Drugie życie przedwojennej kamienicy u zbiegu Sienkiewicza i Złotej

Materiał informacyjny "ROGOWSKI - DEVELOPMENT" SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Udostępnij:
Doskonałe położenie, handel, usługi, biura, a do tego niebanalna architektura. To wartości, którymi w historii Białegostoku wyróżniała się kamienica u zbiegu ulic Złotej i Sienkiewicza. Dziś, zachowując te wartości, kamienica odżywa, w nieco nowszej postaci. Grunt wraz z rozpadającą się nieruchomością, w drodze przetargu nabyła firma Rogowski Development.

Budynek ten miał XIX – wieczną metrykę. Przez wiele lat mieściły się w nim między innymi placówki oświatowe i kulturalne, usługi, gastronomia. Kamienica tętniła życiem, do momentu, kiedy mijający czas zmienił ją w ruinę. Dziś, nowy właściciel planuje tchnąć w nieruchomość nowe życie.

Chcemy przywrócić świetność tej kamienicy, sprzed lat. Oczywiście w delikatnie innym kształcie, z względu na obecne wymogi – mówi Remigiusz Rogowski, Prezes Grupy Kapitałowej Rogowski Development.

W nowej kamienicy dostępne będą 72 mieszkania o metrażach od 28 do 137 m², a także podziemny parking. Parter będzie miejscem dla usługodawców oraz gastronomii. Ogromnym plusem jest lokalizacja nieruchomości. Znajduje się ona pomiędzy legendarnym osiedlem Bojary, a Centrum i Sienkiewicza. Ceny mieszkań zaczynają się od 9 200 zł za m².

Historia kamienicy

Dom został zbudowany przez Mejera i Cyrlę Wajnerów tuż po 1896 r. Zanim jednak dokonali kosztownej inwestycji, przez dłuższy czas mieszkali w stojącym w tym miejscu drewnianym domu. Początkowo nie byli właścicielami gruntu. Posesję już przed 1889 r. dzierżawili od Wincentego Wojtulewskiego, gospodarza ze wsi Białostoczek. Najpierw 27 grudnia 1890 r. Wajnerowie odkupili działkę od sąsiada, Franciszka Puchalskiego, po czym 24 września 1891 r. od Wojtulewskiego nabyli prawa własności do gruntu, na którym stał ich dom. Jeszcze przez kilka lat mieszkali w starym budynku. Na początku 1896 r. odkupili od sąsiada kolejną działkę, a na powiększonej w ten sposób posesji zbudowali dom. Pierwotnie dom był dwukondygnacyjny i podpiwniczony, wzniesiony przy użyciu żółtej i czerwonej cegły - budulca typowego dla przełomu XIX i XX w. Pierwotnie do tylnej elewacji domu dostawione były dwie niskie oficyny boczne.

Dom został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej - w zasadzie pozostały wypalone ściany zewnętrzne. Jako mienie opuszczone nieruchomość przejęto pod zarząd państwowy. Niedługo później odbudowano go podnosząc o jedną kondygnację, zmieniając wygląd zewnętrzny, układ wnętrz i nakrycie dachu. Jednocześnie od strony ul. Złotej wykonano nowe otwory okienne, zamurowano zaś stare. W zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku zachowała się cenna fotografia omawianego domu, wykonana w 1952 roku.

https://www.rogowskidevelopment.pl/investments/apartamenty-zlota/

Dodaj ogłoszenie