MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Białostoczanie uczczą pamięć żołnierzy wyklętych

Marta Gawina
Marta Gawina
O godz. 18 w parku Planty zostanie odsłonięty pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie „Ince”
O godz. 18 w parku Planty zostanie odsłonięty pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie „Ince” Anatol Chomicz
W Teatrze Dramatycznym zostanie odczytana „Obława”, na Plantach odsłonięty będzie pomnik Inki, a przez centrum miasta przejdzie marsz pamięci.

Już po raz ósmy 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Białymstoku odbędzie się szereg uroczystości poświęconych żołnierzom podziemia niepodległościowego.

Białostocki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Prezydent odsłoni pomnik, a wszechpolacy pomaszerują

O godz. 12 wojewoda podlaski i dyrektor IPN w Białymstoku złożą kwiaty pod tablicą wiszącą na ścianie kina „Ton”.

- Głównym punktem obchodów będzie sympozjum naukowe pt. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, które rozpocznie się o godz. 14 w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Białymstoku przy ul. Warsztatowej 1A - informuje Tomasz Danilecki, rzecznik IPN w Białymstoku.

Waszym zdaniem. Co hajnowianie myślą o Marszu Żołnierzy Wyklętych i dlaczego boją się zabierać głos w tej sprawie?
W trakcie spotkanie będzie można wysłuchać referatów m.in. o wyklętych na politycznej emigracji, o podziemiu antykomunistycznym na Białostocczyźnie. Po zakończeniu sympozjum, o godz. 16 rozpocznie się koncert pt. „Relacje z Zaświatów” Fundacji „Lampa”.

Z kolei o godz. 18 w Teatrze Dramatycznym można będzie wziąć udział w performatywnym czytaniu tekstu pt. „Obława”. Jest to teatralna adaptacja książki Adama Białousa pt. „Śmierć przyszła w lipcu”. Godzinę później rozpocznie się panel dyskusyjny poświęcony Obławie Augustowskiej z udziałem m.in. przedstawicielek rodzin ofiar obławy. W programie jest też koncert zespołu „21 gram”.

Uczcili Burego. III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez miasto. Były głośne i ciche protesty (zdjęcia, wideo)
O godz. 18 sprzed pomnika Józefa Piłsudskiego wyruszy marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą ul. Mickiewicza w kierunku galerii Alfa i dalej ulicą Świętojańską, do cmentarza wojskowego przy ulicy 11 listopada.

To Inka, a nie Bury powinna być twarzą Żołnierzy Wyklętych
Także o godz. 18 w parku Planty zostanie odsłonięty pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie „Ince”. Po tej uroczystości, o godz. 19 zaplanowano wykład dr. Marcina Zwolskiego pt. „Danuta Siedzikówna „Inka” jako nowy symbol 5. Wileńskiej Brygady AK”. Odbędzie się w tymczasowej siedzibie muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Polic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny