Punktualnie o godzinie 10 na drzwiach szkół średnich wywieszono kolejne listy. Tym razem tych kandydatów, którym poszczęściło się w drugim etapie rekrutacji i którzy już definitywnie postanowili, że będą uczyć się w danej szkole. Definitywnie - czyli po prostu donieśli na czas oryginalne świadectwo ukończenia podstawówki czy gimnazjum. Bo to właśnie jest potwierdzenie chęci zostania uczniem danej szkoły.
W I LO wywieszone listy były krótkie. Dziesięć osób na liście przyjętych absolwentów szkół podstawowych i dziewięć na liście absolwentów gimnazjów.
W sumie w tej szkole powstało 12 klas pierwszych - po sześć dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. To o pięć więcej niż rok temu. - Po szkole podstawowej mieliśmy 297 kandydatów, po gimnazjum - 372 kandydatów - mówi Agnieszka Sałaj, wicedyrektorka I LO. Oczywiście - wszystkie miejsca zostały zajęte już po pierwszej rekrutacji. - Ale potem okazało się, że kilkoro uczniów nie doniosło nam oryginałów świadectw - dodaje. Stąd właśnie druga rekrutacja. W sumie uczestniczyło w niej ponad 50 osób. - Wybraliśmy najlepszych - uśmiecha się Agnieszka Sałaj.
Matura 2019 wyniki. TOP 15 najlepszych liceów w Białymstoku ...
Koniec rekrutacji może też ogłosić IV LO. - Po drugiej rekrutacji wszystkie miejsca mamy zajęte - mówi Bożena Karpowicz, dyrektorka tej szkoły.
Ale nie wszędzie jest już wszystko jasne. Na przykład Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych czeka jeszcze kolejny etap rekrutacji. I to mimo tego, że w pierwszym podejściu kandydatów było tu dużo więcej niż wolnych miejsc. - Mamy 11 pierwszych klas. W każdej po 29 osób. A chętnych było dużo więcej - mówi Małgorzata Sutuła, dyrektorka "Budowlanki". Teraz jednak nadal jest tu 15 wolnych miejsc. - Bo uczniowie, którzy się do nas dostali, nie donieśli świadectw - tłumaczy Małgorzata Sutuła. I jest przekonana, że te miejsca zaraz się zapełnią. - Tak jest co roku - uśmiecha się. Ale przyznaje, że w tym roku pracy było dużo więcej. - Bo uczniów było więcej - tłumaczy.
Rekrutacji jeszcze całkiem nie zamknął też Dariusz Naumowicz, dyrektor VI LO. I to mimo to, że na dziś wszystkie miejsca są zajęte. - Znam młodych. Na pewno jeszcze ktoś wymyśli jakieś przenosiny - uśmiecha się.
Białystok. Ile punktów trzeba było mieć, żeby dostać się do ...
W sumie - jak podaj Kamila Bogacewicz z Urzędu MIasta, ponad 770 uczniów dostało się do szkół ponadpodstawowych w trakcie rekrutacji uzupełniającej w Białymstoku. W placówkach pozostały jeszcze wolne miejsca.
W trakcie drugiej rekrutacji spośród 1000 zakwalifikowanych kandydatów przyjętych zostało 777 (423 po gimnazjum i 354 po szkole podstawowej). Na liście nieprzyjętych znajdują się 223 osoby (120 po gimnazjum i 103 po szkole podstawowej). Są to jednak kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani, ale nie potwierdzili woli przyjęcia.
Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem cieszyły się:
- VIII, X, XI (po gimnazjum),
- VIII, IV, XI (po szkole podstawowej).
Najpopularniejsze szkoły zawodowe:
- ZSR, ZSH-E, ZSE (po gimnazjum),
- ZSE, ZSTiO, ZSOiT (po szkole podstawowej).
Jak mówi Kamila Bogacewicz, w placówkach pozostało 449 wolnych miejsc – 166 dla absolwentów gimnazjum i 283 dla absolwentów szkoły podstawowej (w tym: część kandydatów zrezygnowała z miejsc, na które się dostała w rekrutacji zasadniczej).
Tu są jeszcze wolne miejsca:
Po szkole podstawowej:
- licea ogólnokształcące – 102 miejsca (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
- technika – 82 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
- branżowe szkoły I stopnia – 99 (wszystkie).
Po gimnazjum:
- licea ogólnokształcące – 78 miejsc (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
- technika – 46 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
- branżowe szkoły I stopnia – 42 (wszystkie).
- Dziś (poniedziałek) do godz. 14.30 szkoły muszą poinformować Kuratorium Oświaty o liczbie wolnych miejsc. Rodzice kandydatów, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, powinni udać się osobiście do placówki dysponującej wolnymi miejscami i złożyć w niej podanie o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami. Proces przyjęcia do szkoły takiego kandydata odbywa się poza systemem elektronicznym - mówi Kamila Bogacewicz.
A Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, dodaje: – W tym roku, ze względu na efekt rządowej reformy, czyli podwójny rocznik absolwentów gimnazjów i podstawówek, w szkołach średnich przygotowaliśmy dwa razy więcej miejsc niż w roku ubiegłym. To pozwoliło nam uniknąć dramatycznych sytuacji, jakie zdarzały się w innych miastach podczas tegorocznej rekrutacji.
Warto wiedzieć, że w rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 wpłynęło 2667 wniosków (1486 wniosków od absolwentów gimnazjum i 1181 absolwentów szkół podstawowych). Wśród nich były również wnioski kandydatów, którzy zostali przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej, ale chcieli zmienić placówkę na inną lub profil (w obrębie szkoły do której zostali przyjęci).
Podobnie jak w rekrutacji zasadniczej, w rekrutacji uzupełniającej można było wybrać 6 szkół. Z tego względu, że rekrutacja uzupełniająca odbywała się poza systemem informatycznym, część kandydatów została zakwalifikowana do kilku placówek. Jednak uczeń, który został zakwalifikowany do kilku szkół musiał potwierdzić wolę przyjęcia tylko w jednej placówce.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?