MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy przedłużona do 25 maja. Nowe zarządzenie Arcybiskupa Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Wojciech Wojtkielewicz
Do 25 maja 2020 r. została przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Biorący udział w liturgii powinni zachować obowiązujące przepisy sanitarne. Czy od kolejnej niedzieli wróci obowiązek uczestnictwa w mszach św.?

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej. Rozporządzenie Arcybiskupa Tadeusza Wojdy

W związku ze znoszeniem obostrzeń Metropolita Białostocki Arcybiskup Tadeusz Wojda wydał 7 maja zarządzenie. Nie zniósł on jednak dyspensy od udziału w niedzielnych mszach świętych.

AKTUALIZACJA 28 MAJA: Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św. zniesiona. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego Tadeusza Wojdy [28.05.2020]

Kolejne znoszenie przez organy państwowe ograniczeń epidemiologicznych pozwalają patrzeć z większą nadzieją na szybszą normalizację życia religijnego w naszych parafiach. Dziękujemy za to Panu Bogu, ale też i nie ustajemy w modlitwie, aby pandemia koronawirusa ustąpiła całkowicie. W związku z powyższym przesyłam nowe rozporządzenia, którymi należy się kierować w organizowaniu życia parafialnego - mówi Arcubiskup Tadeusz Wojda.

Koronawirus. Więcej mszy świętych, ale z mniejszą liczbą wiernych. Nie tylko modlitwą Kościół broni się przed zarazą

Zgodnie z zarządzeniem arcybiskupa, dyspensa od udziału w niedzielnych mszach św. została przedłużona do 25 maja 2020 roku. Jednocześnie zachęca się wiernych do uczestnictwa w mszach w tygodniu. Oto najważniejsze punkty:

 • Do 25 maja 2020 r. zostaje przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Biorący udział w liturgii powinni zachować obowiązujące przepisy sanitarne.
 • Zachęcam do podjęcia wysiłku przywracania rzeczywistego życia sakramentalnego. Należy więc uczynić wszystko, co możliwe, aby wierni korzystali z Mszy św. i innych sakramentów, w dni powszednie, w oczekiwaniu na decyzję, kiedy w niedzielę będzie można bez ograniczeń uczestniczyć w Eucharystii. Przestrzeń wirtualna nie może zastąpić rzeczywistego uczestnictwa we Mszy św., a jest sposobem przetrwania w postawie pragnienia większego dobra, jakie daje realne bycie we wzajemnej wspólnocie miłości i sakramentów.
 • Przypominam, że dopuszcza się, na prośbę rodziców, możliwość organizowania I Komunii św. indywidualnej lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Decyzję w tej sprawie podejmuje miejscowy Proboszcz w uzgodnieniu z rodzicami, uwzględniając aktualne przepisy sanitarne.
 • Zalecam, aby w niedzielę 17 maja 2020 r. we wszystkich kościołach parafialnych Archidiecezji została odprawiona Msza św. w intencji dziękczynnej w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.
 • Do odwołania zawieszam organizowanie Sakramentu Bierzmowania.

Ilu wiernych może przebywać w białostockich kościołach od 20 kwietnia

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej. Odwołane pielgrzymki

Zostają odwołane pielgrzymki:

 • Piesza Pielgrzymka Kobiet do Świętej Wody 23 maja 2020 r.
 • IX Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci Pierwszkomunijnych do Sokółki 6 czerwca 2020 r.
 • V Rowerowa Pielgrzymka do Różanegostoku w dniach 20-21 czerwca 2020 r.
 • XL Piesza Pielgrzymka do Różanegostoku w dniach 26-28 czerwca 2020 r.
 • XXIV Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin do Juchnowca 4 lipca 2020 r.
 • Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę „Rowerymka” w dniach 3-10 sierpnia 2020 r.
 • XXXIV Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w dniach 30 lipca - 12 sierpnia 2020 r.
 • XXVIII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna w dniach 16-25 sierpnia 2020 r.

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej. Czy trzeba chodzić do kościoła?

Nowe rozporządzenia pozwalają od 20.04.2020 na zwiększenie liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych. Liczba osób biorących udział w liturgii jest ustalona zgodnie z metrażem powierzchni kościoła, biorąc pod uwagę 1 osobę na 15 m2. Każdy wierny, który nie zdecyduje się pójść do kościoła, lub nie zostanie wpuszczony ze względu na limity, może wziąć udział w mszy św. online. Harmonogram mszy świętych niedzielnych transmitowanych w TV i Online w naszym serwisie MSZE ŚWIĘTE ONLINE

Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej. Do kiedy obowiązuje

Dyspensa od udziału w mszy świętej obowiązuje do 25 maja. To oznacza, że w niedzielę 24 maja nie ma jeszcze obowiązku uczestniczenia w mszach świętych. Czy dyspensa od udziału w niedzielnej mszy zostanie przedłużona, lub zniesiona? O tym dowiemy się zapewne na początku tygodnia, kiedy zostanie wydane kolejne rozporządzenie.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny