Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz: Nie można zwlekać z leczeniem. Bo nowotwór też nie czeka

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz
Dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz BCO (Bartosz Warzecha)
Rozmowa z dr Bogumiłą Czartoryską-Arłukowicz, onkologiem, koordynatorką Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii.

Zwykle mówi się o tym, jak ważna jest profilaktyka i co zrobić, by wcześnie wykryć chorobę. Jednak na sobotnią konferencję „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej” kobiety w trakcie i po leczeniu raka piersi.
O profilaktyce mówimy zawsze! Cały czas, non-stop zachęcamy do samobadania piersi, do mammografii profilaktycznej u kobiet między 50. a 65. rokiem życia. A pomysł konferencji wyszedł od naszych pacjentek, które są w trakcie leczenia bądź po leczeniu z powodu raka piersi. To one chciały wiedzieć więcej, chciały, by ta wiedza była przekazana przez nas, ich lekarzy. A nam zależy, by pacjentki nie korzystały z wiedzy, którą można znaleźć w internecie.

Dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz: Raka piersi nie da się uniknąć. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by wykryć go jak najwcześniej

Dlaczego?
Bo to ogromny śmietnik. Oczywiście, można tam znaleźć wiele prawdziwych informacji, ale też wiele takich, które zwyczajnie wprowadzaj ą w błąd. Dlatego postanowiliśmy, że pierwsza część konferencji będzie taka medyczna. Będziemy mówili o genetyce, o chirurgii, ale też o radioterapii, rehabilitacji. Zaplanowaliśmy też część poświęconą stylowi życia. Tu oddajemy głos naszym pacjentkom; przyjedzie grupa bardzo aktywnych pań, które założyły stowarzyszenie „Pozytywki w Augustowie”. One będą mówić o tym, co można zrobić dla innych w momencie zachorowania, jak się wzajemnie wspierać. Przygotowaliśmy też część poświęconą diecie, aktywności fizycznej. Bo to są również bardzo ważne elementy leczenia, które mogą zmniejszać ryzyko nawrotu raka piersi: ważna jest walka z otyłością, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna. No i oczywiście wsparcie psychologiczne – jest bardzo istotne. Ostatnia część konferencji będzie poświęcona modzie i urodzie – bo staramy się zawsze dbać również o komfort życia. Będą więc porady fryzjerek, porady kosmetyczne, część związana z modą. Gościem specjalnym będzie Magda Gessler, która opowie oczywiście o diecie, ale również o pozytywnym nastawieniu.

Wspominała pani, że ważne jest wsparcie psychologiczne dla kobiet, które zachorowały.
Często diagnoza jest ogromnym szokiem i trudno jest sobie poukładać z nią życie. Tym bardziej, że często tę diagnozę słyszą młode kobiety. U nas 20 proc. kobiet, które są leczone z powodu raka piersi, to kobiety poniżej 50. roku życia. To panie, które są aktywne zawodowo, często to bardzo młode kobiety, które mają małe dzieci. W momencie diagnozy trudno im wszystko poukładać, zorganizować życie; różnie też bywa ze wsparciem w rodzinie, choć bliscy mają naprawdę dużą rolę. Ale ważne jest też wsparcie psychologa. Psycholog to osoba, która umie porozmawiać, może na problem spojrzeć z boku, podpowiedzieć... Odkąd możemy liczyć na pomoc psychologów, nam, lekarzom łatwiej jest pracować. I – prawdę mówiąc, nie wyobrażamy już sobie w tej chwili leczenia raka piersi bez tego wsparcia psychologicznego.

A jak wygląda dziś leczenia raka piersi? Na jakie nowatorskie metody mogą liczyć lekarze i pacjenci?
Jest naprawdę ogromny postęp w leczeniu raków piersi. Bardzo pomocne jest wprowadzenie Brest Cancer Unitów, czyli ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi, gdzie mamy w jednym miejscu diagnostykę, leczenie, rehabilitację. Ważne jest też to, że rozpoczęcie leczenia dzięki temu następuje bardzo szybko. Od momentu zgłoszenia się pacjentki do naszego ośrodka, to – jeśli zostanie rozpoznany nowotwór – upływa co najwyżej 10 dni do momentu konsylium, czyli do podjęcia decyzji o dalszym leczeniu. A kolejne 14 dni do rozpoczęcia leczenia. To bardzo szybko. Staramy się nie czekać – bo wiadomo, że nowotwór też nie czeka. Więc leczenie i diagnostykę prowadzimy bardzo szybko. Mamy świetny zespół specjalistów, który się zajmuje pacjentkami: począwszy od diagnostyki radiologicznej, patomorfologicznej – bo bardzo ważne jest określenie podtypu biologicznego raka piersi, gdyż do tego dopasowywane jest leczenie – poprzez cały zespół chirurgiczny, po rehabilitantów. Wszyscy pracujemy zespołowo, by efekty leczenia były jak najlepsze. Oczywiście są nowości w leczeniu. Jedziemy zresztą o nich mówić również na konferencji.

Na przykład?
Jest taki bardzo trudny do leczenia rak trójujemny piersi. Dotychczas nie było skutecznego - poza chemioterapią leczenia. Teraz są nowe terapie, które wydają się być skuteczne również właśnie w tym podtypie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny