Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dubno: Naukowcy badają magnacki dwór Sapiehów

Julita Januszkiewicz
Dubno. Badania geomagnetyczne potwierdziły, że znajdowały się tutaj fragmenty zabudowy rezydencjonalnej.
Dubno. Badania geomagnetyczne potwierdziły, że znajdowały się tutaj fragmenty zabudowy rezydencjonalnej. Muzeum Podlaskie
Była tu rezydencja pierwszego wojewody. Na razie archeolodzy trafili na fragmenty zabudowań, ceramiki, ułamki szkła oraz kafli. Trwają badania terenu, na którym stał magnacki dwór Sapiehów. Ich podsumowanie wraz z wcześniejszymi wynikami badań ukaże się w książce.

We wsi Dubno, w gminie Boćki od kilku dni trwają prace archeologiczne. Są one realizowane we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. To właśnie tutaj znajdują się pozostałości nieistniejącej już rezydencji pierwszego wojewody podlaskiego Iwana Sapiehy.

- Celem prac wykopaliskowych jest weryfikacja wyników wstępnych badań, jakie na tym stanowisku przeprowadzono wiosną tego roku - mówi Halina Karwowska, kierowniczka działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Badania geomagnetyczne potwierdziły, że znajdowały się tutaj fragmenty zabudowy rezydencjonalnej.

Dlatego naukowcy wrócili do wsi Dubno. - Na razie natrafiliśmy na kolejne elementy wchodzące w skład założenia. Określenie funkcji tych obiektów nastąpi po zakończeniu badań. Prawdopodobnie pochodzą one z XVII i XVIII wieku - wyjaśnia Halina Karwowska.
Archeolodzy znaleźli też fragmenty ceramiki oraz ułamki szkła. Interesujące są też fragmenty kafli płytowych. - To ważne odkrycie. Dzięki temu uzupełnimy wiedzę o tym, co się tutaj działo przed wiekami. Wzbogacimy ją o elementy kultury materialnej - podkreśla Halina Karwowska.

Wcześniej takie wykopaliska przeprowadzono tutaj w latach 2005-2009. Archeolodzy odsłonili wówczas fragmenty kamienicy (jeden z dwóch budynków murowanych, o którym wspominają inwentarze z XVII wieku), karczmy oraz relikty innych elementów zabudowy. Nie udało się jednak określić ich wielkości oraz funkcji.

Obecne wykopaliska potrwają do końca miesiąca. Wszystkie prace zostaną podsumowane w książce "Zespół rezydencjonalny Sapiehów w Dubnie". Ma się ona ukazać w pierwszej połowie 2013 roku. Data zbiega się z jubileuszem 500-lecia istnienia województwa podlaskiego.

Na przeprowadzenie badań nieinwazyjnych i druk publikacji Muzeum Podlaskie w Białymstoku otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. To kwota około 70 tysięcy złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny