Dopłaty za ogrzewanie. Wyrok sądu daje nadzieję na uczciwe opłaty za ciepło

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Problem mogłaby rozwiązać likwidacja podzielników, jednak wtedy mieszkańcy by nie oszczędzali.
Problem mogłaby rozwiązać likwidacja podzielników, jednak wtedy mieszkańcy by nie oszczędzali. pixabay.com
Regulamin zakładający rozliczanie opłat za ciepło na zasadzie 50 proc. koszty stałe, 50 proc. - odczyt podzielników jest nieważny. Taki wyrok sądu niższej instancji podtrzymała apelacja.

To przełom. Wyrok dotyczy co prawda spółdzielni w Hajnówce, ale daje on nadzieję na poprawę jakości rozliczeń kosztów ogrzewania również w białostockich spółdzielniach - komentuje społecznik Stanisław Bartnik.

Dopłaty za ciepło. Mieszkańcy bloków skarżą się na rachunki za ogrzewanie

Zakwestionowany przez sąd system 50 na 50 oznacza, że połowę rachunku za ogrzewanie stanowią koszty stałe, a połowę odczyt z podzielników. Bartnik uważa, że koszty stałe powinny stanowić 80, a nawet 90 proc. - Dzięki temu nie byłoby dysproporcji w rachunkach. System 50 na 50 prowadzi do tego, że ktoś z mieszkania rogowego czy na ostatnim piętrze (gdzie są największe ubytki ciepła - przyp. red.) płaci o wiele więcej niż ktoś kto mieszka w „środku” na pierwszym piętrze - podkreśla Bartnik.

Gigantyczny rachunek za ogrzewanie. Lokator: Spółdzielnia zastawiła na mnie pułapkę.

W Białymstoku system 50 na 50 stosuje np. spółdzielnia Zachęta. Czy jej prezes Mirosław Tałałaj nie obawia się procesów? - Stosujemy podzielniki, które mierzą nie tylko temperaturę grzejnika, ale też pomieszczenia. U nas dużych dysproporcji w opłatach nie ma - zapewnia.

Więcej w czwartkowym wydaniu Kuriera Porannego i na plus.poranny.pl

FLESZ SKLEPY WYCOFUJĄ SIĘ ZE SPRZEDAŻY ŻYWYCH KARPI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
W dniu 13.12.2018 o 11:27, Gość napisał:

umie czytać ze zrozumieniem? Twój administrator na Wiejskiej 68 widział codzienne partolenie nieocieplanego ciągu ciepłowniczego.

Bo ten administrator nie powinien sie tak nazywać, tylko można nazwać go leniem i oszustem. Poza tym odbior odbiór nowej sieci nie należy do administratora tylko do właściciela sieci, 

E
Expert

Przecież ten co mieszka na rogu ma współczynnik korekcyjny

w
wielkoblokowa
W dniu 13.12.2018 o 08:21, alleluja i do przodu napisał:

Spółdzielnia Wielkoblokowa "modernizuje" od kilku lat ciągi ciepłownicze oddzielnie na każdy blok.Wykonuje te "prace" MPEC -sprzedany przez prezydenta Truskolaskiego."Modernizacja" polega na nie ocieplaniu rur na odcinku rozdzielnia budynek.Spada śnieg i można oglądać "wspaniałe,oszczędne Modernizacje" według MPEC-u.Tak się zarabia kasę za nic.

Jest odwrotnie.  Spółdzielnia Wielkoblokowa  nie "modernizuje" od kilku lat ciągów ciepłowniczych  oddzielnie na każdy blok.  Wielkoblokowa podobnie jak każda inna spółdzielnia nie jest właścicielem  ciągów ciepłowniczych na odcinku rozdzielnia - budynek  a więc nie ma prawa  ich remontować ani ocieplać. Modernizacji sieci w mieście dokonuje  firma ENEA  obecny właściciel MPEC-u. Modernizacja nie polega na złym ocieplaniu starych rur lecz  na ich wymianie na nowoczesne preizolowane spełniające normy cieplne. 

1001296

Za ogrzanie domu o pow. 150m2 do temp 21,5 stopnia płacę rocznie 2500 PLN za gaz (w tym ogrzanie wody, ogrzewanie + gotowanie).

 

2500 PLN rocznie, co daje średnio 210 PLN miesięcznie, nikt w bloku nie płaci tak mało za ogrzanie + wodę + gaz 40m2

G
Gość

W Polsce nie obowiązuje system prawny oparty o precedensy!

Ten sam "sąd", w takiej samej sprawie, dotyczącej członków tej samej  spółdzielni, mieszkających w tym samym bloku, na tym samym pietrze, może wydać dowolne wyroki.

 

Według autora i "społecznika", najsprawiedliwiej byłoby gdyby sami lokatorzy, w wiaderkach albo czymś podobnym, przynosili ciepło z elektrociepłowni.

 

Mieszkasz we wspólnocie, dostosowujesz się do wspólnoty.

Nie potrafisz dostosować się, wyprowadzasz się.

 
G
Gość

bylo referendum w sprawie sprzedazy elektrocielowni? bylo. z mojego bloku poszly 4 (slownie CZTERY) osoby  w tym ja. to siedziec cicho i placic ci co nie poszli.

S
Stanley
W dniu 12.12.2018 o 20:58, Marcin napisał:

Wszyscy mieszkańcy muszą zapłacić za gigantyczne straty przesyłowe ciepła. Pan prezes nie dołoży ze swego wynagrodzenia. Węgiel coraz droższy do tego dochodzą podwyżki energii elektrycznej plus opłaty emisyjne. Wszyscy za to płacimy.

Ciepłownia, czy jak w Białymstoku elektrociepłownia, ma zarobić, przykładowo, 5 mln zł. Możesz mieć zakręcone grzejniki, a i tak z tego podzielnika latem coś wyparuje. Zapłacisz za to, że siedziałeś w zimnie i za to, że w kanałach grzeją się bezdomni i za podgrzewanie trawnika! Podobnie jest z licznikami wody. Możesz siedzieć w brudzie, albo myć w rzece, to i tak zapłacisz za wszelkie ubytki i 1m3 za mycie klatki schodowej. 7 pieter, 8 kondygnacji, 16 mieszkań. 16 000 litrów wody, to jak trzeba myć klatkę schodową i to co miesiąc! 

L
Lelek
W dniu 12.12.2018 o 19:34, Gość napisał:

i tu się mylisz!nie mogą zarabiać na cieple,ale już na odczytach tak,po drugie jest nadwyżka to co robi spółdzielnia?jest walne,ustala się przeznaczenie nadwyżki na cele...np.remont czy coś innego-to nie jest zarabianie?


Administracje budynków ani prezesi nie zajmują się odczytami, lecz specjalistyczne firmy. Nadwyżek za ciepło nie można przeznaczać na żadne inne cele. Zgodnie z prawem są zwracane właścicielom. To straszne że na forach zabierają głos osoby nie mające o sprawie pojęcia.
P
Paww
Tam gdzie nie ma podzielników to jakoś w blokach jest ciepło,nawet uchylone okno całą zimę i nigdy w bloku nie było dopłat ( doświadczenie mieszkania 15lat) teraz mieszkam rok z podzielnikiem na grzejniku.... Liczby zapiernicza*a zużycia na wyświetlaczu,a ciągle w mieszkaniu jakoś zimno.
A
Atom
Gość ma rację w sprawie współczynników lokalowych. Narożne mieszkanie zużycie ciepła za 3000 a jego lokator ze wzgledu na wspolczynnik lokalowy dostanie rachunek na ok 1500. Roznice zapłaca pozostali mieszkańcy. Wymyślono to dla tego właśnie aby mieszkańcy lokali "niekorzystnych" nie płacili za dużo w porownaniu z reszta.
N
Nata
Czas najwyższy skończyć z tym złodziejskimi rozliczaniem. Pomierniki na śmietnik.
N
Nata
Czas najwyższy skończyć z tymi złodziejskimi pomiernikami.
M
Marcin
Wszyscy mieszkańcy muszą zapłacić za gigantyczne straty przesyłowe ciepła. Pan prezes nie dołoży ze swego wynagrodzenia. Węgiel coraz droższy do tego dochodzą podwyżki energii elektrycznej plus opłaty emisyjne. Wszyscy za to płacimy.
g
gość

Pan Bartnik jest trochę niedoinformowany, to ile się płaci za ciepło jest obliczane współczynnikiem w zależności właśnie od położenia mieszkania w bloku, inny współczynnik jest za zewnętrzne mieszkanie w szczycie a inny w środku bloku, podobnie położenie na parterze czy na ostatnim piętrze, inne też są współczynniki za bloki ocieplone i nieocieplone, podobnie również rodzaj stolarki w oknach. 

Podział procentowy ma tu mało do znaczenia, jak ktoś zapłaci większy ryczałt to może mieć nadpłatę ewentualnie mniejszą dopłatę, jak zapłaci mało przedpłatę to wyjdzie większa dopłata, jest to chyba normalne. A to każdy by chciał żeby najlepiej nic nie płacić i żyć w ciepełku. 

G
Gość
W dniu 12.12.2018 o 19:21, wblok napisał:

Żaden redaktor nie napisze że Spółdzielnie czy inni zarządcyustawowo nie mogą zarabiać na cieple ani grosza. W Polsce aby zarabiać na cieple trzeba mieć koncesję na sprzedaż ciepła.  Tylko jeśli tak napiszą autorzy,ich artykuły staną się mało atrakcyjne. W Polsce zarządcy budynków wielorodzinnych mają wystawowy obowiązek  rozliczania bez prowizji cudzego ciepła  na poszczególne lokale.  Nie mogą więc do tego jak sugerują niektórzy autorzy dopłacać. Jest oczywiste że jeśli  sprawę w sądzie wygra jeden z mieszkańców  to kasę zwrócą mu pozostali  zamieszkujący  w tym budynku. 

i tu się mylisz!nie mogą zarabiać na cieple,ale już na odczytach tak,po drugie jest nadwyżka to co robi spółdzielnia?jest walne,ustala się przeznaczenie nadwyżki na cele...np.remont czy coś innego-to nie jest zarabianie?

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny