Dzień Dziecka przed UDSK w Białymstoku. Chore dzieci oglądały z okien zabawy animatorów z Fundacji Dr Clown, dostały też prezenty (zdjęcia)

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Doktorzy Clowni pojawiili się 1 czerwca pod szpitalem, by zanieść uśmiechy i dobre humory pacjentom i całemu personelowi.
Doktorzy Clowni pojawiili się 1 czerwca pod szpitalem, by zanieść uśmiechy i dobre humory pacjentom i całemu personelowi. W. Wojtkielewicz
Wolontariusze Fundacji Dr Clown rozbawiali dzisiaj małych pacjentów białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Przez epidemię, zabawa z okazji Dnia Dziecka odbywała się przed szpitalem, a maluchy mogły tylko oglądać pokazy z okien swoich sal. Ale do podopiecznych UDSK trafiły też upominki w ramach akcji "Paczka z uśmiechem". Został też uruchomiony "Śmiechofon" umożliwiający dzieciom w szpitalu indywidualne spotkania online z Doktorami Clownami.

Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania w całej Polsce, ale program „terapii śmiechem” kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, a od 1 czerwca również na platformie internetowej, na której każdy rodzic będzie miał możliwość umówienia swojego dziecka na indywidualne spotkanie online z Doktorami Clownami.

Zobacz też: Dzień dziecka przed dziecięcym szpitalu klinicznym. Bajkowe postaci przyszły w odwiedziny do małych pacjentów

– Celem naszych aktualnych działań jest wsparcie dzieci, które odbywają leczenie w szpitalach, a z powodu COVID-19 mają ograniczoną możliwość spotkań z członkami rodziny, ale również z naszymi wolontariuszami. Szpitalne oddziały są dla nas wciąż zamknięte, ale dzięki „Śmiechofonowi”, Doktorzy Clowni mogą teraz odwiedzać chore dzieci, tyle że wirtualnie. Spotkania są bezpłatne i dostępne dla każdego! Podczas takiej rozmowy nasi Doktorzy Clowni zadbają o poprawę humoru małego pacjenta i przekażą mu mnóstwo pozytywnej energii – wyjaśnia Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Wirtualne wizyty Doktorów Clownów mają na celu podniesienie motywacji do zdrowienia i zminimalizowanie poczucia lęku, który towarzyszy zarówno chorym dzieciom, jak i rodzicom.

– Nasi Doktorzy Clowni podczas wizyt w szpitalach spotykają się z bólem, strachem przed zabiegami, poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości, niemożliwością odreagowania napięć. W sytuacji epidemii te dziecięce lęki są spotęgowane. Pacjenci na oddziale nie mogą się spotykać na świetlicach, są odizolowani, co buduje jeszcze większe napięcie i osamotnienie. Napięcie to towarzyszy również rodzicom, których obawy również są dużo większe niż byłyby bez epidemii. Idea naszego „Śmiechofonu” polega na wykorzystaniu powszechnie dostępnych narzędzi komunikacyjnych, aby wesprzeć dzieci w szybszym zdrowieniu, a rodzicom dać chwilę wytchnienia – dodaje Agata Bednarek.

W Dzień Dziecka nie może także zabraknąć upominków, dlatego Fundacja „Dr Clown” przekazała wyjątkowe „Paczki z uśmiechem”, w których dzieci znajdą kolorowanki i kredki, na ponad 60 oddziałów pediatrycznych w całej Polsce, w tym również do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wolontariusze zaplanowali także animacje i zabawy pod szpitalnymi oknami.

Z zachowaniem środków bezpieczeństwa oraz z maseczkami zakrywającymi kolorowe noski, Doktorzy Clowni pojawiili się 1 czerwca pod szpitalem, by zanieść uśmiechy i dobre humory pacjentom i całemu personelowi.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie