Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewoterapia: Nasze drzewa leczą choroby

Adrian Kuźmiuk
Tablice informacyjne rozstawione na szlakach podpowiedzą, jakie drzewa najlepiej sprawdzą się w drzewoterapii
Tablice informacyjne rozstawione na szlakach podpowiedzą, jakie drzewa najlepiej sprawdzą się w drzewoterapii
Razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych zapraszamy do zbierania map przedstawiających Puszcze: Augustowską, Białowieską, Knyszyńską i Ladzką.

11. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Krynki - 30 marca
12. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część południowa - 31 marca
13. Puszcza Knyszyńska - Nadleśnictwo Czarna Białostocka, część północna - 4 kwietnia
14. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów - 5 kwietnia
15. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Augustów, część wschodnia - 6 kwietnia
16. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwa Szczebra i Suwałki - 7 kwietnia
17. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Szczebra, część wschodnia - 11 kwietnia
18. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Codziennie od poniedziałku do czwartku do 14 kwietnia dostaniesz jedną z map w cenie "Kuriera Porannego". Dziś dołączamy mapę Nadleśnictwa Dojlidy i Knyszyn i omawiamy lecznicze właściwości drzew występujących w naszych lasach.

Sosna od wieków uznawana była za symbol długowieczności, zdrowia, męstwa i płodności. W dawnych czasach, podczas obrzędów, Słowianie ofiarowywali bożkom sosnowe szyszki. Nie bez powodu drzewa te czczono jako siłę wzmacniającą organizm. Ich młode pączki i kora gałęzi mają właściwości lecznicze. Drzewa głęboko dotleniają organizm oraz znacznie zmniejszają stres.

Najlepszym naturalnym lekarstwem na chrypkę jest świerk. Jego orzeźwiający zapach oczyszcza drogi oddechowe. Działa też wzmacniająco na krtań i pomaga pozbyć się kataru. W schorzeniach dróg oddechowych stosuje się jego młode pędy i żywicę świerkową, z której produkowane są też plastry rozgrzewające i maści.

Coraz więcej osób korzysta też z drzewoterapii. Polega ona na przebywaniu w obecności drzew i krzewów, co pobudza organizm do samoleczenia. Powoduje, że lepiej i szybciej wypoczywamy, a nasz umysł nabiera większego polotu. W filmie "Pieniądze to nie wszystko" główni bohaterowie wyciszali się wewnętrznie właśnie przez przytulanie się do drzew. Choć wyglądało to komicznie, właściwości takiego rodzaju zbliżenia zostały potwierdzone naukowo. Dotykanie i przytulanie się do drzew jest pewnego rodzaju wstępem do nawiązania kontaktu z przyrodą. Kolejnym etapem jest zacieśnienie więzi z drzewem. Gdy wyciszymy swój umysł i otworzymy go na dźwięki lasu, pomoże nam on stymulować nasze komórki do samoleczenia.

Najprostszym sposobem korzystania z energii drzew jest spacer po lesie, podczas którego powinniśmy się zrelaksować, głęboko oddychać i podziwiać przepiękne naturalne widoki. Warto co jakiś czas zatrzymać się i odpocząć przy drzewie lub nawet objąć je rękoma. Najlepiej, aby było to drzewo dorodne, wysokie, nierosnące na terenach podmokłych, czy skażonych, ani na ciekach wodnych. Z tej metody mogą korzystać zarówno ludzie zdrowi, jak i cierpiący na różne dolegliwości. Ci jednak powinni zastosować się do kilku pożytecznych rad.

Według specjalistów, osoby z chorobami serca, w stanach przed i pozawałowych powinni wybierać dęby, brzozy i topole. To ważne: do tych drzew przytulamy się piersiami. Pnia nie należy ściskać zbyt mocno. Najlepiej robić to łagodnie i z czułością.

Przy chorobach układu oddechowego szukamy przede wszystkim drzew iglastych, o które opieramy się plecami.

Podczas wędrówki szlakiem znajdującym się w Nadleśnictwie Dojlidy, a rozpoczynającym się od ul. gen. Maczka, poznamy właściwości drzew i krzewów takich jak: sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny, klon zwyczajny, wiąz szypułkowy, brzoza brodawkowata, leszczyna pospolita, modrzew europejski, grab zwyczajny, robinia akacjowa, wiśnia ptasia, topola, osika, grusza dzika i głóg jednoszyjkowy. To świetne miejsce i prawdziwa okazja na wypróbowanie leczniczych właściwości drzewoterapii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny