MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drożejące usługi kurierskie nie zahamują zakupów w e-sklepach. To kolejna szansa na rozwój paczkomatów [3.10.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Sektor automatów paczkowych sukcesywnie rośnie i obecnie jest jednym z najmocniej rozwijających się obszarów rynku logistycznego. Jego rozwój jest wprost proporcjonalny do dynamiki wzrostów w e-commerce, które w ostatnim czasie nieco przyhamowały, stwarzając możliwość do racjonalnego poszukiwania nowych lokalizacji, które wciąż są dla operatorów kluczowym wyzwaniem.
Sektor automatów paczkowych sukcesywnie rośnie i obecnie jest jednym z najmocniej rozwijających się obszarów rynku logistycznego. Jego rozwój jest wprost proporcjonalny do dynamiki wzrostów w e-commerce, które w ostatnim czasie nieco przyhamowały, stwarzając możliwość do racjonalnego poszukiwania nowych lokalizacji, które wciąż są dla operatorów kluczowym wyzwaniem. Krystian Dobuszyński / Polska Press
Drogie paliwa i energia zmusiły firmy kurierskie do podnoszenia cen usług, w związku z czym pojawiły się obawy, że ta okoliczność może spowolnić, a nawet zahamować dynamiczny rozwój sprzedaży przez Internet. Tymczasem w naszym kraju e-commerce nie jest zagrożony, gdyż Polacy bardzo chętnie korzystają z paczkomatów. Trzeba tylko jeszcze bardziej rozszerzyć i zagęścić ich sieć.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, nasz kraj jest liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby skrytek na paczki. Na tle innych państw Polska wyróżnia się zarówno tempem wzrostu liczby wysyłanych przesyłek, jak i gęstą siecią punktów odbioru.

Polska potęgą w automatach paczkowych

Niemcy, Francja i Polska – tak wygląda pierwsza trójka w Europie pod względem największej liczby skrytek. Dwa lata temu liczba paczek odebranych przez konsumentów w UE przekroczyła 10 mld. Największą całkowitą liczbę punków posiadają właśnie Niemcy (63 500), Francja (45 770) i Polska (41 545).

- Polska jest przy tym liderem pod względem liczby skrytek na paczki (niemal 11 500). Z kolei gdy porówna się kraje nie tylko pod względem bezwzględnej liczby punktów odbioru, ale też ich gęstości, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liderem jest Finlandia. W czołówce są też Dania, Słowenia, Czechy i Polska. Podsumowując, jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się sieci OOH w Europie ze wzrostem o około 32% punktów w latach 2019-2020. Same automaty rosną jeszcze szybciej przy 75%-wzroście w analogicznym okresie - mówi Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager SwipBox Polska.

Rewolucja na rynku dostaw trwa nieprzerwanie

Automaty paczkowe są konceptem, który nad Wisłą cieszy się wyjątkowo dużą popularnością – korzysta z nich aż 97% uczestników ankiety przeprowadzonej przez Colliers pod koniec 2021 roku. Ponadto spośród wszystkich państw świata, to właśnie w Polsce znajduje się najwięcej automatów na 100 tys. mieszkańców – na koniec 2021 było ich łącznie około 18 tys., a wg szacunków do końca 2022 roku liczba ta przekroczy 25 tys.

- Jeszcze kilka lat temu to usługi kurierskie wiodły prym na rynku dostaw. Automaty doprowadziły jednak do rewolucji w zakresie realizacji operacji logistycznych, odpowiadając na konsumenckie trendy oraz potrzeby. Klient końcowy otrzymał wygodną i atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego modelu - podkreśla Łukasz Łukasiewicz.

- Korzysta na tym również efektywność pracy kurierów oraz ostatnia mila, ponieważ w jednym punkcie można pozostawić wiele przesyłek bez konieczności realizacji indywidualnej wizyty pod wskazanym przez klienta adresem - dodaje ekspert SwipBox Polska.

Jak ocenia Łukasz Łukasiewicz, sektor automatów paczkowych sukcesywnie rośnie i obecnie jest jednym z najmocniej rozwijających się obszarów rynku logistycznego. Jego rozwój jest wprost proporcjonalny do dynamiki wzrostów w e-commerce, które w ostatnim czasie nieco przyhamowały, stwarzając możliwość do racjonalnego poszukiwania nowych lokalizacji, które wciąż są dla operatorów kluczowym wyzwaniem

- Niewątpliwą zaletą zaawansowanych rozwiązań technologicznych jest ich pozytywny wpływ na środowisko. Ubiegły rok rynek automatów zakończył wynikiem 450 mln zrealizowanych przesyłek. Według szacunków Colliers, w przeciągu najbliższych dwóch lat będzie ich nawet dwukrotnie więcej - podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drożejące usługi kurierskie nie zahamują zakupów w e-sklepach. To kolejna szansa na rozwój paczkomatów [3.10.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny