Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch na trzech Podlasian waży za dużo

Urszula Ludwiczak
Szacuje się, że w naszym regionie otyłość dotyka ok. 30 proc. kobiet i mężczyzn
Szacuje się, że w naszym regionie otyłość dotyka ok. 30 proc. kobiet i mężczyzn pixabay.com
Czy otyłość ma płeć? - to hasło zjazdu kilkuset specjalistów od leczenia otyłości z całej Polski.

Okazuje się, że kobiety tyją inaczej niż mężczyźni, trochę inaczej chudną, panowie mają pod tym względem trochę lepiej, my gorzej, ale też oni bardziej chorują na choroby związane z otyłością niż my - mówi dr hab. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, współorganizatorka zjazdu. - My zaczynamy chorować dopiero, jak przekwitamy, po menopauzie i wtedy doganiamy mężczyzn z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Nadwaga i otyłość dotyka coraz więcej osób. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet waży za dużo.

- A województwa podlaskie i lubelskie uważane są za jeden z najbardziej obciążonych otyłością, zwłaszcza na wsi - zaznacza dr hab. Lucyna Ostrowska. - Szacuje, że w naszym regionie otyłość dotyka ok. 30 proc. kobiet i mężczyzn, a kolejne kilkadziesiąt procent ma nadwagę. Uważa się, że w całym społeczeństwie problem ma ponad 73 proc. Czyli tylko co trzecia osoba jest szczupła lub z prawidłową masą ciała.

Zła sytuacja jest też wśród najmłodszych. Specjaliści szacują, że w Polsce tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością jest dziesięciokrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych. Niestety, ale dieta kilku- i kilkunastolatków to najczęściej chipsy, batoniki, słone przekąski, zupki instant, za mało w niej warzyw, owoców, produktów mlecznych i innych pełnowartościowych.

- Jeszcze niedawno wśród dzieci nadwaga i otyłość dotyczyła 12 proc., teraz to już 17 proc., to idzie w szalonym tempie - mówi doc. Ostrowska. - Dlatego trzeba było poczyścić sklepiki szkolne z fast foodów.

Podczas zjazdu kilkuset specjalistów z Polski i naszego regionu poruszy wszelkie problemy związane z nadwagą i otyłością, dotyczące dzieci i dorosłych. Będzie mowa m.in. o roli lekarzy rodzinnych w promowaniu zachowań prozdrowotnych, zapobiegających otyłości u dzieci. Będzie też temat diet-cud, i o ich wpływie na psychikę stosujących je ludzi. Specjaliści są zgodni - ani diety cud, ani cud-tabletki odchudzającej nie ma. Najważniejsze jest ustalenie indywidualnej, właściwej diety. Trzeba też zwiększyć aktywność ruchową.

- Powiemy o aspektach dietetycznych, psychologicznych, leczeniu chorób towarzyszących otyłości - mówi doc. Ostrowska. - W zjeździe uczestniczą specjaliści wielu dziedzin, m.in. kardiolodzy, diabetolodzy, chirurdzy bariatryczni, rehabilitanci, psychiatrzy - wszyscy, którzy pracują nad rozwiązaniem problemu otyłości, który jest coraz większy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny