Dotacje unijne na B2B po raz ostatni

Redakcja
Dotacje unijne na B2B po raz ostatniObecny konkurs może być ostatnią szansą na zdobycie dofinansowania na integrację systemów informatycznych.
Dotacje unijne na B2B po raz ostatniObecny konkurs może być ostatnią szansą na zdobycie dofinansowania na integrację systemów informatycznych. sxc.hu
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach trzeciego w tym roku konkursu do Działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Aplikacje można składać od 15 października do 9 listopada 2012 r. Do rozdysponowania jest ponad 364 mln złotych. Obecny konkurs to prawdopodobnie ostatnia szansa dla przedsiębiorstw na dofinansowanie usprawnienia komunikacji pomiędzy partnerami biznesowymi.

Dzięki uruchomieniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) aż 3 konkursów w 2012 r. łączna liczba złożonych wniosków zapewne przekroczy tę z poprzedniego roku, kiedy o dofinansowanie starało się 1379 przedsiębiorców. Już teraz bowiem, w dwóch naborach do PARP napłynęło 1226 aplikacji. Pomimo osiągnięcia tego wyniku wciąż nie rozdysponowano znacznej części dostępnego budżetu dla Działania 8.2. POIG. Dlatego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało się na wnioskowanie do Komisji Europejskiej o możliwość przesunięcia niewykorzystanych środków na inne rodzaje unijnego wsparcia. Wiele wskazuje więc na to, że obecny konkurs może być ostatnią szansą na zdobycie dofinansowania na integrację systemów informatycznych.

Szybciej, taniej i efektywniej

Dotacje z Działania 8.2 POIG mają na celu udoskonalenie komunikacji pomiędzy partnerami biznesowymi, co wpływa na jakość świadczonych przez nich usług. Dzięki integracji systemów informatycznych mogą bowiem sprawniej wymieniać dane elektronicznie, a to przekłada się na szybsze wykonanie zleceń, oszczędności w czasie, jak również w firmowym budżecie. Automatyczna wymiana informacji pomaga ograniczyć koszty druku i przesyłania dokumentów, np. faktur czy zredukować wydatki na prace biurowe. Ponadto może również ułatwić dostęp do dokumentów dla pracowników, którzy często przebywają poza biurem. W tym roku bowiem, po wprowadzeniu zmian w kryteriach obowiązujących wnioski w Działaniu 8.2 POIG, wprowadzono zapis zezwalający na tworzenie internetowych platform w ramach realizacji projektu.

– To nowoczesne i wygodne rozwiązanie ma zapewnić jeszcze lepszą komunikację elektroniczną pomiędzy współpracującymi firmami. Pracownik, po zalogowaniu do platformy ma dostęp do aktualnych informacji, wymienianych przez przedsiębiorstwa w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Należy jednak pamiętać, że platforma internetowa może stanowić element integracji systemów informatycznych, a nie je zastępować – tłumaczy Sonia Leszkowicz-Baczyńska, konsultantka ds. funduszy UE w firmie ECDF.

 

Nowoczesna firma dzięki dotacji z UE

Dotacja z Działania 8.2 POIG jest również szansą na odnowienie sprzętu IT i infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwie. Te inwestycje są często przekładane w czasie ze względu na wysokie koszty. Dofinansowanie umożliwia również przygotowanie i wdrożenie systemów dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa.

– Bez wsparcia z UE wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych w naszej firmie byłoby zbyt kosztowne, ponieważ nie są to oprogramowania „kartonikowe”, które kupuje się w sklepie. Teraz możemy korzystać z nowoczesnego systemu, który usprawnia naszą współpracę z partnerami biznesowymi. To bardzo ważne dla firmy, która opiera swoją działalność na stałych, długoterminowych umowach, pozwalających planować zadania z dużym wyprzedzeniem – tłumaczy Ryszard Oszmian, Prezes Grupy Reklamowej Multiradio Sp. z o.o., która skorzystała z dofinansowania w ramach Działania 8.2 POIG.

Od zastosowanego w ramach realizacji projektu rozwiązania informatycznego wymaga się przede wszystkim, aby automatyzował wymianę danych. Systemy B2B powinny same się komunikować, bez konieczności ingerencji w ten proces nadawcy czy odbiorcy wiadomości. Poza tym musi być on nowoczesny i elastyczny, tak, aby możliwe było jego dostosowanie również do przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa, np. integrowania z systemami kolejnych kontrahentów.

Mali też mają szansę!

Odpowiednie przygotowanie przez specjalistyczną firmę systemu B2B przekłada się na przychylniejszą ocenę wniosku przez PARP. Dodatkowo punktowane jest, np. zastosowanie standardu EDI. Można za to otrzymać aż 12 ze 100 możliwych do zdobycia punktów. Jak jeszcze zwiększyć szansę na zdobycie dotacji?

- Pod względem kryteriów stosowanych w Działaniu 8.2 największą szansę mają firmy, mogące udokumentować długotrwałą (ponad 3-letnią) współpracę z partnerami biznesowymi. Punkty przyznawane są również jeśli w projekcie biorą udział partnerzy zagraniczni. – mówi Sonia Leszkowicz-Baczyńska z ECDF – Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że absolutnie nie umniejsza to szans dla przedsiębiorstw o krótszej historii współpracy i prawidłowy projekt ma szansę na dofinansowanie nawet bez tych dodatkowych punktów – przekonuje Sonia Leszkowicz-Baczyńska.

Minimalna liczba punktów, jakie należy zdobyć, aby otrzymać dofinansowanie z działania 8.2 POIG wynosi zaledwie 40 (na 100 możliwych do uzyskania). Ponadto dla mikro i małych przedsiębiorstw przewidziany jest wyższy niż w przypadku średnich poziom dofinansowania wydatków poniesionych w ramach realizacji projektu. Koszt zakupu i wdrożenia systemu informatycznego jest w nich poza tym znacznie niższy i sięga ok. 150-400 tys. zł. przy 500 tys. zł do nawet 1-2 mln zł wydatków ponoszonych na ten cel przez średnie przedsiębiorstwa.

– Dotacja z Działania 8.2 POIG oferuje konkretne i korzystne rozwiązania ułatwiające prace i niwelujące ewentualny błąd człowieka. Multiradio to mała firma, ale prężnie się rozwijająca. Aby móc konkurować z większymi przedsiębiorstwami musimy stale udoskonalać nasze usługi, a to realizujemy m.in. dzięki zapewnieniu szybszej realizacji zamówień. Myślę nawet, że to właśnie małe podmioty powinny wykazywać się innowacyjnością, aby móc współpracować z dużymi i nowoczesnymi kontrahentami – przyznaje Ryszard Oszmian, Prezez Grupy Reklamowej Multiradio Sp. z o.o.

Nowoczesne standardy wymiany danych pomiędzy firmami nie muszą być więc stosowane tylko w korporacjach czy wielkich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Równie dobrze sprawdzają się również w przypadku małych podmiotów działających w warunkach wysokiej konkurencyjności. W takim środowisku każda przewaga nad pozostałymi przedsiębiorstwami może okazać się decydująca w walce o klienta.

Źródło: Dobocom

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie