Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Białymstoku po remoncie. Na dworcu kolejowym jest hala przypominająca czasy kolei warszawsko-peterburskiej

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Pasażerowie już korzystają z kas w zmodernizowanej hali głównej dworca PKP Białystok.
Pasażerowie już korzystają z kas w zmodernizowanej hali głównej dworca PKP Białystok. Tomasz Maleta
Pasażerowie korzystają już z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku. Po modernizacji hala główna nawiązuje do wystroju z 1910 roku.

Odprowadzam kuzynkę na pociąg do Bolesławca - mówi Mikołaj Greś przed kasą biletową w odnowionej hali głównej dworca. - Wiadomo, że po remoncie wszystko wygląda znacznie lepiej. Hala ma piękny wystrój i ciekawą architekturę.

Bilety m.in. do Krakowa i Łodzi kupował też ks. Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy białostockiej archidiecezji, który przybył na otwarcie dworca.

- Przepięknie to wygląda, oby dobrze funkcjonowało -

mówił ks. biskup. - Widać nowoczesność, ale też odniesienia, do tego co było wcześniej.

Dokładnie do roku 1910 roku, bo do ówczesnego wystroju nawiązywano podczas remontu. Prowadzony był on pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Efekty prac pokazano na początku czerwca. Już wtedy zapowiedziano, że dworzec zostanie oddany dla pasażerów na przełomie września i października.

- Mam nadzieję, że dworzec dobrze będzie służył mieszkańcom i podróżnym - mówił Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, a także stanie się wizytówką kolei, miasta i regionu. - W końcu znajdujemy się przy jednej z najstarszych linii kolejowych w Polsce, niegdyś łączącej Warszawę z Petersburgiem.

Przywrócenie obiektowi historycznego wyglądu, poprzez wyeksponowanie jego walorów architektonicznych i zabytkowych, udało się pogodzić z pełnym przystosowaniem budynku do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym podróżnych z niepełnosprawnościami. Wykonano widny, odpowiednie toalety, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych.

Dane techniczne modernizacji:

  • Powierzchnia zabudowy 2131 m2
  • Kubatura 23 080,00 m3
  • Wysokość 13,05 m
  • Długość 155,86 m
  • Szerokość 17,2 m
  • Liczba kondygnacji nadziemnych 2
  • Liczba kondygnacji podziemnych 1

Zmieniono najbliższe otoczenie dworca. Przestrzeń wokół niego została poddana estetyzacji, m.in. poprzez wykonanie nasadzeń ozdobnych drzew i krzewów oraz budowie nowych parkingów i miejsc postojowych. Cześć parkingu jest już ogólnie dostępna dla kierowców, na pozostałej trwa rozbiórka tymczasowego dworca kontenerowego.

- Dworzec w Białymstoku to trzeci, po Bielsku Podlaskim i Czeremsze, obiekt zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Łącznie w województwie podlaskim do programu zakwalifikowano 12 dworców - wyliczał Ireneusz Maśłany, członek zarządu PKP SA.

Nowoczesny dworzec w Bielsku Podlaskim zastąpił stary, niefunkcjonalny obiekt, którego budowa rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX w. Budynek jest w pełni dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością, czyli osób z niepełnosprawnościami, podróżujących z dziećmi, osób starszych czy podróżnych z dużymi bagażami. Dworzec jest wyposażony w wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych m.in. w panele fotowoltaiczne, monitoring, energooszczędne oświetlenie.

W Bielsku Podlaskim otwarto nowy dworzec PKP. Inwestycja kos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny