Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Jan Domitrz: Na każdym z etapów życia kobiety mogą zdarzyć się problemy hormonalne

Kamila Kalinowska
Dr Jan Domitrz
Dr Jan Domitrz artemida-online.pl
Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się kobietami od dzieciństwa po okres menopauzy i po nim. Pomagamy też mężczyznom - mówi dr Jan Domitrz z białostockiego Centrum „Artemida”

W swojej klinice zajmuje się Pan m.in. endokrynologią ginekologiczną. To dla wielu zapewne nieznane zestawienie.
Dr Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynolog: Jest to na pewno dziedzina dosyć nowa, ale obecnie stanowi integralną część opieki nad kobietą. Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się kobietami od dzieciństwa po okres menopauzy i po nim. Na każdym z tych etapów życia mogą się zdarzyć i zdarzają się choroby czy zaburzenia o podłożu hormonalnym. Oczywiście zaburzeniami hormonalnymi zajmują się endokrynolodzy, ale my specjalizujemy się w tego typu zaburzeniach związanych bezpośrednio bądź pośrednio z działaniem hormonów płciowych.

Z jakimi problemami warto udać się do specjalisty endokrynologa ginekologa?

-Jeżeli chodzi o grupę najmłodszych kobiet, to najczęściej zgłaszają się z problemem przedwczesnego dojrzewania. Polega on na pojawieniu się w zbyt wczesnym wieku objawów typowych dla dojrzewania, np. rozwoju owłosienia płciowego, wzrostu piersi, rozpoczęcia się krwawień miesięcznych. To patologia, która wymaga diagnostyki i leczenia.

Co ze starszymi kobietami?

- Kobiety w wieku rozrodczym stanowią największą część naszych pacjentek. W ich przypadku zaburzenia hormonalne polegają na zachwianiu rytmu, obfitości bądź innych objawów towarzyszących krwawieniom miesięcznym. Najczęstszą patologią będącą tego przyczyną jest zespół policystycznych jajników. To dosyć powszechny problem. Objawia się przede wszystkim właśnie zaburzeniami miesiączkowania. Ale to niejedyna dolegliwość, jest ich całe spektrum. Głównie to zaburzenia natury estetycznej, czyli nieprawidłowe owłosienie, pojawienie się trądziku, przetłuszczanie się skóry, wypadanie włosów. To wszystko to objawy nadmiernego działania androgenów, czyli hiperandrogenizacji. Kobiety borykające się z tego rodzaju problemami wymagają opieki zarówno endokrynologicznej, jak i ginekologicznej.

Ile kobiet cierpi na tego typu schorzenia?

- Te zaburzenia dotyczą sporego odsetka pacjentek. Szacuje się, że może być to od 2 do 10 proc. populacji. Szczególnie problem dotyka młode kobiety, chociaż choroba trwa przez całe życie. Cierpią one z powodu, bardzo ważnego dla kobiet, defektów wyglądu. Niestety zespół policystycznych jajników może istotnie wpłynąć na cerę, włosy czy nadmierny przyrost masy ciała. Wszystko to, poza typowymi konsekwencjami zdrowotnymi, w zdecydowany sposób może wpływać na samopostrzeganie kobiet, prowadząc nawet do depresji. Endokrynolog ginekolog powinien zdiagnozować ten problem, wykluczyć inną niż PCOS przyczynę zaburzeń i pomóc usunąć lub zmniejszyć nasilenie objawów choroby. Nie ma gwarancji całkowitego sukcesu, gdyż istotą całego problemu są zaburzenia metaboliczne, prowadzące do nieprawidłowego funkcjonowania jajników, lecz z powodzeniem możemy wyeliminować trądzik czy przetłuszczanie się skóry. Gorzej wygląda sprawa z wypadaniem włosów, nieprawidłowym owłosieniem - na efekty leczenia w takich przypadkach trzeba czekać znacznie dłużej. Najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy i wykluczenie wszystkich innych możliwych schorzeń, powodujących podobne objawy, a mogących być dużo groźniejsze. Zespół policystycznych jajników jest bardzo dokuczliwy, większość naszych pacjentek właśnie na to cierpi.

W jakich jeszcze przypadkach udzielają państwo pomocy?

-Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się też kobietami w okresie od dojrzewania po okres okołomenopauzalny. W tym przedziale wiekowym kobiety często dotyka problem bolesnych miesiączek, obfitych krwawień, zaburzeń ich cyklu i rytmu, zaburzeń funkcji układu podwzgórzowo-przysadkowego, chociażby hiperprolaktynemii, czy też zaburzeń funkcji nadnerczy. Te pierwsze dolegliwości stanowią pole klasycznej ginekologii, ale często występują na tle zaburzeń hormonalnych. Nieprawidłowy rozrost endometrium powoduje nieprawidłowe krwawienia, więc może tu pomóc specjalista endokrynolog. Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się też pomaganiem kobietom w przejściu przez trudny okres w ich życiu, jakim jest bez wątpienia menopauza. Zajmujemy się okresem przedmenopauzalnym, menopauzalnym i pomenopauzalnym.

Na czym polega pomoc kobietom przechodzącym przekwitanie?

- Przede wszystkim na postawieniu diagnozy i wykluczeniu innych schorzeń, np. tarczycy, które mogą powodować podobne objawy. Kiedy już stwierdzimy menopauzę, dobieramy właściwą terapię. W tej chwili hormonalna terapia zastępcza nie jest tak popularna jak jeszcze 10-15 lat temu. Wynika to z różnych ubocznych skutków działania tej kuracji, ale nadal jest to narzędzie, które stosowane w rozsądny sposób pozwala na złagodzenie bardzo dokuczliwych objawów menopauzy i komfortowe przetrwanie tego okresu. Hormonalna terapia zastępcza to nie jest zło. Jest to lek, który jak każdy inny ma swoje działanie uboczne, ale w sytuacjach, kiedy nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, nie należy go unikać. Wszystko jest kwestią wiedzy i doświadczenia lekarzy endokrynologów i ginekologów.

A jeżeli kobiety właśnie obawiają się zastępczej terapii hormonalnej, co im się proponuje?

- Jest to problem. Najpierw można spróbować ograniczyć ilość stosowanych leków w taki sposób, żeby zapewniały regularny rytm krwawień kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Później to przestaje już działać. Istnieją leki naturalne, zawierające fitoestrogeny pochodzenia roślinnego. Mogą one łagodzić dokuczające objawy. Opieka nad kobietą staje się coraz bardziej interdyscyplinarna, bo oprócz ginekologów pojawili się endokrynolodzy ginekolodzy, onkolodzy ginekologiczni, specjaliści ginekologii estetycznej, dietetycy, pomoc mogą świadczyć psychiatrzy. Np. zespołem napięcia przedmiesiączkowego zajmowali się kiedyś tylko ginekolodzy, a powoli przychodzi czas, że właściwie chyba jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest stosowanie w tym zaburzeniu leków psychiatrycznych.

Czy mężczyźni też mogą się zgłaszać do państwa?

- Tak, jeżeli mają problem np. z płodnością, bądź inne problemy endokrynologiczne, ale związane ze sferą hormonów płciowych. Diagnozujemy wszystko, gonady, nadnercza, tarczycę, itp., pod kątem funkcjonowania układu rozrodczego. Zarówno kobiecego, jak i męskiego. Mężczyźni zgłaszają się do nas głównie z problemem poczęcia dziecka. Przyczyną tego mogą być niedobory hormonalne.

Na jaką diagnostykę mogą liczyć pacjenci?
-Zapewniamy pełną diagnostykę hormonalną, z badaniami czynnościowymi wykonywanymi w najwyższym standardzie. Mamy w ofercie diagnostykę obrazową USG, czy też histeroskopię ambulatoryjną. Zajmujemy się również kompleksowym leczeniem niepłodności. Staramy się udzielić pomocy każdemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny