Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki: Przedszkolaki zachęcały mamu do robienia cytologi

Magdalena Kuźmiuk
akie piękne kartki z okazji Dnia Matki od swoich pociech dostały w piątek mamy m.in. przedszkolaków z białostockiego przedszkola samorządowego nr 64.
akie piękne kartki z okazji Dnia Matki od swoich pociech dostały w piątek mamy m.in. przedszkolaków z białostockiego przedszkola samorządowego nr 64. Anatol Chomicz
Dzieciaki rozdały swoim mamom laurki zachęcające je do wykonania cytologii. Tak przypominają im, jak bardzo mamy są potrzebne, dlatego muszą być zdrowe.

Z jednej strony obrazek do samodzielnego pokolorowania, a na nim mama huśtająca w słoneczny dzień dwójkę uśmiechniętych dzieci. Zaś na odwrocie laurki - zachęta do wykonania badania cytologicznego. Takie piękne kartki z okazji Dnia Matki od swoich pociech dostały w piątek mamy m.in. przedszkolaków z białostockiego przedszkola samorządowego nr 64.

- W tym roku podlaski NFZ przygotował 20 tysięcy takich laurek, by - za pośrednictwem dzieci - przypominać paniom o konieczności regularnych badań profilaktycznych - mówi Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
To już szósta odsłona akcji "Mamo jesteś potrzebna". Do tej pory wzięło w niej udział ponad 150 tysięcy dzieci.

Lekarzy cieszy to, że od kilku lat systematycznie wzrasta liczba kobiet, które wykonują cytologię, w naszym województwie, ale jednocześnie martwi, bo ciągle na te badania zgłasza się za mało pań. Potwierdzają to liczby. W ciągu ostatnich trzech lat cytologię zrobiło niecałe 25 procent kobiet w wieku 25-59 lat.

- Cieszy fakt, że wiele kobiet korzysta z badań regularnie, a nie tylko jednorazowo, tj. zgłasza się na cytologię co trzy lata. Zależy nam, aby do badań przekonać te kobiety, które bardzo dawno nie korzystały z badań profilaktycznych lub nie były na nich nigdy - tłumaczy Adam Dębski.

Każda pani powinna wiedzieć, że cytologia - wykonywana nie rzadziej niż co trzy lata - pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium. Gdy mogą być jeszcze wyleczalne.

- Spośród czterech tysięcy Polek, które co roku zapadają na raka szyjki macicy, połowa umiera. Głównie z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby - alarmuje Dębski.
Przypomina, że cytologię można bezpłatnie i bez skierowania wykonać w dowolnym z 76 gabinetów ginekologicznych w województwie realizujących umowę z NFZ. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny