Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa owocują co drugi rok? Nie musi tak być. Sprawdź, co robić, żeby mieć udane zbiory każdego roku

Katarzyna Józefowicz
Niektóre drzewa owocują co drugi rok. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, by miały owoce co roku.
Niektóre drzewa owocują co drugi rok. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, by miały owoce co roku. pixabay.com
Kiedy uprawiamy drzewa owocowe, czasami borykamy się z problemem ich nieregularnego owocowania. W jednym roku owoców jest aż nadto i nie nadążamy ich zbierać, w kolejnym nie ma ich wcale lub jest bardzo niewiele. Radzimy, co zrobić, żeby drzewa dobrze owocowały każdego roku.

Spis treści

Dlaczego drzewa owocują co drugi rok?

Dzieje się tak dlatego, że przy nadmiarze owoców, drzewo musi mocno się wysilić, aby wszystkie owoce utrzymać i wyżywić, więc w kolejnym sezonie potrzebuje odpoczynku, aby móc się zregenerować. Owoce rodzące się w dużej ilości wysyłają też rodzaj „hormonalnego” sygnału do rośliny, aby nie wykształcała pąków kwiatowych na kolejny rok. Zdarza się też, że tendencja do naprzemiennego owocowania uwarunkowana jest u danej odmiany genetycznie, a wtedy trudniej „zmusić” drzewo, aby owocowało każdego roku.

To również wpływa na nierówne owocowanie drzew

Inne przyczyny naprzemiennego owocowania to m.in.:

  • niewłaściwe cięcie;
  • szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe (np. spóźnione, wiosenne przymrozki, niszczące zawiązki owocowe na kolejny rok lub nadmierna susza);
  • intensywny atak chorób i szkodników;
  • niewłaściwe nawożenie (niedostateczna ilość substancji pokarmowych w glebie lub przenawożenie).

Chcesz mieć owoce co roku? Uważaj na odmianę jabłoni

Naprzemiennie mogą owocować różne gatunki drzew owocowych, np. śliwa, grusza, brzoskwinia. Jednak najwięcej odmian mających skłonność do owocowania naprzemiennego (co drugi rok), znajdziemy wśród jabłoni. Jej odmiany dzieli się nawet na trzy grupy:

  • owocujące corocznie (np. Cortland, Delikates, Szampion);
  • skłonne do przemiennego owocowania (np. Gala, Jonagold, Golden Delicious, Ligol, Lobo, Gloster);
  • owocujące typowo przemiennie (Antonówka Zwykła, Elstar, Kosztela).

Co zrobić, żeby drzewa dobrze owocowały co roku?

Jednym ze sposobów uniknięcia naprzemiennego owocowania drzew owocowych, jest wybór do uprawy odmian z jak najmniejszą skłonnością do takiego owocowania lub z natury owocujących corocznie, a także odmian jak najbardziej odpornych na mróz i wiosenne przymrozki.

Jeśli jednak w ogrodzie już posiadamy jabłoń mającą tendencję do naprzemiennego owocowania, możemy zapewnić siebie bardziej regularne zbiory i to na kilka sposobów.

Podpowiadamy: Jak uprawiać papierówki w ogrodzie. Te jabłka trudno kupić, ale można mieć własne

Zadbaj o przerzedzanie zawiązków owoców

Najlepszą metodą skłonienia drzew do regularnego plonowania jest przerzedzanie ich zawiązków owocowych. Podczas zabiegu z każdego pęczka usuwa się zawiązki najsłabsze, chore, niewyrośnięte i zdeformowane, pozostawiając jeden najsilniejszy, najlepiej w centralnej części pęczka, w odległości ok. 15–20 cm od kolejnego zawiązku. Aby jednak zabieg był skuteczny, należy przeprowadzić go w odpowiednim terminie, czyli na przełomie maja i czerwca. Wykonany później nie przyniesie spodziewanego rezultatu.

W sadach towarowych przerzedzanie zawiązków wykonuje się za pomocą specjalnych środków tzw. przerzedzaczy (w pewnych sytuacjach przerzedza się nawet nadmiar kwiatów, aby w danym roku owocowanie nie było zbyt obfite, a tym samym plon był bardziej wyrównany i lepszej jakości), jednak w przydomowych ogrodach raczej się ich nie stosuje, więc pozostaje ręczne usuwanie nadmiaru zawiązków. Praca jest więc stosunkowo żmudna i uciążliwa, ale pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty.

Zwróć uwagę na cięcie drzew

Pewnym sposobem na skłonienie jabłoni do corocznego plonowania jest też odpowiednie cięcie. Poza regularnym prześwietlaniem drzew, które umożliwia dostanie się do wnętrza korony większej ilości światła i poprawia warunki wzrostu oraz rozwoju owoców, poleca się też wykonywać cięcie odmładzające.

Polega ono na systematycznym, corocznym usuwaniu najstarszych, ponad trzyletnich gałęzi blisko przewodnika i zastępowaniu ich młodszymi. W roku, w którym przewidywane jest szczególnie obfite owocowanie, można wyciąć także gałęzie trzyletnie, pozostawiając jedynie te jedno i dwuroczne. W ten sposób zapobiegniemy szczególnie obfitemu owocowaniu i „zmęczeniu” drzewa, które będzie miało więcej energii do wytworzenia zawiązków owocowych na następny rok.

Chcesz mieć udane zbiory? O tym również pamiętaj

Oczywiście nie bez znaczenia jest też odpowiednia pielęgnacja drzew, a więc monitorowanie ich stanu zdrowia i zwalczanie potencjalnych chorób oraz szkodników, a także podlewanie drzew w okresach przedłużającej się suszy i systematyczne, ale rozważne nawożenie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drzewa owocują co drugi rok? Nie musi tak być. Sprawdź, co robić, żeby mieć udane zbiory każdego roku - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny