Dubicze Cerkiewne. RDOŚ przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej w Długim Brodzie. Inwestor się broni

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay
Udostępnij:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na wybudowanie farmy fotowoltaicznej w Długim Brodzie (gm. Dubicze Cerkiewne). Chcieli tego mieszkańcy wspierani przez naukowców. Rzecz jednak w tym, że teraz inwestor zapewnia, że budowa i użytkowanie farmy nie zniszczy rosnących na jej terenie drzew. Teraz decyzja należy do wójta.

Wójt Dubicz Cerkiewnych może zapewnienie inwestora (spółka zarejestrowana w Warszawie) uznać i ponownie poprosić RDOŚ o nową opinię lub odmówić wydania zgody na budowę farmy.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła uzgodnienia naszej decyzji, ale inwestor zaproponował zmiany i chce by ją ponownie wysłać do RDOŚ-u. Na razie nie ma żadnej decyzji w tej kwestii. Przeanalizujemy wszystko z radcą prawnym i wtedy zdecydujemy, czy odmówić lokalizacji czy uwzględnić poprawkę zgłoszoną przez inwestora i wysłać do regionalnej dyrekcji wniosek o nową opinię - mówi Leon Małachowski, który od początku nie ukrywał, że jest przeciw budowie farmy fotowoltaicznej.

Jak dodaje, inwestor zaproponował, by w decyzji pojawił się zapis, że w wyniku inwestycji (czyli budowy farmy fotowoltaicznej) nie będzie likwidacji żadnych zadrzewień śródleśnych. Tymczasem powodem odmowy była m.in. właśnie likwidacja owych zadrzewień.

Przypomina, że farma miałaby się znajdować w strefie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza Białowieska", powołanego uchwałą sejmiku województwa podlaskiego w 2016 roku. Jako taki powinien być więc chroniony przed zbędną ingerencją gospodarczą i krajobrazową.

Czytaj również:

- Uchwała szczegółowo wymienia czego na tym terenie nie można robić, a chodzi m.in. o likwidowanie i niszczenie zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie służą one np. ochronie przeciwpowodziowej czy zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu. Nie można też wykonywać tam prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu. Farma nie będzie duża, ale widoczna z daleka, więc popsuje krajobraz - uważa wójt Dubicz Cerkiewnych.

- W naszej wsi nie ma działalności przemysłowej, więc dochody mieszkańców pochodzą w dużej mierze z turystyki. Jest tu kilka kwater agroturystycznych i są planowane kolejne - tłumaczył Współczesnej biolog Sebastian Baranowski, mieszkaniec Długiego Brodu: - Wielu mieszkańców utrzymuje się z produkcji miodu w pasiekach zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, a jest naukowo udowodnione, że farmy fotowoltaiczne są szkodliwe dla pszczół.

- Nie bez znaczenia dla chronionego obszaru pozostałaby nie tylko budowa tych instalacji, ale również przyszła likwidacja zużytych paneli, o której nic nie wiemy. Takie przedsięwzięcia powinny być realizowane poza obszarami chronionymi, których w województwie nie brakuje - mówiła Tamara Krajnik, również biolog z Długiego Brodu.

Czytaj również:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała niedawno negatywną opinię na temat farmy fotowoltaicznej w Długim Borze. Wniosek o uzgodnienie projektu decyzji o ustaleniu warunkach zabudowy dla tej inwestycji złożył wójt. Mieszkańcy nie chcieli zgodzić się na budowę farmy w swojej okolicy o czym listownie poinformowali regionalną dyrekcję, a jej szefowa obiecała, że protest przeanalizuje.

- RDOŚ dokonuje uzgodnienia projektów decyzji o warunkach zabudowy na obszarach chronionych na podstawie przepisów o ochronie przyrody. I tylko pod tym kątem uwagi mieszkańców mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy - tłumaczyła nam przed dwoma tygodniami dyrektor Beata Bezubik, a teraz dodała: - Jeśli w sprawie farmy fotowoltaicznej w Długim Brodzie wpłynie do nas nowy wniosek, z nowymi argumentami, musimy go rozpatrzeć.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie