Spis treści
Objawy zapalenia pęcherza i dróg moczowych
Infekcje pęcherza i dróg moczowych to problemy, które ze względu na budowę anatomiczną są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. W pewnym momencie swojego życia doświadcza ich co druga z pań, a u wielu z nich problem jest przewlekły i dolegliwości nawracają regularnie. Najczęściej to wiek przed osiągnięciem dojrzałości i młode lata, a także okres ciąży, premenopauzy i przekwitania. Natomiast u mężczyzn problem jest stosunkowo częsty w przypadku przerostu i zapalenia prostaty.
Sprawdź również: Sok z żurawiny nie tylko na zapalenie pęcherza. Ten naturalny antybiotyk dobrze działa na serce i żołądek
Na zapalenie układu moczowego wskazują objawy takie jak:
- silna potrzeba częstego oddawania moczu, czyli mikcji,
- uczucie kłucia lub pieczenia podczas mikcji,
- mętny mocz lub o mocnym zapachu,
- mocz z brązowymi lub czerwonymi śladami krwi,
- ból w okolicach miednicy, w podbrzuszu i/lub plecach.
W takich sytuacjach na pewno trzeba pić jak najwięcej wody, a także ciepłych płynów, m.in. herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym. To sprawia, że mocz jest odpowiednio rozcieńczany i wydalany częściej, a obecne w nim patogeny nie mają czasu, by zagnieżdżać się w narządach. W przypadku dolegliwości bólowych pomóc może lek OTC, np. ibuprofen.
Dowiedz się także na temat:
Skuteczne domowe środki ziołowe na zapalenie cewki i pęcherza moczowego, o których piszemy więcej w podlinkowanych artykułach, to m.in.:
- sok z owoców żurawiny amerykańskiej,
- herbatka z liści borówki brusznicy lub mącznicy,
- herbatka z owoców jałowca,
- herbatka ze znamion kukurydzy,
- nalewka z ziela nawłoci.
Takich produktów jest jednak więcej, warto też zadbać o nawyki sprzyjające zdrowemu pęcherzowi i spółce.
Co robić, by zwalczyć zapalenie dróg moczowych domowymi sposobami? Oto najważniejsze rady o działaniu potwierdzonym w praktyce i badaniach naukowych.
Zakażenia dróg moczowych trzeba leczyć
W skład układu moczowego wchodzi m.in. cewka moczowa i pęcherz moczowy – i to od nich zaczyna się infekcja. Nieleczona może rozprzestrzenić się w górę poprzez moczowody do nerek. To już bardzo niebezpieczna sytuacja, która w konsekwencji prowadzi do zakażenia krwi i rozwoju sepsy. Jest to szczególnym zagrożeniem w przypadku osób o obniżonej odporności, m.in. przyjmujących leki immunosupresyjne.
Na zapalenie nerek i konieczność uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej wskazują objawy takie, jak:
- gorączka,
- dreszcze,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia świadomości.
Zobacz też:
Co na zapalenie dróg moczowych?
Przyczyną zakażeń układu moczowego są bakterie i w 90 proc. przypadków jest to pałeczka okrężnicy Escherichia coli. Skuteczne są więc leki i terapie, które je niszczą – lub hamują ich namnażanie i ułatwiają wypłukiwanie z organizmu.
Najskuteczniej działające środki przeciwko bakteriom to antybiotyki. Problem stanowią jednak skutki uboczne, jakie wywołują, konieczność stosowania ograniczonych w czasie kuracji i fakt uodparniania się patogenów na zwalczające je środki.
To cię zainteresuje: Czy ty też unikasz publicznych toalet, a sama myśl o zrobieniu tam siku cię paraliżuje? Z tą fobią można sobie poradzić. Porady ekspertki
Konsekwencją przyjmowania antybiotyków jest zniszczenie naturalnej mikroflory układu pokarmowego, a także kobiecych dróg rodnych. Stąd może ponownie dochodzić do rozwoju infekcji moczowo-płciowych, z którymi organizm będzie gorzej sobie radził. Efekty uboczne obejmują także zaburzenia gastryczne, m.in. bóle brzucha i biegunki. Dla osób, które z problemem mierzą się przez cały czas, antybiotyki nie stanowią rozwiązania.
Proste i mało nasilone zakażenia dróg moczowych w 25-42 proc. przypadków ulega samowyleczeniu. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają pozbyć się chorobotwórczych bakterii. Jeśli po kilku dniach do tygodnia nie ma poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Ważne, by domowa kuracja miała cechy, które warunkują jej skuteczność. Powinna:
- zwiększać ilość produkowanego moczu,
- zakwaszać mocz, czyli obniżać jego pH,
- zmniejszać przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego i nabłonka wyściełającego drogi moczowe,
- działać antyseptycznie.
Te środki i zabiegi pomogą przy objawach zapalenia pęcherza i cewki moczowej.
- 5 Home Remedies For UTIs National Association for Continence
- 8 Ways To Get Rid of UTIs Without Antibiotics Healthline
- 7 ways to treat a UTI without antibiotics Medical News Today
- How to Get Rid of a Urinary Tract Infection at Home, According to Urologists Good Housekeeping