MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki wojewódzkie 2024 w woj. podlaskim. Rolnicy podziękują za tegoroczne plony w niedzielę 15 września. Sprawdź program

Jakub Wróblewski
W konferencji wzięli udział m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz radny wojewódzki, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Jerzy Leszczyński.
W konferencji wzięli udział m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz radny wojewódzki, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Jerzy Leszczyński. Mateusz Duchnowski/UMWP
Już w tę niedzielę (15 września) obędą się podlaskie dożynki wojewódzkie. W tym roku rolnicy z całego regionu przyjadą do Hajnówki. W środę 11 września marszałek Łukasz Prokorym, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz samorządowcy zapraszali do wzięcia udziału w wydarzeniu. Dodatkowo zaprezentowane zostały nowe produkty, które wpisano na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dożynki wojewódzkie w Hajnówce

Dożynki tradycyjnie rozpoczną się od uroczystej mszy świętej w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz liturgii w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Następnie delegacje z wieńcami dożynkowi przemaszerują w korowodzie do Amfiteatru Miejskiego w Hajnówce. Podczas dożynek uczestnicy będą mogli się spodziewać:

  • licznych konkursów (np. na najpiękniejszy wieniec)

  • pokazów

  • jarmarku produktów lokalnych

  • występów artystów i zespołów folklorystycznych

Zapraszamy na dożynki wojewódzkie do Hajnówki, gdzie wspólnie chcemy podziękować panu Bogu za zebrane plony, rolnikom za ich ciężką pracę, trud, ale też prosić o pomyślność na przyszły rok - mówił zapraszając na dożynki wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Dożynki wspólnie organizują województwo podlaskie, powiat hajnowski oraz miasto Hajnówka.

Jest to moment, w którym będziemy dziękowali rolnikom za ich trud, dzięki któremu mamy polski chleb na naszych stołach - mówił marszałek Łukasz Prokorym.

Marszałek zachęcał do dotrwania do końca dożynek, ponieważ gwoździem programu będzie występ zespołu Czeremszyna. Burmistrz Hajnówki Ireneusz Kiendyś poinformował, że do dzisiaj zgłosiło się blisko 150 lokalnych wystawców. Starosta hajnowski Andrzej Skiepko podziękował marszałkowi, że Hajnówka i powiat hajnowski po 16 lat są ponownie gospodarzami dożynek wojewódzkich.

Program dożynek w Hajnówce

  • 9:00 Liturgia w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce (ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego 15)

  • 10:00 Msza święta w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

  • 11:15 Przemarsz delegacji z wieńcami dożynkowymi do Amfiteatru Miejskiego w Hajnówce

  • 12:00 Uroczyste rozpoczęcie Dożynek Wojewódzkich

  • 13:00 Rozstrzygnięcie Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy Województwa Podlaskiego 2024 r.

  • 14:00 Część artystyczna (obrzęd dożynkowy w wykonaniu ZPiT Szepietowo na Ludowo, występ artystów i zespołów folklorystycznych). Gwiazdy wieczoru: 17:00 Fair Play Crew; 17:30 Maestro Chives; 18:00 Czeremszyna

  • Konkursy na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich i najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego województwa podlaskiego

  • Jarmark produktów lokalnych, atrakcje dla dzieci, stoiska pokazowe rzemiosła i twórczości ludowej

  • Finał Wojewódzki Bitwy Regionów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

  • Strefa Żubra Pompika

  • Biesiada Miodowa z Podlaską Izbą Rolniczą

  • Spotkania informacyjno-promocyjne

  • Pokaz pieczenia Hajnowskiego Marcinka

  • Rozstrzygnięcie konkursu "Żniwa mogą być bezpieczne"

Kolejne podlaskie produkty na liście ministra rolnictwa

Podczas konferencji zapowiadającej dożynki zaprezentowano także produkty, które w ostatnim czasie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie jest na niej 90 podlaskich specjałów. W tym roku zostały wpisane kolejne cztery.

Bardzo mnie cieszy jako wiceministra rolnictwa, że ta lista produktów tradycyjnych ciągle się powiększa, wydłuża i to jest ważne, że pojawiają się kolejne produkty z woj. podlaskiego. Tym bardziej jest mi miło, że wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i samorządami lokalnymi udaje się znaleźć te perełki - mówił wiceminister Stefan Krajewski.

Na listę wpisywany jest produkt, którego jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za takie uważa się techniki wykorzystywane od co najmniej 25 lat. Produkt ubiegający się o wpis powinien ponadto stanowić element tożsamości społeczności lokalnej i należeć do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.

Do listy dodane zostały:

  • podlaskie ciastka ze skwarkami

  • podlaski kwas chlebowy

  • świeżonka

  • oładzie drożdżowe

To są produkty, które zachwycają z jednej strony swoją prostotą, a z drugiej strony charakterem, smakiem - mówił wiceminister.

Stefan Krajewski podziękował m.in. zarządowi województwa oraz Krajowemu Ośrodku Doradztwa Rolniczego za to, że poprzez kolejne wydarzenia promują podlaskie dziedzictwo kulinarne. Marszałek Łukasz Prokorym podziękował wszystkim osobom, które są zaangażowane w odkrywanie tego, co najsmaczniejsze w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny