Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Sapiehów. Była tu rezydencja pierwszego wojewody

Julita Januszkiewicz
Łukasz Reczulski, doktorant Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego opisuje konstrukcje fundamentowe. Naukowy badali teren, na którym stał magnacki dwór Sapiehów.
Łukasz Reczulski, doktorant Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego opisuje konstrukcje fundamentowe. Naukowy badali teren, na którym stał magnacki dwór Sapiehów.
Naukowcy natrafili na fragmenty dworu z przełomu XVII i XIX wieku, czyli spiżarni, budynków gospodarczych oraz kaplicy dworskiej. Znaleziono także cząstki ceramiki, szkła i kafli. Przez miesiąc badano teren, na którym stał magnacki dwór Sapiehów. Ich podsumowanie wraz z wcześniejszymi wynikami badań ukaże się w książce. A już w przyszłym roku eksponaty zobaczymy na wystawie.

Udało nam się zrekonstruować rezydencję dubieńską - mówi Halina Karwowska, kierowniczka działu archeologii Muzeum Podlaskiego.

We współpracy z z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego podlascy archeolodzy przez miesiąc prowadzili wykopaliska we wsi Dubno koło Bociek. Znajdują się tu pozostałości nieistniejącej już rezydencji pierwszego wojewody podlaskiego Iwana Sapiehy. Wiosną tego roku odbyły się tutaj badania geomagnetyczne.

- Sposób funkcjonowania dworu był tylko znany z trzech siedemnastowiecznych opisów. Na przełomie XVIII i XIX wieku zespół uległ przeobrażeniu. W tym roku odkryliśmy relikty dworu z tamtego okresu - mówi Aleksander Andrzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Naukowcy odkopali spiżarnię oraz inne obiekty gospodarcze. Przypuszczają, że natrafili także na fragmenty fundamentu kaplicy dworskiej. Wydobyli ułamki ceramiki naczyniowej, glinianej, fajansowej i porcelanowej. Jest też sporo szkła naczyniowego oraz okiennego. Interesujące znaleziska to również: renesansowe, barokowe i współczesne płytowe kafle piecowe. Znaleziono też kilka monet oraz inne przedmioty żelazne. Dzięki tym znaleziskom można starać się odtworzyć, jak wyglądało codzienne życie w rezydencji od XVI wieku po czasy współczesne.

Wcześniej takie wykopaliska przeprowadzono w Dubnie w latach 2005-2009. Archeolodzy poznali wtedy wielkość kamienicy, karczmy oraz inne elementy zabudowy.

Prace zostaną podsumowane w książce "Zespół rezydencjonalny Sapiehów w Dubnie". Ukaże się ona w pierwszej połowie 2013 roku. Data zbiega się z jubileuszem 500-lecia istnienia województwa podlaskiego. - Nie planujemy kontynuacji wykopalisk. W przyszłym roku zorganizujemy wystawę w salach białostockiego ratusza - mówi Halina Karwowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny