Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE...

  Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE przeszkoleni ZDJĘCIA i WIDEO

  MAKI/mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia, jakim jest amunicja krążąca. Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ) już przeszkoleni. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.
  Operatorzy DUKZ WARMATE w czasie szkolenia
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Drony w polskiej armii  W szeregach sił zbrojnych już pełni służbę dziewięciu żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy DUKZ WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

  Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.


  W środę i czwartek (25-26 kwietnia), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi. Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA
  Zobacz galerię

  Operatorzy DUKZ WARMATE  Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych - informuje ppłk Marek PIETRZAK, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

  W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego.

  - Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe. Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu; a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia - wyjaśnia ppłk. Pietrzak.

  Pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

  System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku, kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

  System amunicji krążącej WARMATE jest przeznaczony do eliminacji jednostek przeciwnika w bezpośredniej strefie walki. Rozwiązanie opracowane przez inżynierów WB Electronics należy do klasy systemów zwanych „amunicją krążąca/loitering ammunition”, i obecnie oprócz Polski tego typu systemy są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

  Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia jakim jest amunicja krążąca.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka