Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy przy ul. Stawowej z XIX wieku mogą zostać zburzone

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Mimo że mieszkam w domu komunalnym, sama muszę płacić np. za wstawienie nowych okien. Teraz okazuje się, że wszystko może być mi zabrane - mówi Irena Gireń.
Mimo że mieszkam w domu komunalnym, sama muszę płacić np. za wstawienie nowych okien. Teraz okazuje się, że wszystko może być mi zabrane - mówi Irena Gireń. Wojciech Wojtkielewicz
Jest jednak szansa, że konserwator je uratuje Trzy budynki przy ul. Stawowej powstały w latach 80. XIX wieku. Wchodziły w skład zabudowy wokół fabryki Hasbacha. Tej samej, która przy ul. Suchowolca jest chroniona wpisem do rejestru zabytków.

Obecna sytuacja przypomina mi jak przed laty budowano osiedle Piasta. Wtedy też władze burzyły wszystko do gołej ziemi i stawiały wszędzie bloki - mówi Irena Gireń.

Starsza pani już od 58 lat mieszka w niewielkim domu przy ul. Stawowej 2a. Teraz okazuje się, że może nie zostać tam kamień na kamieniu. Niedawno pisaliśmy, że na terenie dzisiejszej fabryki sklejek Biaform powstanie osiedle mieszkaniowe. Tak chcą miejscy urbaniści, którzy przygotowują plan miejscowy na ten teren. W miejscu gdzie stoi dom naszej Czytelniczki ma być zieleń parkowa. Podobny los czeka budynek przy ul. Stawowej 2b. Trzeci z nich (o numerze 2) ma być zburzony, bo poprowadzona zostanie tędy droga.

- Budynki te nie powinny być przeznaczone na cele budowlane. Leżą w strefie nadrzecznej - twierdzi Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie.
Irena Gireń mówi, że do tej pory nikomu to jakoś nie przeszkadzało.

- Mój świętej pamięci mąż pracował w Sklejkach. Przez lata były to domy zakładowe. Dopiero później mienie przejęło miasto. Za wszystkie remonty musimy jednak płacić sami. Nie mogą teraz nam tego zabrać - denerwuje się nasza Czytelniczka.

Światełkiem w tunelu jest fakt, że trzy budynki przy ulicy Stawowej mogą stać się zabytkami. Jak wynika z naszych informacji, zostały one zbudowane w latach 80. XIX wieku - w tym samym czasie, kiedy osiem domów robotniczych przy ul. ks. Suchowolca. A te ostatnie - jako zespół zabudowy - wpisane są do rejestru zabytków. W zeszłym roku Zarząd Mienia Komunalnego zdecydował się je nawet wyremontować. W XIX wieku mieszkali tam pracownicy fabryki Hasbacha. Domy przy ul. Stawowej zostały zaś wybudowane dla fabrycznych majstrów i kierowników.

- Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wykonali dokumentację fotograficzną domów, a konserwator zwrócił się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Białymstoku o opinię w sprawie ich wartości zabytkowych - mówi Zofia Cybulko, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wobec tego, że opinia ta nie jest jednoznaczna konserwator zwróci się o jej uzupełnienie i doprecyzowanie. Dalsze losy domów powinny być znane wkrótce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny