Dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku do odwołania? Za to, że zostawiła niepełnosprawną uczennicę samą na lotnisku

(M.W.)Zaktualizowano 
Tego chce prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wystąpił już do kuratorium o opinię w sprawie odwołania Alicji Geniusz, dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku.

- Po raz kolejny podkreślamy, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jednym z dwóch argumentów wystąpienia do pani kurator jest to, że pani dyrektor Geniusz nie zadbała o bezpieczeństwo uczennicy z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że kuratorium choć raz stanie po stronie ucznia – mówi wiceprezydent Rafał Rudnicki, odpowiedzialny za białostocką oświatę.

Do Podlaskiego Kuratorium Oświaty kilka dni temu trafiło pismo od prezydenta Białegostoku z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie odwołania ze stanowiska Alicji Geniusz, dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku. Dowiedzieliśmy się, że kuratorium na 21 dni na odpowiedź. A tej jeszcze nie ma.

– Zwróciliśmy się o taką opinię, jednak nie jest ona w żaden sposób wiążąca – dodaje Rudnicki.

Oni polecieli. Niepełnosprawną uczennicę zostawili na lotnisku

To pokłosie historii, którą opisywaliśmy w Porannym w styczniu. Grupa niepełnosprawnych uczniów ZS nr 16 w Białymstoku miała polecieć do Wielkiej Brytanii w ramach unijnego projektu. Wraz z nimi opiekunowie. Na lotnisku okazało się, że jedna z dziewczyn nie ma dowodu osobistego. Wszyscy polecieli, ona została na lotnisku. Historia została opisana w anonimie, który trafił do kuratorium i urzędu miasta. Mieli go wysłać rodzice innych uczniów.

– W tym anonimowym liście, który został wysłany - i wcale nie jest pewne, że przez rodziców, bo tak podpisać się może każdy – jest wiele przekłamań – zastrzegła wtedy w rozmowie Porannym dyrektor Alicja Geniusz.

Najlepsze szkoły w województwie podlaskim. Ranking Perspekty...

Broniła się, że wszystko było uzgodnione z matką uczennicy, która – choć z niepełnosprawnością intelektualną – była już pełnoletnia. Podkreślała, że uczennica nie była zostawiona z ochroniarzem – jak napisane było w anonimie – a z asystentem osoby niepełnosprawnej, który miał w miejscu monitorowanym dopilnować, by dziewczyna wsiadła do autobusu do Białegostoku.

W oświadczeniu, jakie Alicja Geniusz wysłała do magistratu napisała, że matka dziewczyny wysłała do opiekunów wyjazdu MMS-a z oświadczeniem, że bierze odpowiedzialność za powrót córki do Białegostoku. To wystarczyło. Czworo uczniów i czworo nauczycieli – w tym dyrektor – poleciało do Wielkiej Brytanii.

Zespół Szkół nr 16 obchodził 40-lecie istnienia. Potrzebuje nowego budynku (wideo)

To stanowisko Alicja Geniusz podtrzymuje do dziś, podkreśla, że ta sprawa była dla niej swego rodzaju nauczką, ale nie ma sobie nic do zarzucenia.

Jak ocenia chęć odwołania jej i pismo, które wpłynęło do kuratorium? – Chyba nie chcę o moich odczuciach mówić na łamach Porannego – kwituje dyrektor Geniusz.

Podkreśla, że przez od 2000 roku obowiązki dyrektora wykonywała najlepiej jak mogła. W tym roku kończy się jej kadencja. Alicja Geniusz dziś nie chce mówić o tym, czy znów będzie ubiegała się o to stanowisko.

Wideo

polecane: FLESZ: 500 PLUS na każde dziecko

Materiał oryginalny: Dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku do odwołania? Za to, że zostawiła niepełnosprawną uczennicę samą na lotnisku - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 76

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

A ktoz te komentarze nabija jak nie obserwatorzy he he he. Przygadal kociol garnkowi

zgłoś
G
Gość

Do obserwator

hehehehe...celne porównanie!!!

zgłoś
O
Obserwator

Liczba komentarzy zaraz pobije nieskalanego ideału warsztatu dyrektorstwa, czyli bosowskiego (specjalnie pisze małą literą, bo to mały człowiek). Pewnie ta sama szkoła, poniżania nauczycieli. Brawo wy! jak to w reklamie środka na rozluźnienie jelit.

zgłoś
G
Gość

"Tak oczywiście Pani dyrektor jest święta, a te wpisy o przekrętach to hejt, a nie fakty, natomiast osoby zachwalające Panią dyrektor nie mają wiele do stracenia. Gdyby była uczciwą osobą te wpisy nigdy by się nie pojawiły."

Zostawmy to wymiarowi sprawiedliwosci, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu. Nie ma czlowieka bez winy i skazy. Sąsiad niepracujacy i leniwy, najlepiej widzi niezarejestrowana dzialalnosc sasiada. Skoro masz czlowieku cos osobistego do tej kobiety, napisz to jawnie. Raptem wszyscy oskarzacie te kobiete jak obroncy ucisnionych, ale poki co to wnioskuje ze i matka tej dziewczyny nawet nie wniosla skargi. Tez zastraszona? Czy zaraz napisze ktos, ze tez niepelnosprawna. Jak mozna zastraszyc matke dziecka? Czym?

zgłoś
R
Rodzice

Jesteśmy za Panią Dyrektor.

Jest wspaniałą osobą.

Rodzice.Rodzice.Rodzice.

zgłoś
G
Gość

Ludzie macie teraz okazję! Pracownicy tak pragnacy usuniecia dyrektorki napiszcie petycje do prezydenta. Podpiszcie sie. Inni napisza petycje zeby dyrekcje chronic. Podpisza sie. I wszystko bedzie jasne. Ilosc podpisow na jednej i drugiej petycji bedzie odzwierciedleniem, czy faktycznie jestvw szkole tak zle, jak teraz to wyglada z komentarzy. Jedna jaskolka wiosny nie czyni. To, ze vyc moze siedzi tu jeden "krzykacz" i za wszelka cene stara sie zdyakredytowac medialni i anonimowo czlowieka, pod roznymi nikami, nie oznacza, ze faktycznie nauczyciele sa zastraszani. Czego sie boicie? W ten sposob szybciej przyjdzie do Was upragniona zmiana.Po co to opluwanie czlowieka w internecie?

Do rodzica. Wiekszasc z nas jest rodzicem. I podpisac sie jako rodzic moze kazdy.

zgłoś
r
rodzic

Mam nadzieję, że prezydent jeszcze przed końcem kadencji zakończy kadencję pani dyrektor. Trzeba szybko przeciąć ten wrzód. Liczę na dobrą zmianę.

zgłoś
P
Pedagog specjalny ZS16

Nikt nikogo do niczego nie zmuszał.A wydaje mi się,że z podpisem jak ze strajkiem,każdy podejmuje decyzje zgodnie ze swoim sumieniem.Widzę,że bardzo szybko Ktoś reaguje,koniecznie zmieniając i fałszując fakty.Strona nie warta zaglądania.Dziś Wielki Czwartek....Zerknijmy nieco wyżej,ponad to,co próbuje wprowadzić zamęt....Tam jest Siła!!!

zgłoś
G
Gość
, Gość:

Pani dyrektor działa. Zmusiła pracowników do złożenia podpisu w swojej obronie, które wysłała do Prezydenta i Kuriera. A kto odmówi pani dyrektor, nawet jak inaczej myśli?

Jesteś tchórzem.

Podpisywał się każdy dobrowolnie!!!.Pani Dyrektor o niczym nie wiedziała.

Jak coś się komuś nie podoba w Zs16 to przecież może się zwolnić.Czy też Pani Dyrektor Zmusza do pracy i zwolnić się nie pozwala?

Skoro nadal pracujesz to jest tobie dobrze w gronie pracowników.

zgłoś
G
Gość

Pani dyrektor działa. Zmusiła pracowników do złożenia podpisu w swojej obronie, które wysłała do Prezydenta i Kuriera. A kto odmówi pani dyrektor, nawet jak inaczej myśli?

zgłoś
G
Gość
, Pedagog specjalny ZS16:

Pracuję w Zespole Szkół nr 16 i jest mi przykro czytać powyższy tekst ,a tym bardziej komentarze.Uważam,że artykuł jest bardzo krzywdzący zarówno dla Pani Dyrektor, jak i całej Rady Pedagogicznej. ZS16 to nie jest zwyczajna szkoła,to wspaniali Uczniowie, Rodzice oraz Pedagodzy-Pedagodzy Specjalni .Tworzymy tu wszyscy Rodzinę-a Rodzina cieszy się z sukcesów ,wspiera w trudnych sytuacjach, wyciąga wspólne wnioski. Problem,który zaistniał podczas wyjazdu, został omówiony w szkole. Owszem, to trudna sytuacja, ale"tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi". Nie dajmy się zmanipulować!W ZS16 dzieje się wiele dobrego...Uczniowie lubią naszą szkołę, czują się tu dobrze i bezpiecznie. Uważam, że to wydarzenie już za nami, na pewno jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, ale nie przekreślajmy przez to Człowieka!

Dzięki Pani Dyrektor pracujemy w komfortowych warunkach wszyscy-Uczniowie, Nauczyciele, Personel Szkoły. Najważniejsi zawsze tu byli i są Wychowankowie!

Panie Prezydencie!

Niejednokrotnie był Pan zapraszany do naszej szkoły,organizujemy tu wiele wspaniałych konkursów oraz imprez. To miejsce jest wyjątkowe, w dużej mierze dzięki kreatywnej oraz oddanej Pani Dyrektor!Nasza szkoła tętni życiem!Kto zna ZS16, dobrze o tym wie!

Szanujmy się wzajemnie!

Pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt!

, 3-maj:

Jeśli jest ok , to dlaczego Pedagog specjalny ZS 16 jest anonimowy nie podpisze się imieniem , nazwiskiem .

Pedagogu szkolny, a dlaczego ty sam nie podajesz swego nazwiska?

zgłoś
G
Gość

Tak oczywiście Pani dyrektor jest święta, a te wpisy o przekrętach to hejt, a nie fakty, natomiast osoby zachwalające Panią dyrektor nie mają wiele do stracenia. Gdyby była uczciwą osobą te wpisy nigdy by się nie pojawiły.

zgłoś
G
Gość

Problem tkwi w tym ze smrod moze teraz zrobic kazdy, kazdemu. Wspolczuje ludziom na stanowiskach.

zgłoś
G
Gość

Współczuję dyrektorce, bo smród tych historii będzie się za nią ciągnął do końca, nie mówiąc o szkole. Jak ktoś zapyta się kiedyś o ZS16, to padnie pewnie jedna odpowiedź typu...była tam taka dyrektorka...Czas na nowy rozdział i nawą pewnie ciekawszą historię!!!

zgłoś
3-maj
, Pedagog specjalny ZS16:

Pracuję w Zespole Szkół nr 16 i jest mi przykro czytać powyższy tekst ,a tym bardziej komentarze.Uważam,że artykuł jest bardzo krzywdzący zarówno dla Pani Dyrektor, jak i całej Rady Pedagogicznej. ZS16 to nie jest zwyczajna szkoła,to wspaniali Uczniowie, Rodzice oraz Pedagodzy-Pedagodzy Specjalni .Tworzymy tu wszyscy Rodzinę-a Rodzina cieszy się z sukcesów ,wspiera w trudnych sytuacjach, wyciąga wspólne wnioski. Problem,który zaistniał podczas wyjazdu, został omówiony w szkole. Owszem, to trudna sytuacja, ale"tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi". Nie dajmy się zmanipulować!W ZS16 dzieje się wiele dobrego...Uczniowie lubią naszą szkołę, czują się tu dobrze i bezpiecznie. Uważam, że to wydarzenie już za nami, na pewno jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, ale nie przekreślajmy przez to Człowieka!

Dzięki Pani Dyrektor pracujemy w komfortowych warunkach wszyscy-Uczniowie, Nauczyciele, Personel Szkoły. Najważniejsi zawsze tu byli i są Wychowankowie!

Panie Prezydencie!

Niejednokrotnie był Pan zapraszany do naszej szkoły,organizujemy tu wiele wspaniałych konkursów oraz imprez. To miejsce jest wyjątkowe, w dużej mierze dzięki kreatywnej oraz oddanej Pani Dyrektor!Nasza szkoła tętni życiem!Kto zna ZS16, dobrze o tym wie!

Szanujmy się wzajemnie!

Pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt!

Jeśli jest ok , to dlaczego Pedagog specjalny ZS 16 jest anonimowy nie podpisze się imieniem , nazwiskiem .

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3