Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr inż. Czesław Okołów nie żyje. Odszedł wielki miłośnik Puszczy Białowieskiej

Urszula Ludwiczak
Czesław Okołów żył 81 lat
Czesław Okołów żył 81 lat BPN
Urodził się 21 grudnia 1935 roku w leśniczówce Halinka koło wsi Biała, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. I z Puszczą związał swoje całe życie. Dr inż. Czesław Okołów - emerytowany dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, leśnik, entomolog, bibliograf i popularyzator wiedzy o Puszczy Białowieskiej, zmarł 23 sierpnia.

- Pozostawił po sobie niezatarty ślad w historii Białowieskiego Parku Narodowego, białowieskiej turystyki i muzealnictwa przyrodniczego - zaznaczył we wspomnieniu o dyrektorze Piotr Bajko z BPN.

Czesław Okołów z Białowieskim Parkiem Narodowym związany był przez ponad pół wieku. Początkowo był preparatorem, następnie - od 1 czerwca 1961 roku - kustoszem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, potem odpowiednio starszym asystentem naukowo badawczym, adiunktem naukowo-badawczym, kierownikiem pracowni naukowo-badawczej. 1 czerwca 1989 roku został zastępcą dyrektora, a 1 kwietnia 1992 roku p.o. dyrektora BPN. Dyrektorem został 1 sierpnia 1993 roku i był nim przez dziesięć lat. Po odejściu na emeryturę pracował jeszcze w niepełnym wymiarze godzin, do końca 2015 roku, jako główny specjalista ds. udostępniania BPN.

Czesław Okołów był ogromnym autorytetem i jedną ze znaczących postaci nie tylko w świecie naukowym Puszczy Białowieskiej. M.in. na zlecenie UNESCO opracował koncepcję systemu edukacji, która została wdrożona w życie w BPN. Był jednym z wielu przyrodników, którzy walczyli o ograniczenie wyrębu drewna w zagospodarowanej części puszczy. Prowadził też badania nad wpływem turystyki na puszczę i jej biologię, nad rozwojem populacji kornika drukarza i rozkładem drewna w puszczy.

Jako aktywny przewodnik turystyczny, organizował kursy i szkolenia przewodnickie. Oprowadzał osobiście najważniejszych gości odwiedzających Białowieżę.

- Oprowadzałem księcia Filipa, księcia Karola, księcia Bernarda - wspominał Czesław Okołów w jednym z wywiadów. - Ale też Gierka, Jaroszewicza i wielu uczonych.

- Pana Czesława pamiętam zwłaszcza z posiedzeń Rady Naukowej BPN, po których dzielił się bardzo ciekawymi opowieściami na temat historii puszczy i jej zwierząt - wspomina Adam Bohdan ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot oraz Fundacji Dzika Polska. - Skarbnica wiedzy o puszczy. Był autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych na temat puszczy (na dorobek składa się ok. 300 publikacji różnego typu, w tym 6 tomów bibliografii i ok. 20 przewodników i folderów o Puszczy Białowieskiej i BPN - przyp. red.), gromadził jej bibliografię. Studiował w Stanach Zjednoczonych i przenosił zachodnie doświadczenia do Puszczy Białowieskiej. Doskonale władał obcymi językami, również rosyjskim, dlatego był osobą bardzo pomocną przy współpracy z administracją Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej na Białorusi. Był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody, w wniósł ogromny wkład w przeszkolenie kadry przewodników oprowadzających po Białowieskim Parku Narodowym. Opowiadał się za poszerzeniem BPN.

„Będzie mi Cię brakować Czesławie bardzo” - napisał na swoim Facebooku znany dziennikarz i miłośnik Puszczy Białowieskiej Adam Wajrak. „Będzie mi brakować Twojej wiedzy i to nie tylko tej o Puszczy i poczucia humoru. Byłeś chyba jedynym dyrektorem który urzędował na zwykłym krzesełku w parkowej bibliotece, a nie na fotelu w gabinecie (...) i jedynym który potrafił jak trzeba było wypisać przepustkę do parku na serwetce w restauracji Iwa między jedną, a drugą łyżką pomidorowej. Dziękuję za wszystko co zrobiłeś dla Puszczy i dla mnie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny