Drugie życie zabytków na Podlasiu. Dwór w Niećkowie, miejsce skrojone na potrzeby Twoje i innych mieszkańców

Materiał informacyjny Most the Most
Dwór w Niećkowie
Dwór w Niećkowie https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/
Udostępnij:
Mieszkańcy województwa podlaskiego pokazali, że mają wpływ na swoje otoczenie. Dzięki ich zaangażowaniu Dwór w Niećkowie wygrał w pilotażu I Konkursu „Nasz Zabytek”. Zabytek ma szanse zostać odremontowany oraz zaadaptowany zgodnie z koncepcją mieszkańców. Teraz czas na zgłaszanie pomysłów na to, jaką funkcję społeczną może pełnić Dwór w Niećkowie. Koniecznie weź udział w II Konkursie i zyskaj wymarzone miejsce doskonałe na spotkania w gronie najbliższych oraz nowe inicjatywy społeczne.

„Nasz Zabytek”, czyli konkurs, w którym to mieszkańcy mają głos

Cudze chwalicie, swego nie znacie, chyba każdy z nas chociaż raz przekonał się o prawdziwości tego powiedzenia. Niemal każde miasto, czy nawet najmniejsza wieś kryje w sobie zakątki i zabytki warte bliższego poznania. Niestety wiele z zabytkowych miejsc w Polsce wymaga gruntownej renowacji oraz prac modernizacyjnych. Istnieją jednak ludzie i organizacje, które pragną ocalić te wyjątkowe zabytki od zapomnienia.

Konkurs organizowany przez Fundację Most the Most to doskonała okazja, by dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i otwartości właściciela dać zabytkom drugie życie. Taka aktywność może być świetnym impulsem do długofalowej i efektywnej współpracy mieszkańców, samorządów i Fundacji – dowodem na to, że razem można więcej. Konkurs „Nasz Zabytek” jest podzielony na dwie części. Celem I Konkursu jest wybór jednego wyjątkowego zabytku w województwie. II Konkurs ma wyłonić pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Fundacja Most the Most aktualnie prowadzi pilotaż konkursu „Nasz Zabytek” na Podlasiu i Dolnym Śląsku. Mieszkańcy tych regionów przez 4 tygodnie mogli zgłaszać miejsca z ich okolicy, które według nich powinny zostać poddane rewaloryzacji. Zwycięzcą I Konkursu na Podlasiu został Dwór w Niećkowie.

Od 27 września do 18 października trwa z kolei II konkurs, w którym mieszkańcy Niećkowa, powiatu grajewskiego i okolic mogą zabrać głos i zaproponować swój pomysł na wykorzystanie tego wyjątkowego zabytku. Co ważne odrestaurowany obiekt ma być w przyszłości wykorzystywany jako miejsce służące lokalnej społeczności.

Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie inwestycji kwotą do 1 000 000 zł. Zostanie ona przeznaczona na rewaloryzację i dostosowanie zabytku do wybranej w konkursie, w porozumieniu z właścicielem obiektu, funkcji społecznej. To ogromna szansa na to, że podjęte przez Starostwo Powiatowe w Grajewie działania na rzecz przywrócenia dawnej świetności zabytku znajdą swoje szczęśliwe zakończenie. W najbliższym czasie Fundacja planuje kolejne edycje konkursu w pozostałych województwach.

Dwór w Niećkowie, wyjątkowy zabytek w województwie podlaskim

Dwór w Niećkowie znajduje się w gminie Szczuczyn, w powiecie grajewskim. Powstanie malowniczo położonego budynku datuje się na przełom XIX i XX wieku. Dwór ma niezwykły, barokowy charakter rezydencji magnackich.

W 1912 roku nastąpiła przebudowa podlaskiego zabytku. Niegdyś pełnił funkcję reprezentacyjną oraz był wykorzystywany jako rezydencja mieszkalna. Obecnie w budynku prowadzone są zajęcia gastronomiczne dla młodzieży z kierunku technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych.

Dwór w Niećkowie na Podlasiu jest niezwykłą pamiątką dawnej historii Polski. Renowacja budynku jest konieczna, by kolejne pokolenia mogły podziwiać jego walory architektoniczne i kulturowe. Po przeprowadzeniu prac rewaloryzacyjnych zabytek zyska nową funkcję społeczną, będzie mógł zostać wykorzystany przez okolicznych mieszkańców.

Czy zabytki mogą stać się miejscem spotkań mieszkańców?

Zdecydowanie tak. Pilotaż II konkursu “Nasz Zabytek” otwiera przed mieszkańcami możliwość wdrożenia w życie ich pomysłów na realne wykorzystanie Dworu w Niećkowie. Odrestaurowany budynek ma służyć Tobie i okolicznym mieszkańcom.

Masz pomysł na funkcję społeczną Dworu w Niećkowie? Tu liczy się Twoje zaangażowanie. Chcesz, żeby zabytek stał się miejscem spotkań dla Ciebie i Twoich sąsiadów? Zgłoś swój pomysł!

Udział w konkursie to doskonały sposób, by zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności. Możliwe, że w budynku dworu dostrzegasz potencjał, który warto wykorzystać. Liczy się kreatywność oraz zaangażowanie w lokalne inicjatywy, które polepszą lub urozmaicą życie mieszkańców. Czas poruszyć wyobraźnię i dać Dworowi w Niećkowie drugie życie.

Jak wziąć udział w pilotażu II konkursu „Nasz Zabytek”?

Oto trzy kroki, które pozwolą Ci wziąć udział w pilotażu II konkursu “Nasz Zabytek”.

  • Krok 1. Zacznij od pomysłu. Wystarczy zastanowić się, czego najbardziej brakuje Tobie, Twojej rodzinie, przyjaciołom i sąsiadom w najbliższej okolicy. Możesz także zastanowić się nad tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał dworu. Odrestaurowany budynek ma pełnić funkcję społeczną oraz realizować Wasze potrzeby.
  • Krok 2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie zgłoszenia konkursowego. Jeśli masz pytania i wątpliwości, koniecznie zajrzyj na stronę: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.
  • Krok 3. Zachęć znajomych do wzięcia udziału w konkursie. Może wśród Twoich najbliższych kryje się wiele kreatywnych umysłów, których wizje mogą zostać wcielone w życie. A może, Twoi przyjaciele, rodzina lub sąsiedzi podzielają Twój pomysł na nową funkcję społeczną Dworu w Niećkowie?

Dzięki Fundacji Most the Most zabytki znów będą tętnić życiem

Fundacja Most the Most wie, jak istotne jest bieżące wspieranie kultury oraz szerzenie wiedzy o historii, tradycjach, czy dziedzictwie narodowym wśród kolejnych pokoleń. To właśnie, dzięki osobom zaangażowanym w ochronę dziedzictwa i kultury pamięć o przeszłości, która niejednokrotnie jest na wyciągnięcie ręki, nie odchodzi w zapomnienie.

Inicjatywy takie jak konkurs “Nasz Zabytek” to nie tylko szansa na to, by przywrócić historycznym budynkom dawną świetność, ale przede wszystkim by aktywnie korzystały z nich lokalne społeczności i przyszłe pokolenia.

Misją fundacji Most the Most jest budowanie społecznego kapitału, które polega na wsparciu kultury oraz “tworzenie mostu” pomiędzy kolejnymi pokoleniami a przeszłością. Zespół doświadczonych specjalistów tworzący fundację na co dzień wykorzystuje swoją kreatywność oraz zamiłowanie do historii kreując inicjatywy takie jak konkurs “Nasz Zabytek.” Szanując oraz pamiętając historię, stara się budować przestrzeń, która połączy mieszkańców ze swoim dziedzictwem narodowym.