Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Karol Nawrocki kandydatem na prezesa IPN. Kolegium zarekomendowało dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dr Karol Nawrocki kandydatem na prezesa IPN. Kolegium zarekomendowało dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Dr Karol Nawrocki kandydatem na prezesa IPN. Kolegium zarekomendowało dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltyck01
Kolegium IPN rekomenduje dr Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN - poinformował przewodniczący Kolegium Instytutu prof. Wojciech Polak. Nawrocki sprawuje urząd dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dzisiaj odbyło się przesłuchanie pięciu kandydatów na stanowisko prezesa IPN – Karola Nawrockiego, Adama Buławy, Marka Chrzanowskiego, Jacka Wiatrowskiego oraz Pawła Zyzaka. 2 lipca skończy się pięcioletnia kadencja obecnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka.

- Swoim mottem na stanowisku prezesa IPN chciałbym uczynić słowa, że prawda nie obroni się sama. Chciałbym przekonać pracowników IPN, żeby porzucili hasło, że prawda obroni się sama. Do tego trzeba uporządkowanego budowania świadomości historycznej. IPN potrzebuje dziś wykorzystania w pełni swojego potencjału, jasnego i sprawiedliwego podziału kompetencji, skalibrowanej, przemyślanej struktury. Dlatego chciałbym dokonać przeglądu kompetencji pracowników, to zawsze ożywia. Jedną z moich pierwszych decyzji byłoby powołanie biura nowoczesnych technologii, by dotrzeć także do ludzi młodych. Zależy mi też na szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, przetłumaczonej na wiele języków obcych – podkreślił zarekomendowany przez kolegium Nawrocki podczas przesłuchania.

Co więcej, Nawrocki na pytanie, co zmieniłby w IPN odparł, że instytut potrzebuje rzecznika prasowego.

Decyzję o wyborze podjęło Kolegium IPN pod przewodnictwem profesora Wojciecha Polaka, które zawnioskowało do Sejmu o powołanie dr Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. - Po sprawdzeniu przesłanek formalnych, wysłuchaniu kandydatów, po zadaniu im pytań i po długich obradach, Kolegium Instytutu uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki – mówił profesor Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN.

Polak zapewnił, że kandydat, którego poparło kolegium ma „znaczący dorobek naukowy.” - Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer – dodał.

Podkreślił też, ze Nawrocki „widzi potrzebę skoordynowania współpracy pomiędzy IPN a Kancelarią Prezydenta, Kancelarią Premiera, MSZ, MON, Ministerstwem Kultury.”

- Poparcie mojej kandydatury przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w którego skład wchodzą wybitni naukowcy, publicyści i zasłużeni członkowie opozycji antykomunistycznej w PRL, jest przede wszystkim wielkim zaszczytem - komentował Karol Nawrocki. - Cieszę się, że czteroletnia praca moja i mojego zespołu w Muzeum II Wojny Światowej została doceniona, a zebrane doświadczenie zaowocuje w dalszej służbie Polsce. Droga do funkcji Prezesa IPN jest jednak bardzo długa i skomplikowana, więc należy się po niej poruszać z właściwym spokojem i rozwagą.

Aby dr Karol Nawrocki stanął na czele Instytutu Pamięci Narodowej musi uzyskać zgodę Sejmu oraz późniejsze poparcie Senatu.

Kim jest Karol Nawrocki?

Dr Karol Nawrocki jest polskim historykiem i działaczem społeczno-samorządowym, który zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 2013 roku.

Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

W 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zdobył on aprobatę przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak „przejął” od gdańskiego samorządu Westerplatte i rozpoczął budowanie tam nowego muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dr Karol Nawrocki kandydatem na prezesa IPN. Kolegium zarekomendowało dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny