Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze uzależniają młodych ludzi. Przedawkowanie może skończyć się śmiercią.

Krzysztof Jankowski
Puszka z napojem energetyzującym wygląda niewinnie, ale jeśli pozwalamy dzieciom na częste picie takiego napoju, to sami przyzwyczajamy je do substancji psychoaktywnych – mówił prof. Mariusz Jędrzejko, który spotkał się z bielskimi gimnazjalistami i ich rodzicami
Puszka z napojem energetyzującym wygląda niewinnie, ale jeśli pozwalamy dzieciom na częste picie takiego napoju, to sami przyzwyczajamy je do substancji psychoaktywnych – mówił prof. Mariusz Jędrzejko, który spotkał się z bielskimi gimnazjalistami i ich rodzicami Fot. Krzysztof Jankowski
Narkotyki atakują nasze dzieci z każdej strony - przestrzegają specjaliści. Dziś narkoman to już nie tylko heroinista ze strzykawką. Niebezpieczeństwo czai się znacznie bliżej: w lekach, dopalaczach, czy nawet napojach energetyzujących.

Jak grzyby po deszczu powstają na Podlasiu nowe sklepy z tzw. dopalaczami, czyli środkami psychoaktywnymi, które nie są wpisane na listę substancji zabronionych. W ostatnich miesiącach powstały one także w Bielsk Podlaski. Lekarze i naukowcy ostrzegają, że zażywanie (choć legalne) dopalaczy może mieć zgubny wpływ na organizm człowieka.

- Sprzedający dopalacze zabijają nasze dzieci - twierdzi socjolog prof. Mariusz Jędrzejko z Fundacji Pedagogium w Warszawie. - Dlatego nie możemy pozwalać, by czuli się oni bezkarni. Żeby stali obok nas w kościele, w cerkwi, żeby przyjaźnili się z naszymi dziećmi.

Prof. Jędrzejko spotkał się w zeszłym tygodniu z rodzicami uczniów Gimnazjum nr 2 w Bielsku. Podkreślał, że dopalacze to wielkie zagrożenie dla młodzieży. Chęć do ich użycia to w dużej części efekt przyzwyczajenia do stosowania substancji psychoaktywnych w dzieciństwie. Mówił też, że rodzice nieświadomie przyzwyczajają swoje dzieci do ich zażywania.

- Istnieje zależność między piciem napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież, a późniejszym eksperymentowaniem z innymi środkami pobudzającymi - mówił prof. Jędrzejko. - Nie ignorujmy sygnałów wskazujących na kontakt dziecka z narkotykami i dopalaczami. Tolerowanie eksperymentów zachęca dziecko do szukania częstszego kontaktu z tymi substancjami.

Zdaniem prof. Jędrzejki dzisiejszej młodzieży zagraża nie tylko klasyczna narkomania, ale głównie politoksykomania, czyli uzależnienie od wielu środków psychoaktywnych naraz. Także leków, napojów czy dopalaczy.

Spotkanie w Gimnazjum nr 2 zorganizowano w ramach objętego programem ministerialnym projektu "Bezpiecznie wokół nas", realizowanego przez samorząd. - Podczas spotkań w różnych zajęciach, treningach i wykładach biorą udział rodzice i uczniowie wszystkich bielskich gimnazjów - informuje Urszula Wiesiełowska z Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny