. Kilka lat temu pandy miały zamieszkać w zoo na terenie Zamościa i Gdańska. Niestety do tej pory sprowadzenie osobników się nie udało - miejmy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy przedstawicieli tego gatunku także w Polsce.

Żeby zobaczyć pandę wielką, podczas planowania zagranicznej wycieczki do krajów Europy warto sprawdzić, czy w jednym z tamtejszych ogrodów zoologicznych nie rezyduje przypadkiem panda wielka. Spotkać ją można w:

  • Edynburgu (Szkocja)
  • Brugellete (Belgia)
  • Wiedniu (Austria)
  • Tours (Francja)
  • Madrycie (Hiszpania)

Spakuj się na wymarzoną podróż!

Poza Europą, pandy wielkie można podziwiać także w: Japonii (Tokio, Kobe, Wakayama), Tajwanie (Tajpej), Malezji (Chiang Mai), Singapurze, Australii (Adelaide), USA (Waszyngton, Memphis, Atlanta, San Diego), Meksyku (Meksyk) oraz w Kanadzie (Toronto).

Pandka ruda w toruńskim zoo.
Pandka ruda w toruńskim zoo. Jacek Smarz / Polska Press

Pandy w Polsce

Jeżeli nie macie możliwości wyjazdu z kraju i obejrzenia pand wielkich, koniecznie zorientujcie się, czy w pobliskim zoo nie mieszka panda mała, zwana też pandką rudą. To daleki krewny pandy wielkiej, choć wyglądem przypomina bardziej rudego szopa. W Polsce można ją zobaczyć np. w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Płocku. W środowisku naturalnym zamieszkuje ona południowe tereny Chin, Indie, Nepal oraz Birmę. Tak jak panda wielka, pandka ruda odżywia się głównie roślinami i prowadzi nocny tryb życia. Trzeba też przyznać, że jest równie urocza, jak panda wielka. Od nazwy gatunku przetłumaczonej z języka chińskiego na język angielski (firefox, czyli ognisty lis - przyp. red.) wzięła się także nazwa popularnej przeglądarki internetowej.

Pandy znane są chyba każdemu. Te biało-czarne osobniki z rodziny niedźwiedziowatych (nazywane często “misiami”), przez długi czas były gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzięki współpracy zoologów, populacja pand znacznie wzrosła, a odwiedzający ogrody zoologiczne i specjalne ośrodki badań tłumnie przybywają, by zobaczyć te zwierzęta. Czy w Polsce możemy zobaczyć pandy wielkie?

Dzień Pandy 2022. 16 marca panda wielka obchodzi swoje międz...

Przygotuj się na słoneczne dni!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień Pandy 2022. 16 marca panda wielka obchodzi swoje międzynarodowe święto. Gdzie można zobaczyć tego uroczego drapieżnika na żywo? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny