Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Masłowska – Inni ludzie. Książka jak płyta, życie jak hip hop i na odwrót

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dorota Masłowska  zadebiutowała w 2002 powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", wydany dwa lata później "Paw królowej" przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty".  W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. "Dusza światowa", rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka "Jak zostałam wiedźmą", zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno "Więcej niż możesz zjeść" oraz "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu". Jej dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę "Między nami dobrze jest" (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta "Społeczeństwo jest niemiłe."
Dorota Masłowska zadebiutowała w 2002 powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", wydany dwa lata później "Paw królowej" przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty". W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. "Dusza światowa", rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka "Jak zostałam wiedźmą", zaś w 2015 i 2017 roku ukazały się dwa zbiory jej felietonów, kolejno "Więcej niż możesz zjeść" oraz "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu". Jej dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę "Między nami dobrze jest" (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta "Społeczeństwo jest niemiłe." Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska 16 lat temu podbiła Polskę wydając książkę „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. „Inni ludzie” to nieco inny język, inny pomysł, tylko Polska jakby wciąż ta sama.

Silny powrócił? Właściwie czemu nie. Teraz ma na imię Kamil i nie pracuje. Mieszka z matką i młodszą siostrą w bloku i ma zaledwie… 32 lata. Ma też marzenia. Żeby wydać płytę w stylu hip hop. Stąd też Dorota Masłowska całą swoją książkę stylizuje na wierszowaną opowieść o życiu chłopaka z blokowisk. Czytając ją, można wręcz odnaleźć fragmenty, które w zamyśle owego Kamila miałyby być zwrotkami jego wymarzonych hip hopowych hitów.

Kamil ma dziewczynę, prowincjuszkę, którą poderwał w sieciowej drogerii. Uprawiają seks, ale raczej się nie kochają. Uczucia nie dotyczą tu ani młodszych, ani nieco starszych. No chyba, że zazdrość i wątpliwej jakości zemsta, czyli seks wzorowany na pornosie na złość wiarołomnemu mężowi. Wszak skoro to stylizacja hip hopowa, nie doszukujmy się zbytniej głębi, raczej niespodziewanych rymów i jak zawsze, fantastycznych, dowcipnych skojarzeń. A jako że Dorota Masłowska oscyluje pomiędzy prawdziwą historią chłopaka z blokowisk, z długami, handlującego narkotykami „w zastępstwie”, którego nie stać na nowe buty, ale ma honor wobec kobiet i postaciami z fantasmagorii podmiotu lirycznego.

Kiedy opisuje bójkę, zdaje się w wagoniku metra, pojawiają się zeznania: Pasażer 1: „ja nic nie widziałem, na telefonie w węża grałem”, Menel: „Dobrześ zrobił, nam powietrze oddychał, sam widziałem”. Jest też trzeci świadek… Jezus Chrystus: „Ja czytałem Ewangelię… Straszne błędy. Muszę popoprawiać. Nie podnoś ręki na brata… Zależy jakiego brata. Będzie errata”.

Jest i śmieszno i straszno – jak w życiu. Bo chociaż Dorota Masłowska nieco przystopowała z ilością pisanych słów, fantazji, twardego oglądu rzeczywistości i słuchu językowego nie straciła. Po prostu - „Inni ludzie”.

Dorota Masłowska o naśladowcach jej języka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny