Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działkowcy złożyli ponad sto uwag do urbanistów

Tomasz Mikulicz [email protected]
W konsultacjach w sprawie studium królowali działkowcy, Byli też radni PO (Zbigniew Nikitorowicz i Włodziemierz Kusak).
W konsultacjach w sprawie studium królowali działkowcy, Byli też radni PO (Zbigniew Nikitorowicz i Włodziemierz Kusak). forum miasto jutra
To, że najwięcej jest próśb o zachowanie ogrodów nie dziwi. Działkowcy gorąco wypowiadali się przeciw planom gminy. Inni mieszkańcy też mają uwagi - chcą np. białostockiej kolei miejskiej.

Mamy tu działki po 40 lat. Nie chcemy, by powstały bloki. Takie okrzyki padały z ust działkowców podczas czerwcowych konsultacji społecznych do projektu stadium zagospodarowania przestrzennego naszego miasta. Atmosfera była napięta. Nic więc dziwnego, że to właśnie działkowcy złożyli najwięcej uwag do projektu.

- Na 175 pism, które do nas wpłynęły, terenu ogrodów działkowych dotyczyło aż 110 - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Projekt studium przewiduje np., że ogród działkowy im. Piasta Kołodzieja przy ul. Piasta 160 powinien być zarezerwowany na budownictwo komunalne. Urbaniści tłumaczyli mieszkańcom, że taki zapis nie oznacza, że bloki powstaną natychmiast. Żeby tak się stało gmina musiałaby znaleźć pieniądze na budownictwo mieszkaniowe, itd. Jak się okazuje, takie tłumaczenie nie uspokoiło działkowców. Na razie trudno powiedzieć, jaka będzie odpowiedź gminy. Prezydent w zarządzeniu, jakie wyda (nie ma określonego terminu, kiedy miałby to zrobić) ustosunkuje się do uwag. Każda, która nie zostanie przez niego uwzględniona, będzie przegłosowywana przez radnych. To do nich będzie też należało ostatnie słowo co do studium. Mają prawo np. odrzucić je w całości. Może się więc okazać, że to radni ujmą się za działkowcami.

Wśród pozostałych uwag są m.in. takie, w których mieszkańcy proszą o wprowadzenie zabudowy jednorodzinnej, tak gdzie miałyby wyrosnąć bloki.

- Pojawiło się też niezadowolenie, że określone tereny chcemy przeznaczyć na zieleń lub lasy. Są też głosy w drugą stronę - że zieleń powinna być w miejscach, które przeznaczyliśmy do urbanizacji - tłumaczy Piotr Firsowicz.

Jest też uwaga dotycząca sprzeciwu, co do proponowanego przez urbanistów zamknięcia dla ruchu al. 11 Listopada i zamiany jej w aleję parkową. Jak wynika chociażby z wpisów na naszym forum pod artykułami na ten temat, wielu białostoczan obawia się, że takie rozwiązanie zablokuje ruch w tej częścią miasta. Kierowcy musieliby bowiem korzystać z ul. Wołodyjowskiego, która nawet dzisiaj jest trudno przejezdna. Urbaniści tłumaczyli jednak, że chodzi o stworzenie klina zieleni, który połączyłby centrum miasta np. z terenem wokół kampusu uniwersyteckiego.

Wśród uwag pojawiły się też ciekawe sugestie typu: budowa białostockiej kolei miejskiej.
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, projekt studium będzie rozpatrywany jeszcze w tej kadencji rady miejskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny