Spis treści
Polskie drewno nie dla wszystkich
Od przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady sprzedaży drewna. Z kolei zmiana, wskazana przez LP, ma ograniczyć wywóz nieprzetworzonego drewna poza Unię Europejską. Koss wskazał, że propozycja objęła też nowelizację ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, a także tej o ochronie konkurencji i konsumentów.
Otrzymaliśmy deklarację ze strony ministerstwa, że w trybie pilnym zajmą się tą sprawą. Jeśli będzie zgoda, zmiany w prawie powinny wejść w życie jak najszybciej, tak by mogły zacząć obowiązywać od 2025 roku, przekazał.
Według Lasów drewno powinno zostać uznane za surowiec strategiczny. Wnioskodawcy zaproponowali trzyletni zakaz jego wywozu poza terytorium unijne, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej; konkretnie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r.
Za złamanie takiego zakazu miałyby obowiązywać kary ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 5 mln euro.
Ograniczenie wywozu drewna poza teren UE
Polski przemysł drzewny od lat narzeka za deficyt surowca, wynoszący 3-4 mln m sześc. rocznie. Niedobór pokrywa import. Koss zaznaczył, że LP nie eksportują drewna z Polski, robią to pośrednicy, którzy najpierw kupują, a potem sprzedają do państw trzecich. Nie mamy żadnych podstaw prawnych, by im tego zabronić, dodał.
W latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, rok temu było to 2,2 mln ton. Na bazie wyliczeń GUS, leśnicy podali, że we wspomnianym okresie najwięcej surowca wyeksportowano do Niemiec, w czołówce są też inne kraje i Chiny.
W połowie marca br. szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała o przygotowaniu przez ministerstwo dziewięciu rekomendacji, które mają ograniczyć eksport nieprzetworzonego drewna z Polski. Jedną z nich jest skierowanie większej puli drewna do stałych i wieloletnich klientów Lasów Państwowych - tych z historią zakupową. Chodzi również o większe premiowanie przy sprzedaży drewna tych przedsiębiorców, którzy będą go w większym zakresie przetwarzać w Polsce.
Czytaj więcej: Jakie kary grożą za wynoszenie drewna z lasu? Zobacz, jak legalnie pozyskać drewno opałowe
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Źródło:
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?