Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Uhowie. Rolnicy dziękowali za plony

Julita Januszkiewicz
Mieszkańcy wsi włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie dożynkowych wieńców. Chcieli się jak najlepiej zaprezentować. Każdy wieniec sołectwa wykonywały własnoręcznie ze wszystkich darów pola, czyli różnego rodzaju zbóż.
Mieszkańcy wsi włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie dożynkowych wieńców. Chcieli się jak najlepiej zaprezentować. Każdy wieniec sołectwa wykonywały własnoręcznie ze wszystkich darów pola, czyli różnego rodzaju zbóż. Fot. Julita Januszkiewicz
Plony były udane - cieszy się Piotr Herman, sołtys wsi Bokiny. W niedzielę rolnicy z gminy Łapy dziękowali za to, co zebrali ze swoich pól. W tym roku gospodarzem gminnych dożynek było Uhowo. Każde z sołectw przygotowało na uroczystości dożynkowe wieńce. Nie zabrakło też reprezentacyjnych stoisk.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Wzięły w niej udział sołectwa z terenu gminy oraz władze Łap. Tuż po dziękczynnych modlitwach Korowód Dożynkowy przeszedł z kościoła na boisko szkolne w Uhowie.

Ale dożynki to nie tylko święto religijne. Gospodarze mogli bowiem się pochwalić swoimi plonami.

- Plony były bardzo udane. Jestem zadowolony. Tylko nasze rolnicze zarobki mogłyby być lepsze - przyznaje Piotr Herman, sołtys wsi Bokiny.

Przepiękne wieńce

Głównym punktem imprezy był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Mieszkańcy wsi włożyli mnóstwo pracy w ich przygotowanie. Chcieli się jak najlepiej zaprezentować. Każdy wieniec sołectwa wykonywały własnoręcznie ze wszystkich darów pola, czyli różnego rodzaju zbóż. Były więc tradycyjne kielichy, krzyże, ale też pomysłowe przygotowane na wzór łódki.

- Rzeczywiście jest na co popatrzeć. To bardzo dobrze, że jest podtrzymywana tradycja i kultywuje się wiejskie zwyczaje - mówił Tadeusz Choiński, ze wsi Roszki Wodźki

Czym chata bogata

Każda wieś chciała się pokazać z jak najlepszej strony. Dlatego można było podziwiać wystawowe stoisko sołectw, a te uginały się od regionalnych potraw, charakterystycznych dla wsi. Na każdym stoisku królowały prawdziwe kulinarne dzieła.

I tak można było spróbować swojskich wędlin, czy też rybnych przysmaków. Był także swojski chleb ze smalczykiem, kiszone ogórki oraz smaczne sery. Można było również skosztować tradycyjnych nalewek, miodów oraz przepysznych ciast domowego wypieku. Bo każda wieś ugościła zwiedzających
.
- Jedzenie jest bardzo smaczne. Palce lizać - zachwalał Stanisław Łupiński z Łupianki Starej.

- Ani przez chwilę nie musiałam namawiać mieszkańców do przygotowań. Każdy się zaangażował. Mamy owoce i warzywa, to dary z naszych pól i ogrodów - podkreślała Bogusława Łupińska, sołtys wsi Płonka Strumianka.

A Wiesława Płońska mieszkanka tej wsi serwowała gościom smaczne placki ziemniaczane. - Nie nadążam z ich smażeniem. Placki tak szybko znikają z patelni - śmiała się kobieta.

Które wsie czyste?

Podczas dożynek rozstrzygnięto też “Konkurs na najczystsze sołectwo".
Pierwsze miejsce uzyskała wieś Łapy Dębowina, która otrzymała pieniężną nagrodę w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Na drugim miejscu były sołectwa Bokiny i Płonka Strumianka. Dostały po 1,5 tysiaca złotych nagrody. Z kolei tuż za nimi uplasowało się Daniłowo Duże, które wygrało tysiąc złotychł. Wyróżniono też Gąsówkę Osse, Uhowo i Łapy Szołajdy.
Do konkursu, który ma popularyzować dbałość o ład i porządek na terenie gminy Łapy , przystąpiło siedem sołectw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny