Nasza Loteria

Druga rekrutacja do szkół średnich za nami. Ale to jeszcze nie koniec. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
O godz. 10 w poniedziałek szkoły wywiesiły ostateczne listy w II etapie rekrutacji
O godz. 10 w poniedziałek szkoły wywiesiły ostateczne listy w II etapie rekrutacji Wojciech Wojtkielewicz
8700 - tyle miejsc w szkołach średnich w tym roku przygotowało miasto. Jak od dobrych kilku tygodni zapewniają urzędnicy - powinno ich wystarczyć dla wszystkich tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Jednak - mimo że już podano wyniki drugiego etapu rekrutacji - nie wszyscy jeszcze wiedzą, gdzie będą się uczyć. A w niektórych szkołach - są jeszcze wolne miejsca. Wszystko więc wskazuje na to, że przed nami w tym roku jeszcze trzeci etap rekrutacji do szkół średnich.

Punktualnie o godzinie 10 na drzwiach szkół średnich wywieszono kolejne listy. Tym razem tych kandydatów, którym poszczęściło się w drugim etapie rekrutacji i którzy już definitywnie postanowili, że będą uczyć się w danej szkole. Definitywnie - czyli po prostu donieśli na czas oryginalne świadectwo ukończenia podstawówki czy gimnazjum. Bo to właśnie jest potwierdzenie chęci zostania uczniem danej szkoły.

Matura poprawkowa 2019 z matematyki. Terminy matury poprawkowej. Odpowiedzi, klucze, rozwiązania, arkusze CKE [19.08.2019]

W I LO wywieszone listy były krótkie. Dziesięć osób na liście przyjętych absolwentów szkół podstawowych i dziewięć na liście absolwentów gimnazjów.

Rekrutacja zasadnicza do liceów i techników w Białymstoku już zakończyła się. Ponad 950 absolwentów zostało na lodzie. Co zrobi miasto?

W sumie w tej szkole powstało 12 klas pierwszych - po sześć dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. To o pięć więcej niż rok temu. - Po szkole podstawowej mieliśmy 297 kandydatów, po gimnazjum - 372 kandydatów - mówi Agnieszka Sałaj, wicedyrektorka I LO. Oczywiście - wszystkie miejsca zostały zajęte już po pierwszej rekrutacji. - Ale potem okazało się, że kilkoro uczniów nie doniosło nam oryginałów świadectw - dodaje. Stąd właśnie druga rekrutacja. W sumie uczestniczyło w niej ponad 50 osób. - Wybraliśmy najlepszych - uśmiecha się Agnieszka Sałaj.

Już niedługo opublikujemy najlepsza licea pod względem wyników matury z jeżyka polskiego i języka angielskiego.

Matura 2019 wyniki. TOP 15 najlepszych liceów w Białymstoku ...

Koniec rekrutacji może też ogłosić IV LO. - Po drugiej rekrutacji wszystkie miejsca mamy zajęte - mówi Bożena Karpowicz, dyrektorka tej szkoły.

Ale nie wszędzie jest już wszystko jasne. Na przykład Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych czeka jeszcze kolejny etap rekrutacji. I to mimo tego, że w pierwszym podejściu kandydatów było tu dużo więcej niż wolnych miejsc. - Mamy 11 pierwszych klas. W każdej po 29 osób. A chętnych było dużo więcej - mówi Małgorzata Sutuła, dyrektorka "Budowlanki". Teraz jednak nadal jest tu 15 wolnych miejsc. - Bo uczniowie, którzy się do nas dostali, nie donieśli świadectw - tłumaczy Małgorzata Sutuła. I jest przekonana, że te miejsca zaraz się zapełnią. - Tak jest co roku - uśmiecha się. Ale przyznaje, że w tym roku pracy było dużo więcej. - Bo uczniów było więcej - tłumaczy.

Rekrutacji jeszcze całkiem nie zamknął też Dariusz Naumowicz, dyrektor VI LO. I to mimo to, że na dziś wszystkie miejsca są zajęte. - Znam młodych. Na pewno jeszcze ktoś wymyśli jakieś przenosiny - uśmiecha się.

Białystok. Ile punktów trzeba było mieć, żeby dostać się do ...

W sumie - jak podaj Kamila Bogacewicz z Urzędu MIasta, ponad 770 uczniów dostało się do szkół ponadpodstawowych w trakcie rekrutacji uzupełniającej w Białymstoku. W placówkach pozostały jeszcze wolne miejsca.

W trakcie drugiej rekrutacji spośród 1000 zakwalifikowanych kandydatów przyjętych zostało 777 (423 po gimnazjum i 354 po szkole podstawowej). Na liście nieprzyjętych znajdują się 223 osoby (120 po gimnazjum i 103 po szkole podstawowej). Są to jednak kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani, ale nie potwierdzili woli przyjęcia.

Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem cieszyły się:

  • VIII, X, XI (po gimnazjum),
  • VIII, IV, XI (po szkole podstawowej).

Najpopularniejsze szkoły zawodowe:

  • ZSR, ZSH-E, ZSE (po gimnazjum),
  • ZSE, ZSTiO, ZSOiT (po szkole podstawowej).

Jak mówi Kamila Bogacewicz, w placówkach pozostało 449 wolnych miejsc – 166 dla absolwentów gimnazjum i 283 dla absolwentów szkoły podstawowej (w tym: część kandydatów zrezygnowała z miejsc, na które się dostała w rekrutacji zasadniczej).

Tu są jeszcze wolne miejsca:

Po szkole podstawowej:

  • licea ogólnokształcące – 102 miejsca (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
  • technika – 82 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
  • branżowe szkoły I stopnia – 99 (wszystkie).

Po gimnazjum:

  • licea ogólnokształcące – 78 miejsc (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
  • technika – 46 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
  • branżowe szkoły I stopnia – 42 (wszystkie).

- Dziś (poniedziałek) do godz. 14.30 szkoły muszą poinformować Kuratorium Oświaty o liczbie wolnych miejsc. Rodzice kandydatów, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, powinni udać się osobiście do placówki dysponującej wolnymi miejscami i złożyć w niej podanie o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami. Proces przyjęcia do szkoły takiego kandydata odbywa się poza systemem elektronicznym - mówi Kamila Bogacewicz.

A Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, dodaje: – W tym roku, ze względu na efekt rządowej reformy, czyli podwójny rocznik absolwentów gimnazjów i podstawówek, w szkołach średnich przygotowaliśmy dwa razy więcej miejsc niż w roku ubiegłym. To pozwoliło nam uniknąć dramatycznych sytuacji, jakie zdarzały się w innych miastach podczas tegorocznej rekrutacji.

Warto wiedzieć, że w rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 wpłynęło 2667 wniosków (1486 wniosków od absolwentów gimnazjum i 1181 absolwentów szkół podstawowych). Wśród nich były również wnioski kandydatów, którzy zostali przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej, ale chcieli zmienić placówkę na inną lub profil (w obrębie szkoły do której zostali przyjęci).

Podobnie jak w rekrutacji zasadniczej, w rekrutacji uzupełniającej można było wybrać 6 szkół. Z tego względu, że rekrutacja uzupełniająca odbywała się poza systemem informatycznym, część kandydatów została zakwalifikowana do kilku placówek. Jednak uczeń, który został zakwalifikowany do kilku szkół musiał potwierdzić wolę przyjęcia tylko w jednej placówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny