Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z łapskich szkół poznały piękno nadnarwiańskiej przyrody (zdjęcia)

(jul)
Dzieci z łapskich szkól zamieniły się w zawodowych przyrodników
Dzieci z łapskich szkól zamieniły się w zawodowych przyrodników Fot. Marzenna Bielonko
Uczniowie Zespołu Szkól w Łapach oraz Płonce Kościelnej uczestniczyli w ciekawych zajęciach terenowych. Dzięki temu młodzież poznała walory przyrodnicze Narwiańskiego Parku Narodowego.

[galeria_glowna]
Zajęcia były podzielone na dwa etapy:
- Warsztaty wprowadzające. Odbyły się one od listopada ubiegłego roku do marca tego roku
- Warsztaty terenowe. Będą one realizowane od kwietnia do października tego roku.

Na czym one polegają? Jak mówi Marzenna Bielonko, z Narwiańskiego Parku Narodowego, szkoły otrzymują bezpłatnie mapę z obszarami Natura 2000 w regionie oraz pakiet edukacyjny ze scenariuszami zajęć.

Natomiast warsztaty terenowe na obszarze Biebrza - Narew odbywają się z wykorzystaniem Ekomobila. To pojazd wyposażony w materiały edukacyjne takie jak: lupy, lornetki, mikroskopy stereoskopowe, zestawy do badania wody i inne sprzęty pozwalające w aktywny sposób poznawać przyrodę.

Pierwsze zajęcia terenowe odbyły się w Kurowie, czyli siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego. Warsztaty odbywały się na terenie Narwiańskiego Bagna i Bagiennej Doliny Narwi. Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać walory przyrodnicze tego obszaru. Uczniowie obserwowali żyjące tu ptaki oraz bezkręgowce wodne. Młodzież dowiedziała sie też jak zbadać czystość Narwi i właściwości gleby.

A to wszystko w ramach projektu "Edukacja - Naturalnie". Jest on realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju " Agro-group".

Bierze w nim nim udział ponad 100 szkół z Północno - Wschodniej Polski, w tym dwie z gminy Łapy, czyli Zespół Szkół w Łapach oraz Zespół Szkół w Płonce Kościelnej.

- Celem projektu jest zwiększenia świadomości ekologicznej wśród młodzieży szkolnej zamieszkującej tereny należące do sieci Natura 2000 Polski Północno - Wschodniej, co do zasobów przyrodniczych, potrzeb i metod ochronnych oraz korzyści płynących z ochrony przyrody na obszarach Natura 2000 - mówi Marzenna Bielonko, z Narwiańskiego Parku Narodowego.

Co ważne, projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Europejskiego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny