MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy i dyrektorki białostockich LO. Sprawdź kto zarządza liceami ogólnokształcącymi Białymstoku

OPRAC.: PLanR
W Stolicy Podlasia funkcjonuje 17 szkół, które można nazwać liceami ogólnokształcącymi. Wśród nich znajdują się najlepsze tego typu placówki w północno-wschodniej części Polski. Sprawdziliśmy kto piastuje funkcję dyrektorek, dyrektorów oraz wicedyrektorek i wicedyrektorów w białostockich LO.

"Żebyś uczył cudze dzieci"

Nauczyciel szkolny to bardzo trudny i ważny zawód wymagający mnóstwa cierpliwości. Dyrektorami szkół z zasady zostają doświadczeni nauczyciele. W województwie podlaskim funkcjonuje około pół setki liceów ogólnokształcących, lwia część, bo około 1/3, znajduje się w Stolicy Podlasia. Większość to samodzielne placówki, ale są i takie, które funkcjonują w ramach zespołów szkół. Postanowiliśmy sprawdzić kto obecnie jest dyrektorką lub dyrektorem w LO mających swoją w Białymstoku.

Lista dyrektorek i dyrektorów LO w Białymstoku:

W zestawieniu uwzględniliśmy również funkcję wicedyrektorów i wicedyrektorek. W pokojach nauczycielskich dominują kobiety, jak się okazuje również panie częściej w naszym regionie piastują funkcję dyrektorki liceów, choć nie jest to przewaga bardzo znacząca.

Ze względu na bliską odległość od Białegostoku liceów ogólnokształcących nie ma w nie najmniejszych (jak na nasze warunki) miasteczkach naszego województwa:

  • Supraśl
  • Wasilków
  • Czarna Białostocka
  • Choroszcz

Liceum Ogólnokształcące

Liceum ogólnokształcące (LO) to rodzaj szkoły średniej funkcjonującej w wielu państwach. W Polsce liceum ogólnokształcące od 2017 r. wskutek reformy oświatowej jest szkołą ponadpodstawową (od 1999 r. posługiwano się nazwą rodzajową szkoła ponadgimnazjalna, a jeszcze wcześniej – szkoła średnia). Nauka w liceum ogólnokształcącym w Polsce trwa cztery lata i kończy się egzaminem maturalnym (przed 2005 r. był to egzamin dojrzałości).

Lista dyrektorek i dyrektorów LO w Białymstoku:

Historia

Pierwsze na świecie licea wprowadził Napoleon Bonaparte. Dyscyplinę wzorowano w nich na wojskowej, a obowiązującym strojem był mundur. W Polsce w latach 1932–1948 istniały dwuletnie licea ogólnokształcące oraz trzyletnie licea pedagogiczne i zawodowe. W 1948 wprowadzono czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie liceum zawodowe (technikum).

Lista dyrektorów i dyrektorek liceów z Białegostoku będzie stanowić oddzielny tekst.

Jeśli zauważyli Państwo nieścisłości czy błędy prosimy o kontakt.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny