MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duża firma z branży spożywczej stawia na własny prąd. Panele pojawią się pod Warszawą

Jerzy Mosoń
Niecałe 40 kilometrów od Warszawy pojawi się zakładowa elektrownia słoneczna o mocy odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu na prąd 4001 domów jednorodzinnych
Niecałe 40 kilometrów od Warszawy pojawi się zakładowa elektrownia słoneczna o mocy odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu na prąd 4001 domów jednorodzinnych 123rf.com/profile_malp/Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Greenyard Logistics Polska, firma specjalizująca się w logistyce produktów spożywczych, zdecydowała się zainstalować około 4400 paneli słonecznych w jednym ze swoich pięciu centrów logistycznych w Polsce. Przedsiębiorstwo liczy na niższe rachunki za prąd i wpisanie się w ideę zrównoważonego rozwoju. Wiadomo też, która firma będzie realizować ten gigantyczny kontrakt.

Instalacja będzie składać się z około 4 400 paneli fotowoltaicznych dostarczonych przez EDP Energia Polska. Fotowoltaika pojawi się na dwóch dachach oraz na terenie firmy w centrum logistycznym w Żabiej Woli, położonej niecałe 40 kilometrów od Warszawy. Firmy związały się z umową na 15 lat. Wyjaśniamy, co to oznacza dla obu spółek.

Pod Warszawą stanie nowa elektrownia słoneczna

Całkowita moc systemu słonecznego zainstalowanego przez EDP Energia Polska wyniesie 2 MWp. To równowartość rocznych dostaw energii elektrycznej dla niemal 4001 domów jednorodzinnych w Polsce Według szacunków inżynierów, energia elektryczna uzyskana z paneli fotowoltaicznych pozwoli firmie zredukować emisję CO2 o ponad 1 300 ton rocznie. Aby zaabsorbować taką ilość dwutlenku węgla w ciągu roku, natura potrzebowałaby ponad 220 000 dojrzałych drzew. Ciekawym rozwiązaniem jest też sposób sfinansowania projektu.

Jak EDP chce zarobić na kontrakcie z Greenyard Logistics Polska?

Inwestycja Greenyarda zostanie zrealizowana w ramach kompleksowego rozwiązania EDP, PV-as-a-Service. Co to oznacza? Koszty inwestycji, eksploatacji i konserwacji nowego systemu słonecznego pokrywa EDP. Korzyści wynikające z zainstalowania paneli będą natomiast dzielone pomiędzy klientem a dostawcą rozwiązania. Oszczędności w takim modelu są odczuwalne już pierwszego dnia po uruchomieniu instalacji – zapewnia EDP. W ten sposób firmy mogą korzystać z energii ze słońca, bez konieczności angażowania własnych środków. Umowa EDP z Greenyard Logistics Polska trwać będzie 15 lat.

– Jesteśmy dumni ze współpracy z Greenyard Logistics Polska, które zaufało naszemu doświadczeniu w zakresie wykorzystania energii ze słońca. Jako grupa EDP nieustannie rozwijamy zarówno zrównoważone technologie, jak i różnorodne modele finansowania, dzięki którym energia ze słońca staje się coraz bardziej dostępna – komentuje Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Własna elektrownia słoneczna to sposób na obniżenie śladu węglowego

Jak z kolei twierdzi Radosław Nowak, dyrektor zarządzający Greenyard Logistics Polska poprzez to partnerstwo Greenyard umacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, który jest częścią globalnej strategii Grupy. – Chociaż owoce i warzywa już stanowią najbardziej zrównoważoną kategorię żywności, chcemy działać jako lider w naszym łańcuchu dostaw, dodatkowo redukując nasz wpływ na środowisko poprzez zrównoważone rozwiązania energetyczne – dodaje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny