Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat i tragedię pozostaw teatrowi - finał przeglądu

Anna Kopeć
Gimnazjaliści z Wasilkowa za swój autorski spektakl zdobyli drugie miejsce na 10 edycji przeglądu "Dramat i tragedie pozostaw teatrowi". Otrzymali także nagrody specjalne. Za najlepszą kreację męską wyróżniono Patryka, czyli szmaciana lalka. Za najlepszą kreację żeńską wyróżniono Patrycje Kryńską i Luizę Radziszewska - dziewczyny, które animowały kukłę.
Gimnazjaliści z Wasilkowa za swój autorski spektakl zdobyli drugie miejsce na 10 edycji przeglądu "Dramat i tragedie pozostaw teatrowi". Otrzymali także nagrody specjalne. Za najlepszą kreację męską wyróżniono Patryka, czyli szmaciana lalka. Za najlepszą kreację żeńską wyróżniono Patrycje Kryńską i Luizę Radziszewska - dziewczyny, które animowały kukłę. Andrzej Zgiet
Jak z młodymi ludźmi rozmawiać o współczesnych zagrożeniach tak by faktycznie do nich trafić, a nie oceniać? Najlepiej językiem rówieśników i za pomocą środków teatralnych. Z takimi zadaniem zmierzyli się podlascy uczniowie już po raz dziesiąty. W poniedziałek odbył się finał przeglądu "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi"

- Nie każdy rodzic wie, z jakimi problemami codziennie mierzą się ich dzieci, wielu nie wie, jak z tym sobie radzić. To właśnie chcemy pokazać - mówi Aleksandra Daniluk z Gimnazjum w Wasilkowie. - Zależy nam na tym by przekonać naszych rówieśników, że można dokonać innych, lepszych wyborów.

Razem z kolegami przygotowała spektakl "Patyk" o trudnej tematyce - przemocy rówieśniczej. Takim problemom już od 10 lat służy Przegląd Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Jego autorkami są policjantki z prewencji białostockiej komendy wojewódzkiej: Aneta Łukowska i Ewa Puciłowska. Z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem podlaskich uczniów.

Do tegorocznego zakwalifikowało się dziewięć szkół. Efekty swojej kilkumiesięcznej pracy młodzi aktorzy zaprezentowali w poniedziałek na scenie Teatru Dramatycznego. Młodym ludziom nie brakuje pomysłów na spektakle. Najczęściej na teatralnych deskach mierzą się z problemem alkoholu, narkotyków, znęcania się nad słabszymi.

Ciekawy pomył przywieźli uczniowie z Suwałk. W spektaklu "Wstyd" skupili się na presji związanej z utratą dziewictwa.

- W tym przypadku często pojawia się problem z piętnowaniem i negatywnym ocenianiem tych, którzy są pewnymi indywidualnościami i próbują iść własną drogą - mówi Olga Borejszo z Gimnazjum nr 1 w Suwałkach.

- Zależy nam by uświadomić młodzieży, że seks bez uczuć nie ma sensu - dodaje nauczycielka Małgorzata Kuszel.

Sztukę suwalczan doceniło specjalne jury i przyznało nagrodę główną.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny