MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga S61. Budowa mostu na odcinku Łomża Zachód-Kolno. To obwodnica Łomży i fragment trasy Via Baltica

wal
Opracowanie:
Budowa drogi S61 obwodnicy Łomży
Budowa drogi S61 obwodnicy Łomży GDDKIA/Strona kontraktu
1200 metrowy most, 46 podpór. Drogowcy wznoszą przeprawę nie tylko przez rzekę, ale i dolinę Narwi. Powstaje w ramach budowy odcinka trasy ekspresowej S61 Łomża Zachód-Kolno.

Stawiana konstrukcja jest zasadniczą częścią obwodnicy Łomży.

- To jest największy most na terenie naszego działania - zaznacza Rafał Malinowski z biura prasowego białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie tylko droga ekspresowa S61

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych i dróg rowerowych. Przewidziano także urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, urządzenia oczyszczające oraz przejścia dla zwierząt. W sumie na S61 zostanie wykonanych 16 obiektów inżynierskich.

Zaawansowanie finansowe prac pod koniec kwietnia przekroczyło 10 proc. a rzeczowe osiągnęło 22 proc.

Teraz drogowcy udostępnili - zarówno z lotu ptaka i z ziemi - najnowsze zdjęcia pokazujące postęp prac. ZOBACZ GALERIĘ.

W ramach zadania powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK64).

Zgodnie z kontraktem (wartym 713,4 mln) wykonawca ma udostępnić do ruchu minimum jedną jezdnię S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej - w połowie 2024 r. Ma to ogromne znaczenie dla mieszkańców Łomży, którzy zostaną wówczas uwolnieni od ruchu tranzytowego. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno - z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą - ma być oddany do użytku w 2025 r.   

Obwodnica Łomży ma swoją długa historię

Firma Intercor zrealizuje ją po odstąpieniu GDDKiA (w maju 2021 r.) od umowy z włoską firmą TOTO (oferta 525,6 mln zł). Wykonawca ten zrealizował większość prac projektowych, a 12 listopada 2020 r. uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Potem jednak nie poczynił żadnych postępów w zakresie przygotowania frontu robót i mimo wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac - robót nie rozpoczął

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny