MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczcimy pamięć ich pamięć. Będzie kolejny marsz [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa Żołnierze Wyklęci”. Są tu  prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego przy Związku Polaków na Białorusi.
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa Żołnierze Wyklęci”. Są tu prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego przy Związku Polaków na Białorusi. Andrzej Zgiet
Msze święte, okolicznościowe wystąpienia, a także inscenizacja, wystawa, koncert. Tak upamiętnimy bohaterów niepodległościowego podziemia.

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy po wojnie walczyli z narzuconym Polsce reżimem komunistycznym.

W Białymstoku obchody rozpoczną się o godz. 12. na Rynku Kościuszki. Uroczystości odbędą się tuż przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia i ofiarom mordów sądowych, która wisi na ścianie budynku kina Ton. W programie m. in. apel poległych i salwa honorowa. Zostaną też złożone kwiaty i zapalone znicze. O godz. 13 w archikatedrze będzie odprawiona msza święta w intencji poległych w walce o wolność ojczyzny. Uroczystości zakończą się o godz. 14 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

W ramach święta, od godz. 10 do 11. 30 w kinie Ton, zaplanowano przegląd filmów dokumentalnych IPN. Z kolei o godz. 17 z placu przed kinem Ton wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Będzie też żywa lekcja historii. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Wschód przedstawią widowisko „Wierni przysiędze”. Zobaczymy jeden z wielu epizodów walk żołnierzy podziemia niepodległościowego z komunistami. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17.30 przy ulicy Młynowej 14 (plac za Motopubem). Natomiast o godz. 19.30 w kinie Forum wystąpi Lukasyno.

Pamięć żołnierzy niezłomnych uczczą także mieszkańcy Łap. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13. przed tablicą upamiętniającą rocznicę procesu Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” w Łapach. Będzie wspólna modlitwa, apel poległych i wystąpienie historyka. W uroczystości wezmą udział poczty sztandarowe, a kwiaty i znicze zostaną złożone także przed obeliskiem upamiętniającym Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”.

W Czarnej Białostockiej uroczystości odbędą się o godz. 12. na placu Konstytucji 3 Maja.

Do obchodów dnia Żołnierzy Wyklętych zaprasza także Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała z Choroszczy. Dzisiaj o godz. 18 na cmentarzu w Izbiszczach odbędzie się apel, podczas którego zostanie złożony hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy stracili życie w walce o wolną Polskę z okupantem niemieckim i rosyjskim.

W środę na Przystanku Historia IPN, przy ul. Warszawskiej 48, będzie można wysłuchać wykładu „5. Wileńska Brygada AK - bohaterowie autentyczni czy kontrowersyjni”. Wygłosi go prof. Piotr Niwiński, historyk i politolog.

Jego wystąpienie zaplanowano też o godz. 20 na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Ponadto w holu strefy VIP obejrzymy wystawę poświęconą Zbigniewowi Rećko „Trzynastka”, bohaterowi białostockiego podziemia. Podczas meczu Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin będą rozdawane ulotki poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

W uroczystościach w Augustowie weźmie dzisiaj udział premier Beata Szydło. Wizyta rozpocznie się około godz. 12 złożeniem wieńców przed byłą siedzibą NKWD i UB. Premier weźmie udział w mszy, przemarszu i wygłosi przemówienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny