Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dubicze Cerkiewne. Tylko inwestor chce farmy fotowoltaicznej w Długim Brodzie. Będą oględziny

Andrzej Matys
Andrzej Matys
dubiczecerkiewne.pl
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na wybudowanie farmy fotowoltaicznej w Długim Brodzie (gm. Dubicze Cerkiewne). Chcieli tego mieszkańcy wspierani przez naukowców. Ponieważ inwestor zapewnił, że budowa i użytkowanie farmy nie zniszczy rosnących na jej terenie drzew wójt zdecydował, że będą oględziny tego terenu. Dojdzie do nich w drugiej dekadzie października.

Wójt Dubicz Cerkiewnych może zapewnienie inwestora (spółka zarejestrowana w Warszawie) uznać i ponownie poprosić RDOŚ o nową opinię lub odmówić wydania zgody na budowę farmy. Po konsultacji z prawnikami znalazł jednak inne wyjście.

Dubicze Cerkiewne. Mieszkańcy Długiego Brodu i naukowcy prze...

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła uzgodnienia naszej decyzji, ale inwestor zaproponował zmiany we wniosku. Chce by dokument ponownie wysłać do RDOŚ-u. Na razie nie ma żadnej decyzji w tej kwestii. Po konsultacjach z radcą prawnym postanowiliśmy, że po pierwsze, mieszkańcy Długiego Brodu też będą stroną tego postępowania. A po drugie, że w drugiej dekadzie października przeprowadzimy oględziny terenu (działka nr 141), na którym inwestor chce budować farmę fotowoltaiczną. Wezmą w niej udział wszystkie strony, w tym oczywiście mieszkańcy. Potem zapadanie decyzja dotycząca warunków zabudowy - tłumaczy Leon Małachowski, który od początku nie ukrywa, że jest przeciwko tej inwestycji.

Jak dodaje, inwestor zaproponował, by w decyzji pojawił się zapis, że w wyniku inwestycji (czyli budowy farmy fotowoltaicznej) nie będzie likwidacji żadnych zadrzewień śródleśnych. Tymczasem powodem odmowy RDOŚ była m.in. właśnie likwidacja owych zadrzewień.

Przypomina, że farma miałaby się znajdować w strefie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza Białowieska", powołanego uchwałą sejmiku województwa podlaskiego w 2016 roku. Jako taki powinien być więc chroniony przed zbędną ingerencją gospodarczą i krajobrazową.

Czytaj również:

- Uchwała szczegółowo wymienia czego na tej działce nie można robić, a chodzi m.in. o niszczenie zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie służą one np. ochronie przeciwpowodziowej czy zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu. Nie można też wykonywać tam prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Farma nie będzie duża, ale widoczna z daleka, więc popsuje krajobraz. Sprawdziliśmy na zdjęciach satelitarnych i okazuje się, że jeśli farma powstanie, drzewa będą zasłaniały panele, więc już po zakończeniu inwestycji wycinka drzew i krzewów będzie konieczna. A tego uchwała sejmiku zabrania - podkreśla wójt Dubicz Cerkiewnych.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała niedawno negatywną opinię na temat farmy fotowoltaicznej w Długim Borze. Wniosek o uzgodnienie projektu decyzji o ustaleniu warunkach zabudowy dla tej inwestycji złożył wójt. Mieszkańcy nie chcieli zgodzić się na budowę farmy w swojej okolicy o czym listownie poinformowali regionalną dyrekcję, a jej szefowa obiecała, że protest przeanalizuje.

- W naszej wsi nie ma działalności przemysłowej, więc dochody mieszkańców pochodzą w dużej mierze z turystyki. Jest tu kilka kwater agroturystycznych i są planowane kolejne - tłumaczyli Współczesnej biolodzy Tamara Krajnik i Sebastian Baranowski, mieszkańcy Długiego Brodu: - Wielu mieszkańców utrzymuje się z produkcji miodu w pasiekach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, a jest naukowo udowodnione, że farmy fotowoltaiczne są szkodliwe dla pszczół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny