Spis treści
Czym jest izotonik i czym się różni od elektrolitów?
W czasie upałów organizm reguluje temperaturę ciała, m.in. zwiększając produkcję potu, co ma na celu jego ochłodzenie. Taka sytuacja może jednak doprowadzić do odwodnienia, dlatego w tym czasie powinniśmy dużo pić. Jednak sama woda czy sok nie zawsze wystarczą. Przy bardzo wysokich temperaturach warto sięgnąć po napoje izotoniczne.
Napój izotoniczny zawiera cukry proste i elektrolity, czyli sole mineralne: sód, magnez, potas i wapń. Wspomagają one pracę serca, odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych, usprawniają przepływ krwi. Izotonik ma także osmolalność (stężenie rozpuszczonych w wodzie cukrów i składników mineralnych) zbliżoną do płynów ustrojowych takich, jak krew czy łzy. Dlatego organizm taki płyn wchłania dużo szybciej i łatwiej niż czystą wodę czy sok. Oprócz izotoników istnieją jeszcze hipotoniki o niższej i hipertoniki o wyższej osmolalności niż płyny ustrojowe. Spośród nich to właśnie izotoniki najlepiej nawadniają i uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie.
Jednak napoje izotoniczne dostępne w sklepach, a nawet elektrolity kupowane w drogeriach czy aptekach często oprócz wody, cukru i składników mineralnych zawierają także słodziki, konserwanty, aromaty i barwniki, które mają im nadać lepszy smak i kolor. Tymczasem naturalny izotonik jest w smaku słodko-słony, ponieważ tak właśnie smakuje połączenie cukru i soli mineralnych. Jego smak można jednak złagodzić, dodając odpowiednie składniki.
Jak zrobić domowy izotonik w 5 minut? Wypróbuj te przepisy!
Zobacz także:
W jakich sytuacjach stosować domowe izotoniki?
Elektrolity wydalane są z organizmu wraz z moczem i potem, dlatego w czasie wysiłku lub upału tracimy ich znacznie więcej niż podczas odpoczynku czy w czasie chłodu. Powinniśmy sięgać po płyn co najmniej co godzinę, nawet wtedy, gdy nie chce nam się pić. Pragnienie jest bowiem objawem odwodnienia organizmu, które może prowadzić do wystąpienia takich symptomów jak wymioty, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, omdlenia, osłabienie, zawroty głowy.
Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie w postaci przede wszystkim wody, ale też soków, zup, a nawet owoców i warzyw. Aby skuteczniej i szybciej nawodnić organizm, warto też sięgać po domowe napoje izotoniczne.
Domowe izotoniki sprawdzą się jako uzupełnienie elektrolitów, również u dzieci i seniorów, u których odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne, w czasie:
- upałów,
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- biegunki,
- wymiotów.
Jak ugasić pragnienie? Woda to jedno, ale te owoce i warzywa...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Zginęło kierownictwo MSW Ukrainy