Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe budżety w kryzysie

(now)
Kupujemy i pożyczamy coraz mniej - wynika z badań rynku finansów osobistych.

 

Długów nam wprawdzie przybywa, ale nie dlatego, że zaciągamy coraz to nowe zobowiązania - wynika z majowego badania zadłużenia Polaków, przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Słaba ostatnio złotówka oznacza, że więcej pieniędzy winni jesteśmy bankom, w których wzięliśmy kredyt np. we frankach szwajcarskich. A w tej walucie zadłużaliśmy się najchętniej, by kupić na przykład nowe mieszkanie.

W związku z niekorzystnym dla kieszeni posiadaczy kredytów kursem walut, przybyło gospodarstw, których zadłużenie wynosi ponad 50 tys. zł. Spłacamy również wyższe raty - o dwa punkty procentowe wzrosła liczba rodzin, które płacą powyżej 1 tys. zł miesięcznie.

Gotówka wraca do łask

Naszą sytuację finansową sami oceniamy dużo gorzej niż np. pod koniec ubiegłego roku. Obawiamy się o pracę i nie planujemy zaciągać kredytów na nową pralkę, lodówkę czy telewizor. Tym bardziej nie zamierzamy inwestować na rynku nieruchomości, a już na pewno nie na kredyt.

Jeszcze w lipcu ubiegłego roku jedna osoba na cztery, mówiąc o kupnie mieszkania, zgłaszała chęć jego nabycia za gotówkę. Dziś sfinansować własne M tylko z własnych funduszy chce aż 43 proc. badanych. Przede wszystkim dlatego, że banki nie pożyczają już pieniędzy tak "lekką ręką" i na tak korzystnych warunkach, jak kilka miesięcy temu.

Do pierwszego do pierwszego

Na szczęście 90 proc. gospodarstw domowych nie ma problemów ze spłatą swoich zobowiązań (w drugim kwartale 2008 brak problemów zgłosiło tylko 80 proc.) Tylko o 1 proc. wzrósł odsetek rodzin, które mogą mieć w najbliższej przyszłości kłopot z obsługą kredytu. "Oznacza to, że uczymy się gospodarować własnym budżetem", piszą badacze z KPFF, "a zeszłoroczny wzrost wynagrodzeń nie został w całości przeznaczony na konsumpcję".

W tej niezbyt wesołej dla nas statystyce pocieszać może też fakt, że przynajmniej na bieżące wydatki nam nie zabraknie. Sytuacja w zakresie naszych domowych oszczędności jest bowiem stosunkowo stabilna - informują autorzy raportu.

Jak kupujemy?

Samochód

  • 29 w całości za kredyt
  • 32 w części za kredyt
  • 39 z innych źródeł

Dom/mieszkanie

  • 22 w całości za kredyt
  • 26 w części za kredyt
  • 52 z innych źródeł

Remont

  • 20 w całości za kredyt
  • 37 w części za kredyt
  • 43 z innych źródeł

Dobra trwałe (meble, RTV, AGD)

  • 13 w całości za kredyt
  • 23 w części za kredyt
  • 64 z innych źródeł

źródło: Barometr KPR-IFG, 05.2009

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny