Dopłaty 2021 – trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat. Tylko przez internet

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Polskapress
Rolnicy mogą już składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku ARiMR przyjmuje je tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Tym, którzy nie są w stanie samodzielnie złożyć takiego wniosku, pomogą pracownicy biur powiatowych ARiMR.

W ostatnich trzech latach, tj. od startu aplikacji eWniosekPlus, rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty w formie papierowego oświadczenia o braku zmian we wniosku w porównaniu z rokiem poprzednim. Teraz o wsparcie mogą ubiegać się tylko drogą elektroniczną.

Ci, którzy nie mają komputera czy obawiają się, że sami sobie nie poradzą z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników biur powiatowych ARiMR. W placówkach przygotowano specjalne stanowiska, by można było wysłać wniosek, a wsparciem w kwestiach technicznych będą służyć eksperci.
   
Aplikacja eWniosekPlus jest ciągle jest modyfikowana. W tym roku również wprowadzono kilka zmian usprawniających jej działanie, m.in. dodana została sekcja wskazująca na najbardziej aktualny wniosek wysłany do ARiMR, generowane są ostrzeżenia o niewykorzystaniu w całości maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO) na działce, wyświetlają się błędy, ostrzeżenia czy też wizualizacje w sposób bardziej wyeksponowany, a także umożliwiono przegląd listy upraw czy elementów EFA (obszarów proekologicznych) zdefiniowanych w gospodarstwie.

W aplikacji eWnioskePlus wszystkie dane w zakresie płatności obszarowych generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności. Tak więc, rolnik nie musi wpisywać powierzchni działek, wystarczy, że wyrysuje granice działki, a powierzchnia zostanie wyliczona automatycznie. Aplikacja zapewnia dostęp do aktualnych danych dotyczących płatności bezpośrednich.

Oto najważniejsze zmiany w przyznawaniu wsparcia:

  • w  ramach płatności do roślin strączkowych na ziarno nie będzie stosowana degresywność stawek (dotychczas do powierzchni upraw ponad 75 ha przysługiwała dwukrotnie niższa stawka).
  • w ramach płatności do pomidorów obowiązują dodatkowe wymogi: wymóg założenia uprawy pomidorów z rozsady i minimalna obsada 20 tys. szt./ha;
  • od roku 2021 konopie odmiany Finola nie są objęte wsparciem w Polsce – przeczytaj ważną informację dotyczącą konopi odmiany Finola.

Działanie dobrostan zwierząt PROW 2014-2020:

  • rozszerzenie zakresu wsparcia o owce;
  • odstępstwo od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym – dopuszczona została możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak nie dłużej niż przez 8 dni w okresie okołoporodowym:
  • wprowadzenie degresywności płatności dobrostanowej w przypadku wariantów dotyczących dobrostanu krów mlecznych;
  • określenie terminu na zgłoszenie zmian w przypadku krów w typie użytkowym kombinowanym - zmianę typu użytkowania albo określenie kierunku użytkowania należy zgłosić w terminie przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.

Działanie rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020:

  • skrócenie do 3 lat okresu realizacji nowych zobowiązań ekologicznych;
  • podwyższenie średnio o 27% stawek płatności dla pakietów/wariantów działania;
  • wprowadzenie dodatkowych wymogów dla uprawy pomidorów ekologicznych- wymóg założenia uprawy pomidorów z rozsady i minimalna obsada 20 tys. szt./ha.

Nabór wniosków potrwa do 17 maja 2021 r. (w związku z tym, że 15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tej dacie, nie później jednak niż do dnia 11 czerwca 2021 r., ale spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.

Czytaj też:
Wyższe emerytury i renty rolnicze. Rolnicy dostaną też większe inne świadczenia

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty 2021 – trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat. Tylko przez internet - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie