Uroczyste otwarcie gali poprzedził przemarsz korowodu z kościoła na plac dożynkowy, który poprowadziły mażoretki przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Tykocina. Tegorocznymi starostą i starościną dożynek zostali Państwo Emilia i Karol Brzozowscy z Płonki Kościelnej, którzy zgodnie z ceremoniałem dożynkowym przekazali burmistrzowi chleb do podzielenia się ze zgromadzonymi. Chleb dzielili wspólnie z burmistrzem, ksiądz biskup Janusz Stepnowski, ks. proboszcz Dariusz Krajewski, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Paweł Gulewicz oraz starostowie dożynek.
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski powitał przybyłych gości, wśród których byli m.in.: poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek gminnych i licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz z gmin diecezji łomżyńskiej, ale także gmin sąsiednich. Na dożynkach gościła również czteroosobowa delegacja z niemieckiego miasta partnerskiego Wunsiedel na czele z burmistrzem Nicolasem Lachovnikiem.
Burmistrz, witając gości podkreślał ogromną rolę Kół Gospodyń Wiejskich, które wspaniale aktywizują wiejskie środowisko i chwalił zaangażowanie członków KGW w życie społeczne naszej gminy.
- Dożynki, zgodnie z tradycją, są świętem dziękczynnym za plony oraz świętem podziękowania dla wszystkich tych, którzy przez cały rok ponoszą trud pracy na roli. A wynikiem tejże pracy są właśnie te plony, stanowiące pożywienie dla nas wszystkich. Dlatego z tego miejsca w sposób szczególny chciałbym podziękować wszystkim rolnikom. Dziękuję za Waszą codzienną i bardzo często niełatwą pracę, którą wykonujecie niezależnie od pogody, pory roku czy też wszelkich przeciwności. Życzę wszystkim rolnikom, aby nigdy nie opuszczały Was zdrowie i dobra pogoda, a każdy rok niech przynosi urodzajne plony – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski.
Do podziękowań skierowanych do rolników dołączyli także kolejni mówcy: poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski oraz członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.
Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski podziękował rolnikom, wręczając nagrody w diecezjalnym konkursie na „Najpiękniejszy diecezjalny wieniec dożynkowy”. Głos zabrała także Agnieszka Zawistowska dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Białymstoku. List od posła na Sejm RP Adama Andruszkiewicza odczytał Kamil Raciborski. Z kolei list od Stefana Krajewskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeczytała przedstawicielka ministerstwa.
Wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” i nagrody burmistrza Łap
List ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego odczytał przedstawiciel ministerstwa Waldemar Choiński, który w imieniu ministra w obecności burmistrza Łap wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” rolnikom z Gminy Łapy: Iwonie Kaczyńskiej z Gąsówki-Oleksin, Adamowi Gąsowskiemu z Łap-Korczaków (w imieniu męża odznakę odebrał żona), Piotrowi Kamińskiemu z Łupianki Starej oraz Pawłowi Roszkowskiemu z Roszków-Wodźków.
Burmistrz Krzysztof Gołaszewski uhonorował dyplomami i nagrodami finansowymi wystawców XXX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, która odbyła się w dniach 29-30 czerwca 2024 r.: Zdzisława Ciborowskiego z sołectwa Łapy-Dębowina, którego klacz rasy polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim zdobyła podczas Wystawy w Szepietowie tytuł wiceczempiona oraz Mariana Łapińskiego z Gąsówki-Skwarki, którego kolekcja królików ras średnich Castorex zdobyła tytuł superczempiona.
Sołectwa jak zawsze przygotowały mnóstwo kulinarnych rarytasów, które prezentowały na przepięknych, kolorowych, ukwieconych stoiskach. Były zagrody z żywymi królikami i osiołkami. W tym roku do Płonki Kościelnej przyjechało blisko 80 wieńców dożynkowych z całej diecezji łomżyńskiej. Wieńce dożynkowe zachwycały kunsztem wykonania. Odbyły się aż dwa konkursy, w którym wybrano najpiękniejszy diecezjalny i gminny wieniec. Rozstrzygnięto też dobrze znane, bo organizowane od lat, konkursy dożynkowe na „Najaktywniejsze sołectwo Gminy Łapy”, „Najładniejsze stoisko promocyjne wsi” i „Najlepszy produkt lokalny”.
Dla najmłodszych ustawiono dmuchańce i zorganizowano animacje oraz zabawę w pianie. Na scenie pojawili się seniorzy z Dziennego Domu Senior+ i z Klubu Senior + oraz Orkiestra Dęta z Tykocina. Wystąpiły również zespoły działające przy Domu Kultury w Łapach „Płonkowianie” i chór „Łapskie Nutki”.
Pokazy
Można było odwiedzić m.in. stoisko promocyjne Urzędu Marszałkowskiego i Policji oraz porozmawiać z pracownikami Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego czy Urzędu Pracy. Można też było obejrzeć nowoczesny sprzęt wojskowy.
Gwiazda wieczoru „Czadoman”
Wieczorem mogliśmy usłyszeć lokalne zespoły: „Kapelę pod Wezwaniem” oraz „Kolej na Łapianki”. Następnie wystąpi zespół „Fajzer”, później zespół „MegaBand”. Gwiazdą wieczoru był „Czadoman”.
Dożynki gminno-diecezjalne, które Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski zorganizował w Płonce Kościelnej wspólnie z Biskupem Łomżyński Ks. Januszem Stepnowskim uzyskały patronaty Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?