Dr Monika Aksamit-Koperska: Fajnie jest ukraść komuś trzy minuty czy godzinę z życia

Redakcja
dr Monika Aksamit-Koperska w czwartek na Politechnice Białostockiej opowie m.in. o kontrolowanym buncie.
dr Monika Aksamit-Koperska w czwartek na Politechnice Białostockiej opowie m.in. o kontrolowanym buncie. pb.edu.pl
O życiu naukowca, kontrolowanym buncie, który powinien służyć poszukiwaniom opowiada popularyzatorka nauki dr Monika Aksamit-Koperska, która w czwartek odwiedzi Białystok.

Co Panią o pociąga w naukach ścisłych?

dr Monika Aksamit-Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki: Moim zdaniem to pewna filozofia, która polega na chęci umiłowania myślenia, ale też chęć uporządkowania myśli, zagłębienia się w dany temat. Umiejętność spojrzenia z lotu ptaka, a później zagłębienia się w coś bardzo głęboko, płynne przechodzenie z patrzenia ogólnego na bardziej szczegółowe i uporządkowanie koncepcji dookoła siebie.

Kiedy pojawiła się u Pani ta pasja?

Mój tata jest fizykiem. W dużej mierze wychowywałam się na wydziale fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z dzieciństwa pamiętam świecące lasery, stoły optyczne, które wówczas nie miały dla mnie większego sensu, a tata stał przy nich godzinami. Bardzo mi się podobało to jak naukowcy wnikają w głąb i widzą rzeczy, których inni nie widzieli. Widziałem też jak tata mocno otwierał się w pracy, stawał się trochę innym człowiekiem. Uznałam że bardzo fajnie jest ukraść komuś trzy minuty czy godzinę z życia i dać w zamian coś naprawdę wartościowego.

Jak ciekawie i zachęcająco mówić o naukach ścisłych?

Moim przeznaczeniem było zostać naukowcem, ale nie oznacza to że nie mam innych pasji w życiu. Zawsze bardzo ciągnęła mnie scena, aktorstwo i generalnie sztuka. W dzieciństwie bardzo dużo rysowałam, rzeźbiłam, malowałam. Chciałam studiować na ASP, ale moja teczka z pracami była dość uboga, żeby konkurować. Będąc drodze do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie chciałam złożyć dokumenty, dowiedziałam się że dostałam się Interdyscyplinarne Studia Matematyczno-Przyrodnicze. Poznałam zatem że jednak wybiorę tę drugą drogę. Potem obie te pasje połączyłam, bo zajęłam się konserwacją sztuki. Tak sobie myślę że swoją pracą pomagam sztuce. Natomiast jeśli chodzi o pasję związaną z sceną to ona się realizuje w popularyzowaniu nauki. Fantastycznym odkryciem było to że jako naukowiec ma dużo wolności. Jestem naukowcem, który zajmuje się sztuką, ale też często popularyzuje naukę.

Jak życie zawodowe łączy pani z rodzinnym i wychowywaniem małego dziecka?

To wcale nie jest trudne i da się to połączyć. Mój mąż też jest popularyzatorem nauki, założyliśmy stowarzyszenie Rzeczników Nauki, które zrzesza aktywnych naukowców. Wśród nich jest Mariana Kozłowska z Uniwersytetu w Białymstoku, która organizuje Kreatywne Rozmowy o Nauce. Dla mnie i męża to naturalne, że się wspieramy i rozumiemy, że jeśli jedno ma wykład, to drugie zajmuje się dzieckiem. Gdy w czasie wakacji w ośmiu miastach w Polsce nagrywaliśmy program „Wynalazcy przyszłości”, co było bardzo dużym przedsięwzięciem, wszędzie byliśmy z synkiem i jakoś sobie radziliśmy. Atmosfera popularyzacji nauki w naszym domu jest bardzo żywa i staramy się sobie mocno pomagać w codziennych obowiązkach.

Jakie korzyści płyną z naukowego spojrzenia na rzeczywistość? Będzie o tym Pani mówić w Białymstoku.

Jest ich mnóstwo. To trudne, ale samemu wyznacza się kiedy się pracuje, odpoczywa. Wymiernym plusem są podróże, dociekanie różne rzeczy, zaglądanie tam gdzie nie każdy może zajrzeć, np. w struktury atomowe czy zjawiska fizyczne. Mnie najbardziej rajcuje badanie obiektów w sposób w jaki jeszcze nic z tego nie zrobił. Opowiem także o swojej drodze i o kontrolowanym buncie. Bywało tak, że na jakieś moje pomysły rodzice mówili „nie”, a ja się zbuntowałam. Dzięki temu jestem tu gdzie jestem. Nazywam to buntem kontrolowanym, czyli taki który służy mi do jakiegoś planu. Niekoniecznie musi przystawać do wyobrażeń rodziny. Młodzi ludzie się buntują i myślę że to jest normalne, trzeba im na to pozwolić pod warunkiem, że idzie to w dobrą stronę i służy poszukiwaniom.

Gość konferencji Politechniki Bialostockiej

dr Monika Aksamit-Koperska, specjalistka chemii konserwatorskiej i popularyzator nauki z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Warszawskim to jedna z prelegentek konferencji „Programowanie przyszłości”, która w czwartek, 30 marca obędzie się w auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej (ul. Wiejska 45 D). To dobra propozycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy wiążą swoją przyszłość w branżach informatycznych i technicznych, nauczycieli i doradców zawodowych oraz studentów. Konferencja jest bezpłatna, zapisy przyjmowane są pod adresem [email protected] Początek o godz. 10. O godz. 13 rozpocznie się Forum Pracodawców. Wezmą w nim udział przedstawiciele innowacyjnych przedsiębiorstw: Siemens, Plum, Unibep, Fabryki Mebli Forte, Electrum i Transition Technologies.

Otaczający nas świat jest fascynujący, ale jak pomóc uczniom w odkrywaniu tej oczywistości? O tym, jak uczyć z pasją przy wykorzystaniu techniki, mówić będzie Karolina Żelazowska z grupy Superbelfrzy. Znana popularyzatorka nauki dr Monika Aksamit-Koperska poradzi, jak umiejętnie łączyć bunt młodzieńczy z zaplanowaną inwestycją w siebie, prześledzi, jakie korzyści mogą płynąć z posiadania naukowego spojrzenia na świat, i poradzi jak efektywnie popularyzować to, co ma się do powiedzenia. Dominika Bettman, prezes ds. finansowych spółki Siemens opowie jak jak wyglądają ścieżki kariery w poszczególnych firmach i na co zwracają uwagę osoby zajmujące się rekrutacją do pracy.

Studia na politechnice mogą być fantastyczną przygodą, a praca w konstruktora, programisty czy elektronika – fascynująca. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia – przekonuje Fundacja Perspektywy, od 10 lat koordynująca akcję Dziewczyny na politechniki! Pilotaż tego wydarzenia odbył się na Politechnice Białostockiej i Politechnice Łódzkiej. O tym, jak po 10 latach wyglądają polskie uczelnie techniczne, mówić będzie pomysłodawczyni akcji dr Bianka Siwińska.

Program konferecji Programowanie przyszłości – na Politechnice Białostockiej Aula Wydziału Elektrycznego PB
Część 1 godz. 10:00-11:20

  • Otwarcie konferencji – Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis
  • 10 lat akcji Dziewczyny na politechniki! – dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Perspektywy
  • Akcja na Politechnikach – Link up
  • Dziewczyna z bolidu – studentka automatyki i robotyki PB Ewelina Moczulska z Cerber Motorsport (zespołu budującego bolidy z sukcesem startujące w zawodach Formuła Student), ambasadorka akcji na Politechnice Białostockiej
  • Programowanie zawodowe – młodzi ludzie w firmach technologicznych – Dominika Bettman – Prezes ds. Finansowych Siemens sp. z o.o.

Przerwa

Część 2 godz. 11:35-12:45

  • Programowanie (w) przyszłości – Marcin Joka, jeden z twórców robota edukacyjnego do nauki programowania w szkołach podstawowych. Photon wygrał krajowe finały prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup. Jest testowany w polskich szkołach, wkrótce pojawi się na rynku.
  • O tym jak uczyć z pasją i… techniką, by dobrze zaprogramować przyszłość – Agnieszka Drowanowska i Joanna Bagińska.
  • Czego się nauczymy, tego nikt nam nie wydrze – dr Monika Aksamit Koperska naukowiec z UW, pasjonatka i popularyzatorka nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab.

Przerwa

Część 3 godz. 13:00-13:45

  • Programowanie kariery – Forum Pracodawców – udział w Forum potwierdzili przedstawiciele firm: Siemens, Fabryka Mebli Forte, PLUM, Electrum, Unibep, Tranistion Technologies oraz Biura Karier Politechniki Białostockiej.

PRELEGENCI
dr Monika Aksamit-Koperska, specjalista chemii konserwatorskiej i popularyzator nauki. Gościnnie wykłada i współpracuje z np. Akademią wynalazców im. Roberta Boscha, Kopalnią Soli Wieliczka, Elektrownią Wodną w Niedzicy, Kid’sLab, UniKids, Polską Akademią Dzieci, TEDxKraków. Łamie stereotyp naukowca tylko siedzącego w laboratorium. Była jednym z czworga naukowców prezentujących dokonania polskiej nauki w programie „Potyczki Naukowców” na kanale Planete + oraz gościnnie występowała w programie Sonda2 w TVP2. Zwyciężyła w pierwszej polskiej edycji FameLab w 2012 roku.

Dominika Bettman – prezeska ds. finansowych, CFO, spółki Siemens Polska. Od 20 lat zarządza finansami w Siemensie. Nadzoruje wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.
Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce. Zainteresowania:zarządzanie firmą i finansami, odpowiedzialne przywództwo, globalne trendy, nowoczesne technologie. Reprezentuje Siemensa w Konfederacji Lewiatan. Członkini Konwentu Doradców Politechniki Warszawskiej. Wchodzi w skład jury Nagrody Naukowej Siemensa. Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Występuje z wykładami poświęconymi zrównoważonemu rozwojowi i etyce w biznesie. W 2014r. wyróżniona w konkursie Sukces pisany szminką w kategorii Korporacja.

Ewelina Moczulska, studentka automatyki i robotyki Politechniki Białostockiej, pracuje w drużynie Cerber Motorsporst – konstruktorów bolidu CMS-03, która wywalczyła drugie miejsce we włoskiej edycji zawodów Formula Student 2016. Obecnie wraz z drużyną pracuje nad bolidem CMS-04.

dr Bianka Siwińska – Jej pasją jest wspieranie kobiet w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) i umiędzynaradawianie szkolnictwa wyższego w Polsce. Stworzyła takie kampanie jak: “Dziewczyny na politechniki!”, “Dziewczyny do nauki”, projekt “IT for SHE”, program mentoringowy “Lean in STEM” i akcelerator “Girls go start-up! Academy”. Współpracuje z: Intel, Siemens, Cisco, Google, Boston Consulting Group, Roche, P&G w obszarze employer brandingu i wspierania kobiet w technologiach. Koordynuje międzynarodowe działania marketingowe konsorcjum “Study in Poland”. Autorka książek o internacjonalizacji szkolnictwa wyższego :”Education goes global”, “Uniwersytet ponad granicami”, redaktor naukowa tomów “Czas Internacjonalizacji” i raportów o studentach zagranicznych w Polsce, red. naczelna “Perspektywy” oraz Dyrektor Zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Agnieszka Drowanowska i Joanna Bagińska
– Pracują w Zespole Szkół Społecznych nr 3 Białostockiego Towarzystwa Oświatowego nauczając chemii, biologii i informatyki. Kierując się mottem szkoły „TWÓRCZA SZKOŁA – TWÓRCZY UCZNIOWIE” zajęcia starają się prowadzić tak , aby uczniowie w oparciu o doświadczenia, obserwacje i eksperymenty samodzielni zdobywali wiedzę. Naszym zdaniem nauczyciel to ktoś, kto wskazuje cel do którego samodzielnie i różnymi drogami mają dojść uczniowie. (Uwaga, zmiana, wcześniej informowaliśmy o wystąpieniu p. Karoliny Żelazowskiej, która z przyczyn osobistych musiała odwołać przyjazd do Białegostoku).

Marcin Joka – absolwent Politechniki Białostockiej, współtwórca robota edukacyjnego Photon i prezes firmy Photon Enetertainment. Uważa, że jego praca jest fantastyczną przygodą, a przygody fajnie jest przeżywać z przyjaciółmi. Nie chciał być programistą, więc najpierw ukończył automatykę i robotykę na Wydziale Mechanicznym, potem życie zachęciło go do studiowania informatyki. Kręcą go rozwiązania technologiczne. Jest lokalnym patriotą i globalny biznes chce prowadzić z Białegostoku. W 2015 roku był laureatem konkursu Przystanek Młodzi, w tym samym roku zagościł na liście stu najbardziej innowacyjnych młodych osób z Europy Środkowo-Wschodniej – w kategorii Science za projekt Photon.

FORUM PRACODAWCÓW
Jak często masz szansę porozmawiać z potencjalnym pracodawcą o jego oczekiwaniach wobec Ciebie? A może szukasz informacji, jaką propozycję dla młodych ludzi mają innowacyjne firmy? 30 marca przyjdź na spotkanie z przedstawicielami wiodących przedsiębiorstw. Podczas konferencji Programowanie przyszłości – na Politechnice Białostockiej odbędzie się Forum Pracodawców.

W Forum Pracodawców udział wezmą: Aneta Andruszkiewicz – Dyrektor Personalny firmy Unibep S.A., Dominika Bettman prezeska ds. finansowych spółki Siemens Polska, Jacek Kłos – Dyrektor Generalny firmy Plum sp. z o.o., Marta Popławska – Wiceprezes Zarządu Electrum, Dagmara Sobolewska – Dyrektor Personalny firmy Fabryki Mebli FORTE Aleksandra Szot Specjalista ds. PR Transition Technologies oraz Izabela Stankiewicz – Kierownik Biura Karier Politechniki Białostockiej.

Porozmawiamy z nimi o tym, na co zwracać uwagę podczas edukacji zarówno na etapie liceum, jak i na studiach. Zapytamy także o staże i praktyki oraz o kulturę organizacyjną w ich przedsiębiorstwach.

Forum Pracodawców rozpocznie się o godz. 13:00 w Auli Dużej na Wydziale Elektrycznym.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie