Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrekcja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odwiedziła Politechnikę Białostocką

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Paweł Jankowski/PB
Na Politechnice Białostockiej pojawili się przedstawiciele NCBiR. Rozmawiano o współpracy międzynarodowej.

W środę, 28 lipca przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pojawili się w Białymstoku. Celem ich wizyty była Politechnika Białostocka. W budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB mówiono głównie o potencjale płynącym z prowadzonej przez podlaską uczelnię współpracy międzynarodowej.

– Jest na tyle duża, że predestynuje tę jednostkę naukową do sięgnięcia po nasze środki, czy nawet środki unijne. Chcemy zaproponować Politechnice uczestnictwo w partnerstwach, które przygotowywałyby do takiej współpracy. W programie Horyzont Europa, największym programie Unii Europejskiej, zdecydowanie promowane są partnerstwa międzynarodowe. W Polsce, myślę o programie FENG, widząc potencjał uczelni związany z leśnictwem, w którym Politechnika Białostocka jest mocna, zachęcam do rozszerzenia działań o przetwórstwo spożywcze w jakiś agrobiznes, szczególnie przy potencjale regionalnych firm - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podczas spotkania padł pomysł, by w oparciu o relacje regionalne, zbudować ciekawy ośrodek badawczo-rozwojowy, który były widoczny w całym kraju.

- Uczelnia dysponuje siecią własnych budynków, jest ich stosunkowo dużo, warto zaproponować program modernizacji budynków związany z zieloną energią czy retencją wód, czy rekuperacją – zauważa dr inż. Wojciech Kamienicki.

Po spotkaniu z mediami dr inż. Kamieniecki, wraz z Agnieszką Marciniak, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju NCBR zwiedzili laboratoria Politechniki Białostockiej.

- Na nasz potencjał naukowy składa się przede wszystkim doświadczona kadra naukowa i techniczna, a także nowoczesne laboratoria rozwijane z myślą o realizacji badań aplikacyjnych - stwierdza prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - Politechnika Białostocka zarówno jeśli chodzi o badania naukowe, jak i działalność edukacyjną stara się wpisywać w potrzeby regionu, dlatego też cieszymy się bardzo dobrą opinią naszych partnerów gospodarczych.

Politechnika Białostocka od początku funkcjonowania Centrum jest beneficjentem wielu programów, konkursów i innych działań proponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Nasz potencjał oraz wsparcie partnerów społecznych i gospodarczych daje nam szansę na wnioskowanie o kolejne projekty w ramach konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – ich efektywną realizację zgodnie z misją Centrum i zgodnie z misją uczelni – podkreśla rektor.

Tylko w 2020 roku Politechnika Białostocka otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prawie 43 mln zł dofinansowania.
Ostatnio ponad 9 milionów złotych dofinansowało projekt AVAL, czyli badania przemysłowe i rozwojowe systemu innowacyjnej nawigacji morskiej statku autonomicznego wykorzystującego, oprócz urządzeń nawigacyjnych zainstalowanych na statku, dane z obserwacji wizyjnej prowadzonej przez bezzałogowy statek powietrzny.

Z kolei 4,8 mln zł wsparło tworzenie systemu Protect Med, czyli innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych.

Politechnika Białostocka, a konkretnie Wydział Informatyki, Wydział Inżynierii Zarządzania oraz Studium Języków Obcych, realizuje też dofinansowany kwotą niemal 1,5 mln złotych projekt MOOC@PB, który polega na stworzeniu aż 19 kursów e-learningowych od rachunku kosztów, poprzez rozpoznawanie człowieka metodami biometrii po naukę konfiguracji sprzętu i zarządzania sieciami komputerowymi.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest rządową agencją wykonawczą. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych.

Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny